Wnętrza w czterech stylach, hamptons, glamour, rustykalnym i francuskim.

Osiągnięcie danego stylu we wnętrzu jest trochę jak wychowywanie dzieci. Teoria swoje, a praktyka swoje. W teorii każdy styl ma cechy charakterystyczne, jasno zaznaczone granice, określoną gamę kolorystyczną w której należy się poruszać, aby osiągnąć wyznaczony cel. W praktyce wychodzi to różnie. Najczęściej nie jest możliwe trzymanie się zasad dotyczących danego stylu tak bardzo radykalnie, aby każdy element, każdy szczegół nawiązywał do definicji stylu. Myślę, że ważniejsze jest, aby wnętrze odpowiadało naszemu usposobieniu. A jeśli chodzi o styl to wystarczy kilka głównych elementów, aby móc powiedzieć, że w danej przestrzeni przeważa styl np hamptons.

Dziś chciałabym zaprezentować 4 salony, każdy w innym stylu. Pokażę salon w klimacie hamptons, rustykalnym, francuskim i glamour. Przy tej okazji przybliżę definicje każdego ze stylów a Wy proszę oceńcie, w jakim stopniu wnętrza ze zdjęć odpowiadają teorii. Które z elementów wskazują na przypisany styl.

1.Hamptons

The Hamptons to nadmorski kurort nowojorskich elit, którego nazwa pochodzi od miejscowości East Hampton i Southampton położnych na Long Island. Pełen luksusowych rezydencji i domów na plaży stał się inspiracją dla aranżacji wnętrz, łączących elegancję i dobry gust z klimatem swobody i wakacji. Te konotacje wpływają na obraz wnętrz, pełny marynistycznych naleciałości, jasnych barw przywołujących na myśl nadmorskie plaże i błękit fal. Naturalne materiały, drewno czy len są również nawiązaniem do letnich klimatów. Formy mebli są klasyczne, podstawą jest komfort użytkowania. Kanapy muszą być miękkie i wygodne a fotele szerokie i przytulne, aby wieczorem z kieliszkiem wina i kocykiem móc zanurzyć się w poduszkach i zaznać odpoczynku i relaksu.

Podsumowując, główne cechy stylu hamptons:

-kolory: jasne, naturalne, biel, beż, odcienie niebieskiego, jasne szarości;

-ornamenty: nawiązujące do klimatów nadmorskich, pasy, koralowce, muszle;

-materiały: naturalne, ciepłe i przytulne: drewno, len, bawełna, aby wprowadzić element elegancji stosuje się chrom czasem złoto;

biel-niejedno-ma-imie-bialy-salon-w-stylu-hampton

matkowski-meble-debowe-alvara-redakcja-green-canoe

redakcja-Green-Canoe-biuro photos: Green Canoe, za pozwoleniem autorki zdjęć.

2. Styl rustykalny we wnętrzach cechuje prostota, ciepło i bezpretensjonalność wiejskich domów.

Subtelne, nie nachalne dekoracje, wykonane często ręcznie przez rzemieślników są ozdobą tych wnętrz. Dominują jasne barwy, odcienie ziemi. Przestrzenie są tworzone zgodnie z naturą dlatego używane są ekologiczne materiały, kamień, drewno, len, czy bawełna. Meble w tych aranżacjach posiadają ślady użytkowania, celowo naniesione, bądź oryginalnie powstałe w czasie eksploatacji. Pojawia się shabby chic.

Staffagepl-3198 stylist: Ula Michalak, photo: Ula Michalak

3. Styl francuski to klasyka i elegancja ale też bogactwo i przepych.

Dużo mebli w aranżacji, często symetrycznie ustawionych wymusza jasną kolorystykę, aby zachować klasę i dobry smak. Ściany w subtelnym kolorze, nierzadko zdobione tapetami w delikatny wzór i sztukaterią są scenografią dla mebli stylizowanych na XVII i XVIII wiek bądź oryginalnych antyków. Sofy, szezlągi czy stoliki zdobione snycerką i złotymi okuciami mają lekkie formy i zaokrąglone kształty. Wnętrza cechuje dworski klimat, bogactwo ozdób i sztuka. Mile widziane są liczne obrazy w spektakularnych ramach czy rzeźby stawiane na postumentach.

34678445014_8dae632314_b
collage5 34678455454_a1409c00ea_b stylist Ula Michalak, photos: Karolina Grabowska, Kaboompics

4. Styl glamour, najbardziej niedoceniany i skrzywdzony w Polsce.

Postrzegany w naszym kraju jako synonim kiczu i złego gustu w rzeczywistości odzwierciedla perfekcyjnie zaprojektowaną i elegancko wystylizowaną przestrzeń. Posiada kilka kierunków, między innymi Old Holywood Glamour czy Modern Glamour. Zawsze stanowi o najwyższej jakości i dystyngowanym charakterze wnętrza. Inspiracją dla przestrzeni w stylu glamour są lata świetności Ameryki i złotego okresu Holywood. Tu nie ma miejsca na kompromisy, ani na bałagan. Wnętrza są uporządkowane i nie przeładowane, a dekoracje skrzętnie ustawione. Kolorystyka może opierać się na bieli i czerni, ale równie dobrze może być bardziej bogata. Nie ma granic. Jednak barwy są zawsze w szlachetnych odcieniach, intensywne, ale nie wulgarne. Dużo złota, chromu czy miedzi a także szkło, welur i marmur, to podstawowe materiały do aranżacji wnętrza w stylu glamour. Akrylowe, czy plastikowe ozdoby czy żyrandole oraz makaroniki w oknie to elementy nigdy nie spotykane w przestrzeniach w amerykańskim stylu glamour.

1111

34967263551_2c17b1b70f_b

kaboompics-7234

sky-tower-2 stylist Ula Michalak, photos: Karolina Grabowska, Kaboompics

RCH-4 materiały prasowe

heart

Comments

  • 01/08/2017

    Z wszystkim opisanych tu stylów najbardziej odpowiadałby mi francuski. Co do stylu Glamour, rzeczywiście rzadko można się z nim spotkać w Polsce, a szkoda…

Napisz komentarz