Jak przygotować się do spotkania z projektantem wnętrz.

Wiesz już i ja też wiem, jakie są różnice w pracy architekta i projektanta wnętrz. Czego należy oczekiwać, a w czym nie pomogą. Co zyskujesz jeśli zdecydujesz się współdziałać z projektantem w procesie remontu i dlaczego ja takiego specjalistę zaangażowałam. Dziś skupię się na problemie jak przygotować się do spotkania z projektantem wnętrz.

Dla mnie wybór projektanta był oczywisty. Zdecydowałam się pracować z Magdą Sobulą z wielu względów. Po pierwsze znamy się od lat. Po drugie znam jej dotychczasowe projekty, zrobiłam reaserch jej portfolio, oraz kanałów na sm. Szczególnie dużo czasu poświęciłam analizując jej instagram, gdzie dzieli się swoją pracą. Wiem w czym się specjalizuje i jaka jest jej estetyka prywatnie. Ten obraz dał mi pewność, że nasza współpraca będzie się układać pomyślnie, również dlatego, że mamy podobny gust, lubimy klasykę i tradycyjne wnętrza. Że praca przy tym projekcie nie będzie wymagała od Magdy wyrzeczenia się poglądów estetycznych i pójście na wiele kompromisów, aby zadowolić klienta. Wierzę, że dzięki temu będzie dla niej w pewnym sensie też przyjemnością. Co więcej, Magda mimo naszej koleżeńskiej relacji zachowuje pełen profesjonalizm w kontaktach ze mną. Trzyma mnie w ryzach i nie krępuje się wyrazić krytycznej opinii na temat moich pomysłów na aranżację domu. Tego właśnie oczekiwałam od projektanta wnętrz i za to cenię sobie tą współpracę najbardziej. Piszę o tym, abyś wiedziała czym się kierować w procesie wyboru projektanta wnętrz. Musi połączyć Was chemia!

Jeśli już wydaje Ci się, że znalazłaś swojego anioła stróża, przewodnika, terapeutę w procesie remontu, przygotuj się do pierwszej rozmowy. Nie dlatego, że to kasting na najfajnieszego klienta, ale dlatego, że projektant, potrzebuje wielu informacji, aby jego praca dała efekt jakiego Ty oczekujesz.

A zatem, jak przygotować się do spotkania z projektantem wnętrz.Co należy zgromadzić, wiedzieć, omówić wcześniej z rodziną przed pierwszym spotkaniem z projektantem wnętrz, który ma pracować przy remoncie Waszego domu:

1.Przygotuj plany domu/mieszkania. Jeśli nie masz, możesz udać się do administracji, gdzie pobiorą z archiwum.

2. Jeśli plany znacznie różną się od stanu obecnego, poprzez poprzednie przebudowy i remonty, wykonaj pomiary samodzielnie, lub wykona to za Ciebie projektant.

3. Przygotuj się do odpowiedzi na pytania dotyczące stylu życia Twojego i Twojej rodziny. Czy lubicie przyjmować gości, jak spędzacie wolny czas, czy macie zwierzęta itd. Ten wywiad ma pomóc w opracowaniu wnętrz funkcjonalnych, spersonalizowanych dla Ciebie i Twojej rodziny. Przykład, jeśli lubicie organizować przyjęcia, to sygnał dla projektanta, że musi pamiętać o dużym stole. Jeśli nasz psa, to w projekcie należy uwzględnić miejsce na posłanie. Jeśli kochasz książki, to trzeba zadbać o regały.

4. Zaznacz w rozmowie Wasze największe marzenia związane z aranżacją oraz elementy, których absolutnie nie zaakceptujecie. Na przykład, zwróć uwagę, że mąż marzy o się akwarium, dzieci chciałyby mieć piętrowe łóżka a Ty za wszelką cenę pragniesz ogrzewania podłogowego w łazience. Że nie zniesiesz luksferów, płytek imitujących drewno i żyrandola z plastikowych koralików. Przykłady z życia wzięte, moje własne :)

5. Budowa, czy remont domu to proces przemyślany. Decyzje nie zapadają spontanicznie. Tak sądzę :) Zatem jest spora szansa, że przygotowywałaś się do tej chwili i zbierałaś zdjęcia, wycinki z gazet i pomysły na aranżację i stylizację wnętrz. Przynieś i pokaż to projektantce. Będzie miała podstawę, czym kierować się wybierając styl dla twojego domu, czy mieszkania.

6. Zrób inwentaryzację mebli i dekoracji, które chcesz zachować i wykorzystać do nowej aranżacji i dekoracji wnętrz. Spisz każdą rzecz, zmierz oraz zrób zdjęcie. Projektantka każdy ten element ma za zadanie umieścić w projekcie.

Photos: Karolina Grabowska, Kaboompics