Gdzie szukać inspiracji czyli kalendarium targów branżowych.

Często jestem pytana, skąd czerpie inspirację i pomysły na stylizacje, które wykonuję czy teraz do remontu domu. Zawsze odpowiadam tak samo. Największą encyklopedią gotowych rozwiązań, biblioteką inicjatyw, źródłem weny są imprezy branżowe, targi wnętrz i festiwale designu. Dlatego zapraszam po kalendarium targów branżowych.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wielu z nas przyjdzie się zmierzyć z urządzeniem domu czy mieszkania. Dlatego uważam, że każdy powinien coś raz w życiu wziąć udział w którymś z wydarzeń z tematu aranżacji wnętrz. Nie pożałujesz, a jest duża szansa, że kilka z tych imprez wpiszesz na stałe do rocznego kalendarza.

Dlatego postanowiłam zebrać tu kilka najważniejszych wydarzeń, które warto wziąć pod uwagę, szczególnie, jeśli remont czy budowa domu nie jest mglistą fatamorganą a staje się realnym wyzwaniem w najbliższym czasie. Gdzie warto pojechać i co tam można zobaczyć?

1.Imm Cologne; 14-20.01 ta impreza rozpoczyna kalendarium wydarzeń o tematyce wnętrzarskiej w każdym roku. Każda marka z tego sektora, która pragnie budować swoją pozycję w Europie oraz sieć dystrybucji powinna pokazać się w Kolonii. To oznacza, że mamy tu festiwal najlepszych produktów, bo ich twórcy nie mają kompleksów pokazać swoją ofertę na jednej z największych imprez na świecie.

2. Ambiente, a właściwie Międzynarodowe Targi Dóbr Konsumpcyjnych we Frankfurcie nad Menem 08-12.02. Na Ambiente jeżdżę po dwie najważniejsze rzeczy:

  1. receptę na to co będzie modne w najbliższym sezonie, która prezentowana jest na corocznej wystawie Trendy,
  2. spektakularny przegląd wyposażenia kuchni, artykułów gospodarstwa domowego, wystroju wnętrz, stylu życia i upominków a wszystko w niezwykłych, często totalnie zaskakujących aranżach i stylizacjach. To moje największe źródło pomysłów na oryginalną dekorację czy to słołu czy całego wnętrza.

3. Home Decor/Arena Design/Meble Polska 12-15.03; To największa w kraju prezentacja wnętrzarskich nowości i inspiracji. To największe biznesowe spotkanie branży meblarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej i jedno z najskuteczniejszych narzędzi promocji eksportu polskiej produkcji meblowej. Od ośmiu lat poznańskie targi mebli organizowane są w nowej kontraktacyjnej formule i coraz częściej zaliczane są do elitarnego grona najważniejszych imprez targowych branży meblowej w Europie. Integralną częścią wydarzenia jest wręczenie wyróżnienia Złoty Medal, jednej z najbardziej rozpoznawalnych nagród na polskim rynku, który stanowi silne i efektywne wsparcie w promocji i sprzedaży nagrodzonych produktów. Co zobaczysz? Meble, dekoracje, tkaniny, oświetlenie oraz innowacyjne rozwiązania podczas siostrzanej imprezy arena Design odbywającej się w ramach tego wydarzenia w Poznaniu.

4. iSaloni 09-14.04 Prawdziwy Mercedes na liście imprez targowych. A nawet Bentley. Jeśli chciałabym kogoś rozkochać we wnętrzach to pokierowałabym go do Mediolanu. Uwielbiam te targi, to miejsce, tą atmosferę. To totalne, spektakularne święto designu i wnętrz. Obok wydarzenia głównego jakim jest Salone del Mobile, targi w tradycyjnej formie,  w czasie Milan Design Week, odbywa się szereg satelickich imprez. Na Lambratte, Tortonie czy Brerze swoje kreacje i projekty prezentują lokalni twórcy, absolwenci i wizjonerzy. Wycieczka na iSalonie wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Ogrom atrakcji, wystaw i propozycji może przytłoczyć. Warto zapoznać się wcześniej z agendą, aby wybrać to co interesuje najbardziej. I tak wszystkiego nie zobaczysz!

5. Warsaw Home 03-06.10; to czterodniowe Międzynarodowe Targi Wyposażenia Wnętrz organizowane w PTAK Warsaw Expo, w Nadażynie pod Warszawa. Podczas wydarzenia prezentowane są oferty producentów i dystrybutorów z branży meblowej, dekoracyjnej ale także  wykończeniowej.  Zobaczysz tu najnowsze kolekcje desek podłogowych, płytek, armatury łazienkowej, a także najnowszą technologię w dziedzinie rozwiązań kuchennych sprzętu AGD oraz oświetlenie, meble i dekoracje.

Ta lista to tylko wybrany fragment kalendarium targów branżowych, godny Twojej uwagi. Obok targów w stolicach całej Europy odbywają się festiwale designu. London, Stokholm czy choćby Łodź Design Festival to wydarzenia, którym warto się przyjrzeń. Tam jednak wiedza, rozwiązania czy doświadczenia nie są podawane na tacy. Tam się raczej zadaje pytania. O ludzkość, ekologię, bezpieczeństwo, wartości. Ale to temat na dłuższą wypowiedź.