Blat kuchenny z płytek wielkoformatowych, hit czy kit?

Remontując kuchnię w końcu przychodzi moment wyboru blatu kuchennego. Musi być odporny na wilgoć i łatwy w czyszczeniu, nawet dość silnymi środkami, a do tego estetyczny, nierzadko elegancki. Na rynku mamy bardzo szeroki wybór blatów. Dostępne są kamienne czy drewniane, bądź z kompozytów. Jaki blat kuchenny wybrać? Ja zdecydowałam się na nowatorskie rozwiązanie. Blat kuchenny z płytek wielkoformatowych Monolith Tubądzin.

Mój dom, który opisuję w ramach Jak remontować czy nie zwariować utrzymany jest w tonie nowoczesnej elegancji. Kuchnia to osobne pomieszczenie, jednak drzwi rzadko są zamykane. Można powiedzieć, że wraz z jadalnią i salonem tworzy wspólną cześć dzienną. Dlatego tak istotne jest zachowanie spójnej estetyki z resztą wnętrz. A blat kuchenny jest istotnym elementem kuchni.

Przyznam szczerze, że marzył mi się blat z kamienia. Marmury calacatta czy carraca wyglądają obłędnie we wnętrzach i w aranżacjach. I nawet kontrowersje wokół funkcjonalności kamienia mnie nie odstraszały. Jednak z uwagi na budżet, musiałam poszukać innego rozwiązania, które w równym stopniu mnie zadowoli. 

Z pomocą przyszła wiedza i doświadczenie koleżanek projektantek, które nie boją się przełamywać stereotypy. Kasia, projektantka i właścicielka pracowni Kate&Co, autorka bloga poliszdesign.pl dała początek nowemu rozwiązaniu na elegancki i funkcjonalny blat kuchenny. Jako pierwsza zaprojektowała i zrealizowała blat kuchenny z płytek wielkoformatowych. Poszła nawet o krok dalej i ustawiła pełną wyspę kuchenną obłożoną wielkoformatowymi płytkami. Zainspirowałam się tym pomysłem i również postanowiłam spróbować. Przy współpracy z marką Tubądzin, która kocha takie wyzwania, wspiera innowacyjne rozwiązania i dostarcza materiał, który pozwala eksperymentować, udało mi się osiągnąć oczekiwany efekt. 

Jak zbudować blat kuchenny z płytek wielkoformatowych?

1. Z płyty meblowej lub osb wycinasz blat na wymiar, który cię interesuje. Potrzebujesz co najmniej dwóch takich samych elementów, które łączysz na klej, aby otrzymać blat o grubości conajmniej 3cm. Jeśli skleisz ze sobą dwie płyty o grubości 1,8cm, otrzymasz blat o grubości 3,6cm. Ta grubość jest konieczna, aby bezpiecznie wykleić płytką, również brzeg blatu.

2. Na sklejony model blatu nakładasz klej do płytek i naklejasz wcześniej przygotowane na wymiar formatki z płyt wielkoformatowych Monolith Tubądzin. Ja wybrałam kolekcję Pietrasanta w matowym wykończeniu.

3. Pamiętaj, aby zlecić szlifowanie płytek pod kątem 45 st, aby uzyskać estetyczny kant, tam gdzie jest potrzeba. 

4. Płytka wielkoformatowa Monolith Tubądzin ma aż 240cm długości. Taki format może gwarantować brak łączeń na całej długości blatu. Dodatkowo 120cm szerokości pozwala wykonać blat kuchenny o niestandardowej, ale bardzo wygodnej głębokości. Ja zdecydowałam się na 75cm! Polecam. To bardzo komfortowe rozwiązanie, szczególnie, gdy blat nie jest wystarczająco długi, aby zapewnić komfort użytkowania i pracy w kuchni.