Hot or not we wnętrzach. Które trendy powinny nadal obowiązywać w 2019, a którym mówimy papa. 

Mamy ja sobą pierwsze w tym roku imprezy targowe. Dobiegły końca targi imm w Kolonii i Maison at Object w Paryżu. Oba te wydarzenia dyktują trendy na 2019 rok. Co zatem będzie modne przez najbliższe miesiące, a jakim przedmiotom i kolorom mówimy papa. Jakie kierunki, style i dodatki są nadal hot, a które już passe? Zebrałam relacje obserwatorów i przygotowałam zestawienie hot or not we wnętrzach w 2019 roku.

Dom jako bezpieczna oaza.

Trendy, również te we wnętrzach, są odzwierciedleniem tego co się dzieje na świecie, naszych pragnień i obaw. Rzeczywistość zmienia się dynamicznie, jest pełna niebezpieczeństw, często brutalna, agresywna. Dlatego wg trendsetterów poszukujemy bezpieczeństwa i spokoju między innymi aranżując wnętrza inspirując się przyrodą. Stąd kolory lansowane przez Instytut Pantone czy największych producentów farb inspirowane są fauną i florą. Living Coral, nawiązuje do koralowców, oraz Flamingo od Tikkurilli, która to barwa odzwierciedla flamingi czy zachodzące słońce na plażach w Miami.

Dom ma być przede wszystkim przytulny i ciepły. Dawać poczucie bezpieczeństwa i odprężenie. Odcinać od zła świata zewnętrznego. Odrzucamy zatem kolory i kształty, które wzbudzają nasz niepokój, czy eskalują stres.

poszewka dekoracyjna Skiny,

złote sztućce Conrad

Naturalne materiały.

Od kilka sezonów marmur, od zawsze drewno, szkło czy glina. Naturalne materiały to wciąż dobry wybór, nie zależnie od panujących trendów. To również odniesienie i inspiracja czerpana z przyrody. Ceramiczne wazony i naczynia, najlepiej ręcznie robione, lub dające poczucie, jakby wyszły spod ręki rzemieślnika. Marmur, również jako rysunek na mniejszych dekoracjach oraz drewno w każdej postaci. Wnętrza pełne naturalnych materiałów zawsze będą HOT. Papa natomiast mówimy wszelkim plastikowym elementom. Szczególnie tym, które nie podlegają recyklingowi!

deska do serwowania serów Natulral

Powrót do przeszłości.

Pochwała dla tradycji i kultury, oraz tego co udało się już osiągnąć. Zwrócenie uwagi na historię, klasykę i dziedzictwo. Poszukiwanie człowieczeństwa w cyfrowym i komputerowym świecie. Przypomnienie wartości. Tu doszukuję się rosnącej popularności stylów mid-century modern czy art deco. Tęsknota na szlachetnością i elegancją każe nam wprowadzać do wnętrz meble  wygodne, bez ostrych kantów, „ubrane” w miękkie tkaniny. Stąd też pochwała dla koloru złotego na  detalach, który nawiązuje do ciepła i światła słonecznego.

serwis obiadowy Svart

czerwony koc Lovelas

kubki Best Couple

Setny jubileusz Bauhausu.

Bauhaus, szkoła, a dalej kierunek we wzornictwie stworzony przez Waltera Grupiosa tuż po pierwszej wojnie światowej. Zapewne również w odpowiedzi na konsekwencje wojenne głosił pochwałę dla funkcjonalności, innowacyjności, optymalizacji i ekonomizacji designu. Jakby dla uczczenia jubileuszu, można zaobserwować duży nacisk na stosowanie nowoczesnych rozwiązań w projektach mebli czy domów. Smart home czy virtual reality to pojęcia które już na stałe zakorzeniły się w słowniku projektanta wnętrz. Mają nam pomóc osiągnąć spokój i poprawić komfort życia we własnym domu. I mimo, że to kierunek jakby w opozycji do poprzednich stylów,  które głoszą pochwałę dla ornamentu, wciąż pozostajemy w trendach na 2019, gdzie dom ma stanowić bezpieczną oazę.

stylist: Ula Michalak, photos: Karolina Grabowska, Kaboompics