Sekret Feng Shui, czyli domy sprzyjające szczęściu.

Znasz te domy, które wydają się promieniować dobrym nastrojem? Architektura może nie być spektakularna, wystrój może nie być w Twojej estetyce, ale z jakiegoś powodu czujesz się świetnie w momencie przejścia przekroczenia progu. Jaki jest sekret? Sekret, leży w starożytnej chińskiej praktyce feng shui.

Idea feng shui może wydawać się skomplikowana, trochę jak przeganianie duchów, powiesz, nie dla mnie. Tak naprawdę filozofia opiera się na zdroworozsądkowych zwyczajach, które sprawiają, że nasze domy są szczęśliwe, zdrowe i harmonijne i też my w nich się tak czujemy.

Fundament feng shui skupia się na przekonaniu, że każdy obiekt ma energię (chi), a sposób, w jaki aranżujemy te obiekty wpływa na nasze samopoczucie. Niektóre elementy domu mają więcej yinów, co zwykle oznacza statyczne, stabilne, cięższe i ciemniejsze, podczas gdy inne mają więcej yang, czyli jaśniejsze, cieplejsze i dynamiczne. Ich kluczem jest znalezienie równowagi między ying i jang.

Na dobry sen.

Już wielokrotnie wspominałam jak istotny dla zdrowia i samopoczucia człowieka jest zdrowy sen. Według statystyk ponad 1/3 życia spędzamy śpiąc, zatem ważne jest właściwe umieszczenie łóżka. Optymalnie, powinno być wyśrodkowane wzdłuż ściany, gdzie chi jest zrównoważony. Jeśli ta dokładna lokalizacja nie jest możliwa, upewnij się, że masz dobry widok na pokój i drzwi oraz że Twoja głowa (zagłówek) opiera się o ścianę. Postaraj się też, aby stopy nie wskazywały bezpośrednio drzwi do sypialni.  

narzuta Luckee, home&you; poszewki dekoracyjne, home&you, lampki nocne, home&you

narzuta Passat, home&you, dzbanek Skandi, home&you, pościel home&you

Zatrzymuj energię już od wejścia.

Drzwi wejściowe są bardzo ważne w feng shui, ponieważ są bramą, przez którą energia wnika do domu. Dobrze, jeśli nie znajdują się w linii prostej do kolejnych drzwi wejściowych, np balkonowych. Wtedy energia przelatuje przez dom, jak przeciąg. Aby ją zatrzymać warto postawić coś na jej drodze, ławeczkę w holu, lub choćby piękny obraz czy grafikę.

świeczniki: Elegant Pilastres, home&you

Posprzątaj!

Nie trzeba znać się na feng shui aby wiedzieć, że czysty dom to szczęśliwy dom i poukładany gospodarz. Bałagan wprawia człowieka w oszołomienie, manifestuje złą energię, która osłabia nas emocjonalnie.

świeczniki Frimos, home&you

Wpuść światło do domu.

Światło reprezentuje stronę yang. Silne naturalne światło sprawia, że czujemy się szczęśliwsi i bardziej zainspirowani. W pomieszczeniach o ograniczonym naturalnym oświetleniu użyj ciepłych żarówek, które naśladują światło naturalne. Dobrym sposobem jest też zawieszenie kolejnego lustra w taki sposób, aby odbijało okno. To da dodatkowe światło, a przy odrobinie szczęścia piękny widok.

stolik Filfil, home&you

Zasil energią homeoffice.

Istnieją małe rzeczy, które możesz zrobić, aby aktywować chi i pracować wydajniej. Umieść roślinę na biurku i stale utrzymuj ją w pełnym porządku. Biurko, które stoi po przekątnej naprzeciwko drzwi, jest optymalną pozycją mocy, ale jeśli nie jest to możliwe, staraj się być blisko okna. Postaraj się tak zaaranżować domowe biuro, aby nie siedzieć plecami do drzwi i twarzą do ściany. Taka aranżacja może hamować kreatywność.

Kolory i ich symbolika.

Zasady kolorów Feng Shui są powiązane z pięcioma elementami – ziemią, drewnem, ogniem, wodą i metalem. Nawet jeśli nie przekonuje Cię numorologia, to intuicyjnie możesz określić jakie barwy Ci służą, a które wprowadzają chaos. Jeśli jesteś temperamentny, łatwo Cię wyprowadzić z równowagi unikaj czerwieni w swojej przestrzeni. Zamiast tego dodaj dla równowagi spokojne odcienie zieleni. Żółty i pomarańcz to żywe kolory, które mogą wywoływać radość, podczas gdy purpury i błękity są kojące i łagodzą stres. Używanie zdrowej mieszaniny tonów chłodnych i ciepłych może prowadzić do ogólnego spokoju i stabilności w domu.

Strategicznie wybieraj sztukę.

Podobnie jak kolor, sztuka i dekoracje, które wybieramy często symbolizują nasze nadzieje, inspiracje, a nawet nasze osobiste problemy. Wybieraj obrazy, które manifestują Twoje cele i pragnienia, a nie te, które przywodzą na myśl porażki i rozczarowania. Ten element feng shui odzwierciedla się jeden do jednego w filozofii wizualizacji celów.

Kształt stołu ma znaczenie.

W Polsce jadalnia i kuchnia to serce domu,skupiające domowników. Okrągłe stoły wydają się bardziej yangowe, a prostokątne są bardziej yin. Jeśli lubisz przyjmować gości, wydajesz przyjęcia, zapraszasz rodzinę na niedzielę obiady, okrągły stół jest bardziej dynamiczny i zachęca do rozmów. Najlepiej nadają się do otwartych przestrzeni i ludzi, którzy lubią rozmawiać, grać w gry i imprezować. Stoły prostokątne tworzą spokojniejszą, bardziej formalną atmosferę, są lepsze dla długich, intymnych rozmów.

zastawa stołowa, home&you

stylist: Ula Michalak, photos: Karolina Grabowska, Kaboompics

Comments

  • 06/11/2018

    Ja wiele razy słyszałem o feng shui ale uważałem, że wprowadzenie go do swojego domu to masa pracy. Okazało się, że wcale tak nie jest.

Napisz komentarz