Uchylam rąbka tajemnicy, czyli koncepcje i projekt łazienki.

Projekt Jak remontować i nie zwariować oparłam na kompleksowym remoncie 120 metrowego domu, klocka w szeregu zabudowań. Działania dotyczyły każdego z pomieszczeń, również głównej łazienki. Jej metamorfoza to prawdziwe wyzwanie. Nowe wnętrze to zbór pomysłów i koncepcji projektantki, przygotowanych w oparciu o potrzeby i upodobania estetyczne naszej rodziny. Jaki był projekt łazienki? Jak to wyszło w realizacji? Czy jesteśmy zadowoleni? Zapraszam do lektury.

Statystyki mówią, że łazienkę remontujemy średnio 2,3 razy w całym życiu, mniej więcej jaz na piętnaście lat. Trendy i tendencje prezentowane na najwiekszych imprezach branżowych zwracają uwagę na wzrost znaczenia i wagę jaką kładzie się na przestrzeń łazienkową, jeśli tak się można wyrazić. Łazienka, podobnie jak kilka lat temu kuchnia, ma być wnętrzem równie eleganckim co reszta część domu. Funkcjonalność ma się tu równoważyć z wyglądem wnętrza. Przy stale utrzymującym się kierunku well being i poszukiwaniu wytchnienia w domach, znaczenie łazienki jako przestrzeni, która może dostarczać relaksu i odprężenia, rośnie.

Jaki był pomysł na główną łazienkę w moim domu? Jak powstał projekt łazienki? Czym się kierowałam? Czy udało się zrealizować plany, i co najważniejsze, czy po kilku tygodniach mogę uznać tą realizację za udaną?

Główna łazienka w domu to przestrzeń, z której korzystamy wraz z dwójką, jeszcze małych dzieci. Projekt łazienki opierał się na warunku, że wnętrze ma służyć 4 osobom. Na szczęście jest to duże, jak na standardy wnętrze o powierzchni blisko 10 m2. Taka przestrzeń pozwoliła uniknąć dylematu wanna czy prysznic. Wnęka, po prawej stronie jaką tworzy ściana szczytowa i komin wentylacyjny, organicznie niemal stworzyła ogromną wręcz przestrzeń, w której zlokalizowaliśmy prysznic.

Dzięki zaawansowanym pracom, udało nam się zrezygnować z brodzika. Zastosowany odpływ liniowy Geberit Clean Line, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom odbiera wodę z całej przestrzeni prysznica. Inne zalety rynny Clean Line to:

  • Otwarta powierzchnia: brak miejsc, w których może gromadzić się brud
  • Poręczna pokrywa: łatwa i wygodna do zdejmowania
  • Praktyczny koszyczek: zdejmij – przepłucz – i już jest czysty
  • Optymalna długość: rynnę zbiorczą można przyciąć do odpowiedniej długości i dzięki temu idealnie dopasować do obszaru natrysku
  • Prosty montaż: kompletny zestaw montażowy zapewnia łatwy montaż i szczelną izolację
  • Szczotkowana stal nierdzewna z polerowanym lub ciemnym wykończeniem odpływu

Dodatkowo projektantce udało się spełnić moje marzenie, o kontuarze z dwiema umywalkami. Z uwagi na ograniczony budżet musiałam zrezygnować z blatu kamiennego. Płytka wielkoformatowa okazała się świetnym rozwiązaniem, a model Variform od marki Koło doskonałym uzupełnieniem.

Variform to umywalki wpuszczane w blat ale mocowane na blacie. Dlatego nie martwi nas krawędź płytki, gdyż jest schowana pod kołnierzem umywalki.

Czy jest nam wygodnie, czy czujemy się komfortowo Oczywiście, że tak. Mam ochotę na długą, gorącą kąpiel, wskakuje do wanny. Rano szybki prysznic stawia na nogi i dodaje energii. Dzieci nie kłócą się o umywalkę przy myciu zębów i zmniejsza poziom porannego stresu o połowę. Innym aspektem wpływającym bardzo pozytywnie na ranne samopoczucie jest ciepła podłoga w łazience. Ale to już zupełnie inna historia na inne opowiadanie, innego wieczoru.