Z dziennika organizatora Meetblogin2018.

Meetblogin2018…. Jak było pytają wszyscy dookoła mnie? Wszystko się udało? Wszyscy zadowoleni? Czy mnie to oceniać?

Jak tylko obejrzałam fotorelację przygotowaną przez niezawodną fotografkę i moją przyjaciółkę Karolinę Grabowską wróciły wspomnienia, emocje, przypomniały się fakty i działania nastąpił śmiech i łzy radości i wzruszenia. I pomyślałam sobie, że nie będę zwlekać, szacować, zastanawiać się jak przedstawić to co się działo przez ostatni weekend. Na gorąco, wciąż na adrenalinie z głową pełną wspomnień przeprowadzę Cię przez labirynt wydarzeń w ramach szóstej  edycji Meetblogin2018 na Lodz Design Festival.

Piątek, 25 maja, godzina 12. W sali zgromadziło się już większość uczestników i przedstawiciele niemal wszystkich partnerów tegorocznej edycji. Atmosfera oczekiwania, przerywana życzliwymi i przyjacielskimi powitaniami pomiędzy uczestnikami.

Na stołach uczestników są już przygotowane materiały potrzebne do pierwszych warsztatów Taste of life, których organizatorem jest marka Barlinek.

Jak co roku Barlinek zaprasza do twórczej zabawy, która subtelnie nawiązuje do tradycji i wizji firmy. Zapach czekolady roznosi się po sali. Okazuje się, że mamy własnoręcznie zrobić praliny. Jako, że następny dzień to Dzień Matki, jakby z miejsca wszyscy deklarują, że czekoladki trafią do mam uczestników. Była to też dodatkowa motywacja, wręcz determinacja do tego, aby praliny wykonać z największą starannością.

Zgodnie z obowiązującą tendencją do personalizacji, kolejne warsztaty to możliwość wykreowania swojej, autorskiej wariacji na temat lampy gwiazdy marki Markslojd.

To ćwiczenie pokazało możliwości twórcze uczestników. Gwiazdy, niebo … i jakby po linii prostej pojawia się slogan Only sky is the limit.

Sobota zaczyna się od tego co Kubusie, tfu blogerzy wnętrzarscy lubią najbardziej. Większość to styliści, profesjonalni bądź amatorzy.

Prace, wykonane w ramach spotkania z TGhome, nie dają jednoznacznej odpowiedzi, kto jest ekspertem, a kto z jedynie, albo aż z pasji dekoruje stoły. Uczestnicy wykorzystując produkty z oferty marki TGhome, aranżują stoły na zadany losowo temat.

Efekty? Sama zobacz.

Nie każdego dnia masz okazję zaprojektować kolekcję płytek dla Ceramiki Paradyż. Wierzę, że zaproponowane przez blogerów pomysły, wyznaczą kierunek estetyczny marki. Większość prac o tematyce modern, bauhaus nawiązywała do tendencji prezentowanych na iSaloni.

To pokazuje, że blogerzy wnętrzarscy to profesjonaliści, obserwujący i popularyzujący trendy na rynku wnętrzarskim. Jeśli nie możesz jechać na targi do Mediolanu czy Paryża my/oni tam jadą też dla Ciebie, abyś miała okazję podejrzeć co jest na czasie w świecie designu.

Sobota późne popołudnie, głowa pęka od nadmiaru bodźców, pomysłów, inspiracji, szczęka odmawia posłuszeństwa od nadmiaru wypowiedzianych słów i nieschodzącego uśmiechu. W takiej atmoferze na scenę Meetblogin2018 wkracza osoba, która swoją erudycją motywuje do jeszcze większej pracy w zdobywaniu wiedzy, a poczuciem humoru i otwartością burzy mury, kruszy wszelkie granice. Dagmara Jakubczak (Forelements). Nikt jak ona nie potrafi zachęcać do poszerzania horyzontów, poznawania, doświadczania tak designu jak i sztuki. Jej wykład w sobotę rano o cybernetyce w designie zaintrygował mnie na tyle, że namówiłam Dagmarę, aby przyjechała do mnie w niedzielę wieczorem i zgłębiałam temat do 1 w nocy. I muszę Ci powiedzieć, że ta teoria, której Dagmara jest autorem to materiał na cykl takich wykładów jeśli nie na książkę.

Ale wracając do Meetblogin2018, Dagmara dla marki Purmo pokazuje, że design też ten najbardziej użytkowy jest sztuką przez wielkie SZ jeśli jest dobry designem. Dwa lata temu doszukała się Malewicza w formie grzejników, w tym roku zaprezentowała między innymi jak trudny kolor roku Pantone, Ultra Violet zastosować we wnętrzu, właśnie korzystając z możliwości jaką daje Purmo, która to marka oferuje swoje grzejniki w każdym kolorze RAL.

W nawiązaniu do hasła 12. edycji Łódź Design Festival, jakim są Refleksje, planując program Meetblogin 2018, chciałam aby uczestnicy doświadczyli rękodzieła oraz zmierzyli się w działaniach rzemieślniczych. „spróbujemy zobaczyć człowieka – twórcę, przyjrzeć się radości z pracy rąk, celebracji tworzenia, a także poczucia wyjątkowości posiadania przedmiotów będących owocem pracy twórczej.” – namawiali Organizatorzy LDF.

I tak niedziela rano to warsztaty z marką Rosenthal, gdzie i historii sztuki i rękodzieła doświadczamy tak namacalnie jak tylko się da. Malowanie aniołów od Rosenthal wprowadza uczestników jakby w trans. Na twarzach maluje się skupienie i uwaga. Atmosfera na Meetblogin2018 na chwilę stygnie i uspokaja się….

…Aby za chwilę znów wrócił gwar i uśmiechy bo już zaczynają się kolejne warsztaty tym razem mniej oficjalne, trochę infantylne, ale dzięki temu zachowana jest równowaga. Z dekorujonline.pl bawimy się w wycinanki. Powstają zabawne dekoracje ścienne inspirowane sztuką origami.

Last but not least. Ola Munzar, kiedyś autor bloga Fueldesign, dziś również właściciel marki Plankton (producent eleganckich uchwytów) oraz wykładowca ASP w Warszawie przybliża w sposób unikatowy dla siebie, pełen humoru i anegdot, świat materiałów. Od złota, przez pajęczynę, po film Marsjanin. Jeśli kiedyś będziesz miał okazję wysłuchać Oli w temacie „Papier-nożyce-kamień. Utarte ścieżki w postrzeganiu materiałów i jak z nich zejść.” nie wahaj się ani chwili.

Przez cały czas trwania Meetblogin2018 dostępna była wystawa klasyków skandynawskiego designu. Kay Bojesen, Stelton, Menu… wszystko na wyciągniecie ręki. Promotorem dzieł  takich ikon jak Arne Jacobsen i jego następców  jest Olga Rogozińśka, właściciel marki Rodan, dystrybutora wielu cenionych i prestiżowych, skandynawskich marek.

I tak to było Wysoki Sądzie, cytując klasyka.

photos: Karolina Grabowska, Kaboompics

 

Comments

Napisz komentarz