Kolor roku 2019, wybór producentów vs moja subiektywna ocena.

Kiedy cały świat biega za prezentami i prześciga się w dekoracji domu na okoliczność Świąt Bożego Narodzenia, eksperci z firm produkujących farby oraz instytut Pantone ogłasza kolor roku 2019. Czym się kierują, jakie są ich inspiracje, skąd taki a nie inny wybór? Postanowiłam przyjrzeć się tym wyborom, przywołać komentarze towarzyszące wyborom tych kolorów przez poszczególnych największych graczy na rynku farb. Żeby zachęcić Cię do dyskusji, dołączam swoją opinię na temat tych wyborów. Ciekawa jestem Twojego zdania.

Kolor roku 2019 Instytutu Pantone – 16-1546 Living Coral

Wg Instytutu: „Wibrujący, a jednocześnie łagodny PANTONE 16-1546 Living Coral zapewnia nam ciepło i pożywienie, aby zapewnić komfort i pływalność w naszym ciągle zmieniającym się otoczeniu.

W reakcji na ataki technologii cyfrowej i mediów społecznościowych coraz częściej wkraczamy w codzienne życie, poszukujemy autentycznych i wciągających doświadczeń, które umożliwiają połączenie i intymność.”

Mój komentarz: Rozumiem uzasadnienie Instytutu. Ewidentnie chcieli nawiązać do trendu utrzymującego się od jakiegoś czasu, gdzie ważne jest dążenie do osiągnięcia spokoju i odpoczynku w naszych wnętrzach. Dom ma być ucieczką od brutalności i agresywności świata zewnętrznego. Ma gwarantować nam poczucie bezpieczeństwa. Pytanie, czy ten kolor właśnie przywołuje w nas poczucie spokoju, odprężenia i ochrony? Mnie się kojarzy bardzo infantylnie, landrynki, guma balonowa, lemoniada. Jeśli nawiązania do beztroskiego dzieciństwa i słodyczy są synonimem bezpieczeństwa i beztroski to wszystko się zgadza.

mat prasowe Pantone

Kolor roku 2019 Tikkurilla  – K319 Flamingo

Flamingi, zachodzące słońce na plażach w Miami, przyszłość jawiąca się w optymistycznych barwach, przekraczanie granic – to źródła inspiracji dla członków jury, których zadaniem był wybór kolorów do nowej kolekcji Tikkurila Color Now 2019. K319 Flamingo został wybrany kolorem roku, ponieważ emanuje radością i pozytywną energią.  Łączy w sobie słoneczne tonacje z dodatkiem różu.

Mój komentarz: Tu również widać jasne odniesienie do trendu zen i poszukiwania schronienia przed złem czyhającym na zewnątrz. Kolor zdecydowanie kojarz mi się pozytywnie, zatem jest duża szansa, że jeśli wykorzystałabym go do dekoracji ścian, czułaby się w tym wnętrzu bardzo dobrze.

mat presowe Tikkurilla

Kolor roku 2019 Benjamin Moore – Metropolitan

„Pomiary nastrojów pokazały, że ludzie pragną spokoju i ciszy kojarzonej ze spowitą we mgle Anglią, klimatem z portretu Michelle Obama autorstwa Amy Sherald, słodkiej ciszy panującej w muzeum Noguchi zlokalizowanym w cichym zakątku Queens w Nowym Jorku, a nawet z nowym – nieco dziwacznym, srebrzystym kolorem włosów zwanym „mushroom”. (…) Jak twierdzi Ellen O’Neill, Metropolitan wnosi do wnętrz spokój. Wykorzystanie go w różnych stopniach połysku pozwala uzyskać efekt wytworności lub strukturę.”

Mój komentarz: Jak widać powody są wyboru są takie same, jak wyżej, jedynie skojarzenia i nawiązania do spokoju i bezpieczeństwa nieco inne. Ekspertom z koncernu Benjamin Moore & Co relax i odpoczynek przejawia się w jasnym odcieniu szarości. Założe się, ży gdyby zapytać Polaków, która z wyżej wymienionych barw odpowiada poczuciu ciszy i spokoju odpowiedzą, że Metropolitan. Sama zaczęłam się zastanawiać, czy nie potrzebuje odpocząć od tych lat spędzonych wśród mocnych kolorów mojego mieszkania. Tylko jak długo wytrzymam bez braku tych dodatkowych bodźców kolorystycznych w moim otoczeniu?

mat prasowe Benjamin Moore

Kolor roku 2019 Dulux – Spiced Honey

Dulux Kolorem Roku 2019 jest Spiced Honey. Wybór tej ciepłej, bursztynowej tonacji nie by przypadkowy – perfekcyjnie odzwierciedla pozytywny, optymistyczny nastrój oraz potrzebę wypełnienia domu światłem, dosłownie i metaforycznie. Stąd nazwa wiodącego trendu, czyli „Let the Light in”.

Mój komentarz: Znów to samo odniesienie do poszukiwania harmonii i odprężenia. Mnie kojarzy się z kolorem pluszowego misia, karmelu na naleśnikach i odcieniu zabudowań w jakimś egzotycznym, niesprecyzowanym miejscu na wakacyjny wyjazd. Czy moją być bardziej pozytywne skojarzenia?

mat prasowe Dulux

Który kolor jest Ci najbliższy? Który odpowiada Twojemu poczuciu bezpieczeństwa, harmonii i odpoczynku?