Modna łazienka, czyli jak interpretować trendy 2019.

Jesteśmy tuż po targach Ambiente, gdzie co roku prezentowane są trendy na nadchodzący sezon. Pod koniec 2018 roku poznaliśmy najmodniejsze kolory na 2019 i konotację tych wyborów. A w połowie ubiegłego roku prezentowane były trendy łazienkowe podczas Międzynarodowej Wystawy Łazienek w ramach iSaloni. Chyba jeszcze nigdy forecosterzy nie byli tak spójni w swoich prognozach. Modny dom to elegancka rezydencja, ustawiona w cichych otoczeniu, pełna radosnej atmosfery tworzonej przez kolory , przywołujące pozytywne myśli i energię. Co więcej ten kierunek obowiązuje przy projektowaniu każdego wnętrza w domu, łazienka nie jest wyjątkiem.

W tym roku wyjątkowo bacznie śledzę wystawy i targi prezentujące prognozy i kierunki w modzie na kolejne lata. Oczywiście jest to związane z moim projektem metamorfozy starego domu, który prezentuję na łamach cyklu Jak remontować i nie zwariować. Sprawa się tym bardziej komplikuje, jeśli dodam, że do zaaranżowania mam 3 łazienki.

Ważne są dla mnie wszelkie nowości zarówno w kwestii designu jak i technologiczne osiągnięcia, poprawiające komfort życia. W tym roku tak samo jak trendy kolorystyczne i kierunki prezentowane na Ambiente na szczególną uwagę zasługuje interpretacja tych prognoz. Niemal każdy wybór oznaczony jest dążeniem do osiągnięcia domowej harmonii, spokoju i poczucia bezpieczeństwa. A to oznacza, że uciekamy i kryjemy się przed czymś niebezpiecznym co czyha na zewnątrz. Pytanie czy to wystarczy? Czy powinniśmy ograniczyć się jedynie do defensywy czy może należałoby zmienić coś w naszym tzw lifestylu. Moim zdaniem możemy, a nawet musimy działać dwutorowo. Chcąc żyć w modnym domu implikujmy trendy 2019, jednocześnie selekcjonując ofertę firm, wybierając te, które propagują gospodarkę cyrkulacyjną, działają proekologicznie. Marki, które pomagają nam na co dzień dbać o środowisko, nie rezygnując z komfortu użytkowania, dostarczając odpowiednie produkty oszczędzające wodę i energię. Łaienka jest tym miejscem, gdzie poprzez świadowmy wybór materiałów mocno wspieramy działania proekologiczne.

Jak zatem działać, aby osiągnąć bezpieczną przystań oraz poprawić obraz świata zewnętrznego?

Naturalne materiały

Drewno, len, kamień, wełna, szkło. Obecna technologia pozwala dowolnie stosować naturalne materiały nawet w wymagających przestrzeniach, np w łazience. Marmur, szkło, drewno to zawsze trafiony wybór. Będą gwarancją na osiągnięcie elegancji we wnętrzu (tasteful residence). Stonowana kolorystyka zapewni spokój i odprężenie (quiet sorrunding) a odważny detal, zabawny element doda radości i optymizmu we wnętrzu (joyfilled amience). Wybór tych materiałów będzie dodatkowym ukłonem w stronę ekologii

Smart łazienka

O ile rozsuwane na pilota zasłony uważam, za zbędny luksus, o tyle najnowsze osiągnięcia takich marek jak Geberit uważam za znaczące i warte uwagi. Geberit już od dziesięcioleci prowadzi intensywne prace badawcze i rozwojowe w głównej siedzibie firmy w miejscowości Rapperswil-Jona. Efektem i najnowszym osiągnięciem są toalety myjące Geberit AquaClean. Toalety te, dzięki rewolucyjnym i opatentowanym technologiom oferują funkcję delikatnego mycia wodą. Wystarczy nacisnąć przycisk, aby skorzystać z funkcji mycia. Dla potwierdzenia jakości i komfortu jaki gwarantuje toaleta, AquaClean znalazła uznanie ekspertów i została wyróżniona nagrodą reddot award 2015.

Łazienka w harmonii z naturą

Wspomniana już marka Geberit przywiązuje szczególną wagę do racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych, dotyczy to przede wszystkim oszczędności wody. Działająca w systemie dwustopniowego spłukiwania, spłuczka Geberit zużywa 4 litry wody przy dużym przycisku i 2 litry przy małym. Wiele dostępnych na rynku rozwiązań wykorzystuje jej każdorazowo aż 7,5 litra. Jest to dobry przykład jak w prosty sposób możemy przyczynić się do zmniejszenia zużycia wody. Zaczynając od własnych, codziennych nawyków, wywieramy realny wpływ na globalny problem gospodarowania wodą.

Łazienka jako zielona oaza.

Egzotyczna roślinność zeszła z tapet i tkanin i teraz modniejsza jest jako żywa zieleń doniczkowa. Dodatkowo możesz pomóc sobie podwójnie, wybierając te rośliny, które oczyszczają powietrze. Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z różnego rodzaju lotnych związków organicznych, zwłaszcza benzenu i acetonu. Obok swoich właściwości jest też piękną ozdobą z uwagi na białe kwiatostany. Bardzo popularny i wyjątkowo nie wymagający w pielęgnacji Bluszcz pospolity absorbuje formaldehydy, jedne z najpopularniejszych substancji zanieczyszczających powietrze. Opary formaldehydu emitowane są m.in. w spalinach samochodowych. Z formaldehydów powietrze oczyszcza również Sansewieria popularnie nazywana szablami. To jedna z najłatwiejszych w utrzymaniu roślin – nie wymaga częstego podlewania i nie straszne jej nawet długie okresy suszy. Geberit również dołącza do walki z zanieczyszczonym powietrzem rozdając paprotki, bluszcze i begonie podczas prezentacji marki na 4DD w Katowicach.

Zdjęcia: mat prasowe marki Geberit.