Projektowanie wnętrz zapachem. 

Mówi się, że perfumy to strój dla kobiety. Tak samo ważny jest zapach w domu. Może zapraszać, albo odstraszać. Uspokajać i relaksować, albo drażnić i przeszkadzać.

Projektowanie wnętrz zapachem to ważna dziedzina, tak samo istotna jak aranżowanie oświetlenia czy ustawienie mebli. Tak jak zbyt ostre światło w salonie, tak źle dobrany zapach we wnętrzu może popsuć cały efekt nad którym ciężko pracowałaś z architektem.

Węch jest jednym z najstarszych zmysłów, dostarcza nam bowiem całej masy przyjemności! Zapach ukochanej osoby, domu rodzinnego, letniego deszczu, czy aromaty świąt Bożego Narodzenia, wszystkie te wrażenia sprawiają, że czujemy się po prostu szczęśliwi! Zmysł węchu jest nierozerwalnie związany z emocjami. Sygnał zapachowy wędruje do mózgu trzema osobnymi szlakami, aby wspólnie stworzyć wielowymiarową informację o zapachu. Najpierw trafia do ośrodka pamięci zwanego hipokampem – to wówczas dowiadujemy się, czy zapach jest nam znany, czy czujemy go po raz pierwszy. Jednocześnie pobudzone zostaje ciało migdałowate, odpowiedzialne za przechowywanie emocji. Skategoryzowaniem i nazwaniem zapachu zajmuje się  kora oczodołowo-czołowa.

Kiedy kontaktowi z zapachem towarzyszą emocje, tworzy się bardzo silny ślad pamięciowy, praktycznie niemożliwy do usunięcia. To dlatego pamiętam zapach perfum mojego męża na pierwszej randce czy aromat jabłecznika pieczonego przez moją babcię. Te zapachy zostają w nas już na zawsze i za każdym razem, gdy je czujemy, uruchamia się w nas cała masa wspomnień, obrazów, dźwięków, uczuć.

Masz też taki zapach, który towarzyszy Ci przez całe życie? Teraz już wiesz jak ważne są zapachy również te, które dopełniają aranżacji Twojego domu.

Jak sama widzisz, projektowanie wnętrz zapachem jest bardzo istotne dla komfortu życia.

Ale jakie aromaty wybrać? Zawsze należy kierować się własnymi upodobaniami. Właściwie dobrany zapach może całkowicie zmienić charakter wnętrza, dodać mu elegancji lub podkreślić swojski klimat przestrzeni.

patyczki zapachowe  Brait, Power of  Freedom i Full od Joy

Podzielę się z Tobą moimi wyborami, może uznasz je także za własne.

Bazując na moich doświadczeniach i upodobaniach uznałam, że w kuchni sprawdzają się aromaty owocowe, np jabłko z cynamonem , szczególnie w zimowym okresie a zawsze kawa, gdyż jestem jej wielkim smakoszem. Do łazienki wybieram zapachy świeże, ale nie agresywne, biały len czy liście drzewka cytrynowego, lub kwiatowe. Szczególnie polecam patyczki zapachowe Brait nasączone naturalnymi olejkami, zaaranżowane w eleganckim, ceramicznym wazoniku. Utrzymują subtelny zapach w łazience i toalecie, jednocześnie zabijając nieprzyjemną woń wilgotnych ręczników. Moje ulubione to te o zapachu arbuza, Power of Freedom i kwiatu hiacyntu, Full of Joy. Lubię też, gdy przyjemny, kwiatowy zapach wita mnie i moich gości w drzwiach. Dlatego też ustawiam na konsoli w przedpokoju pachnące świece aromatyczne, lub wybieram Magiczne kwiatki od Brait’a. Po zanurzeniu kwiatka we flakonie z naturalnymi olejkami, płatki zmieniają kolor i wypełniają pomieszczenie zmysłowym aromatem. Mój ulubiony zapach to Lotus Flower i Beautufil Rose.

odświeżacz Braiy, Magic Flowers, Beutiful Rose

Na uwag zasługuje fakt, iż flakoniki Brait’a są wypełnione naturalnymi olejkami eterycznymi, a nie od dziś znane jest działanie aromaterapii. Wyciągi z roślin stosowano w leczeniu wszelakich dolegliwości już od czasów starożytnych.

Naturalne olejki posiadają właściwości lecznicze, mają też działanie stymulujące układ odpornościowy, mobilizując go do walki z infekcjami, co jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym.

Reasumując, nasz pięknie pachnący dom pomoże nam w walce z przeziębieniem. Życzę wszystkim dużo zdrowia.   Brait Midnight Dream / Secret Love / Niht Touch –  patyczki celuluzowe permium. Mają one specjalną formulację, która zwiększa intensywność zapachów, dostępne również w salonach home&you
stylist: Ula Michalak, photos: Karolina Grabowska, Kaboompics

Comments

 • 29/10/2018

  Moni_A

  Znam te zapachy, najbardziej lubię Magic Flowers, po kilku dniach, gdy kwiaty nasiąkną zmieniają kolor na barwę perfum w słoiczku. Cudne!

 • 29/10/2018

  Kasia89

  To prawda z tymi zapachami. Najpierw wrażenie robimy wyglądem a potem zapachem, Tak samo jest z naszym domem czy biurem. Nie ma nic gorszego niż wnętrze śmierdzące np dymem papierosowym. Bleee

 • 29/10/2018

  Mama_w_domu

  Piękne zdjęcia. Uwielbiam Wasze stylizacje!

Napisz komentarz