Ogrzewanie podłogowe, zbędny luksus czy istotny element wyposażenia domu.

Kogo nie przeszywa dreszcz na myśl o zimnym poranku, kiedy to trzeba wygramolić się z cieplutkiej pościeli i udać się do zimnej, kamiennej łazienki? To z całą pewnością nie pomaga w porannym wstawaniu z łóżka. A gdyby tak w łazience czekała ciepła podłoga? Czy nie byłoby przyjemniej? Na ile usprawniłoby to poranki w domu? Czy ogrzewanie podłogowe to zbędny luksus czy istotny element wyposażenia domu.

O znaczeniu ogrzewania podłogowego i tego jak potrafi poprawić komfort życia przekonałam się na własnej skórze, goszcząc kiedyś u przyjaciółki. Powiedziała mi kiedyś, że wydatek jaki poniosła decydując się na montaż ogrzewania podłogowego w łazience zwraca się z nawiązką w zimnych okresach roku. Ciepło pod stopami przy porannej toalecie w zimowe poranki to to, co niezwykle pomaga wstać z łóżka. Po tym doświadczeniu wiedziałam, że jeśli kiedyś przyjdzie mi remontować moją łazienkę to ogrzewanie podłogowe będzie na pierwszym miejscu na liście „do zrobienia”.

Zdaniem eksperta, przedstawiciela marki Purmo, będącej częścią koncernu Rettig ICC, największego światowego producenta grzejników. „(…) W porównaniu z konwencjonalnym ogrzewaniem grzejnikowym, ogrzewanie płaszczyznowe wymaga większych nakładów finansowych podczas montażu, jest jednak warte zainwestowania przede wszystkim ze względu na:  korzystny dla organizmu człowieka rozkład temperatury w pomieszczeniu,  niski koszt eksploatacji,  a także komfort ciepłej posadzki. Ogrzewanie podłogowe polecane jest przede wszystkim do łazienek, pokojów dziennych, dziecięcych oraz pomieszczeń, w których brakuje miejsca na tradycyjny grzejnik wiszący na ścianie (…) Decyzja o montażu ogrzewania podłogowego powinna zapaść jeszcze na etapie projektowania domu, ponieważ tego typu rozwiązanie związane jest z koniecznością dopasowania odpowiedniej wysokości podłogi, w której rozprowadzona będzie instalacja grzewcza.

Co jeszcze utwierdza mnie w przekonaniu, że warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe?

Zdrowy klimat i czystość we wnętrzach. Lubię porządek. Czystość we wnętrzach pomaga mi zachować harmonię w życiu. Nie umiem pracować, a tym bardziej odpoczywać, gdy po podłodze hula kurz. Dodatkowo porządek poprawia jakość życia mojej rodziny, której alergie, a nawet astma nie ominęła. Tradycyjne grzejniki, czy klimatyzatory to miejsca osadzania się kurzu. Jeśli choć w części pomieszczeń mogę z nich zrezygnować to chętnie się na ten krok zdecyduję.

Instalacja wodnego systemu ogrzewania podłogowego daje swobodę aranżacji wnętrza, ponieważ wszystkie elementy systemu umieszczone są pod podłogą. Grzejnik nie zabiera przestrzeni, co jest szczególnie istotne w małych pomieszczeniach jak np. w łazience.

Dodatkowo, obecna oferta produktów do wykończenia podłogi zapewnia szeroki wachlarz możliwości aranżacyjnych. Nie musimy się obawiać konieczności rezygnacji np. z podłogi drewnianej. Trzywarstwowe deski z oferty Barlinka spełniają normy i doskonale współgrają z ogrzewaniem podłogowym nie stanowiąc oporów w przewodzeniu ciepła.

Zdaniem projektantki wnętrz, Magdaleny Sobuli: Wiedząc, że klient decyduje się na ogrzewanie podłogowe w danym wnętrzu staram się zaproponować meble na nóżkach, aby ułatwić cyrkulację ciepłego powietrza w całym pomieszczeniu. Dla projektantów ogrzewania przygotowuję rzuty funkcjonalnych wnętrz  aby zapobiec  umieszczaniu rur grzewczych bezpośrednio pod przedmiotami, które utrudnią równomierne  rozchodzenie się ciepła. Zasada ta odnosi się głównie do: szafek kuchennych, szaf wnękowych, wanny i brodzika w łazience. Wyjątek stanowi prysznic wykonany w technologii bezbrodzikowej z odwodnieniem liniowym. W tym przypadku ogrzewanie podłogowe również ma swoje zastosowanie.

A co w sytuacji, jeśli mówimy nie o domu, a o mieszkaniu w apartamentowcu czy starej kamienicy. Czy jest szansa na ogrzewanie podłogowe?

Zdaniem eksperta, przedstawiciela marki Purmo: „(…) Kupujac mieszkanie w stanie deweloperskim można zastosować system renowacyjny o grubości ok 20 mm i wymienić grzejniki na ogrzewanie podłogowe. System suchy marki Purmo,TS14 R, znajdzie zastosowanie zarówno w nowym budownictwie jak i w budynkach podlegających renowacji. Montaż systemu może odbywać się na istniejącym podłożu lub na izolacji termicznej. System jest lekki i wytrzymały. Podłoga ogrzewana jest do 3 razy szybciej niż w tradycyjnych systemach mokrych ze względu na brak wylewki.”

coverphoto: Karolina Garbowska, Kaboompics, photos: materiały promocyjne Purmo