Meetblogin2017 na Lodz Design Festival

W dniach 7-8/10/2017 odbyła się już piąta edycja MEETBLOGIN, ogólnopolskiego zjazdu blogerów wnętrzarskich w ramach prestiżowej imprezy Lodz Design Festival. Mam zaszczyt być inicjatorem i pomysłodawcą oraz głównym organizatorem tego wydarzenia.

Każdego roku wydarzenie cieszył się coraz większym zainteresowaniem. Na dwudniowy event przyjechało ponad 40 blogerów wnętrzarskich z całej Polski.

Program piątej edycji Meetblogin oparł się na założeniach i haśle przewodnim 11tej edycji Lodz Design Festival jakim była OD.NOWA. Stąd w planie znalazły się warsztaty z recyklingu, zaproponowane przez Ceramikę Paradyż. Uczestnicy mogli na chwilę poczuć się jak designerzy. Projektowali bowiem, a dalej wykonywali blaty stolików kawowych z wykorzystaniem mozaik i pociętych na małe kawałki płytek ceramicznych zalegających w magazynach producenta. Projekty zostaną dokończone w fabrykach Ceramiki Paradyż. Gotowe produkty zostaną zlicytowane w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W temacie dbania o środowisko utrzymane były również warsztaty zaproponowane przez markę Barlinek, która szczyci się swoim ekologicznych podejściem do produkcji desek podłogowych. Organizatorzy spotkania zaprosili blogerów do tworzenia mini lasu w słojach. Z pomocą pospieszyła profesjonalna firma, specjalizująca się w takich kompozycjach. Uczestnicy z namaszczeniem wykonywali zadanie, pilnując instrukcji, słuchając poleceń ekspertów, aby zapewnić roślinom właściwe warunki do życia.

Czy różne media, stare, nowe nawiązujące poruszaną tematyką do designu i aranżacji wnętrz mają ten sam cel i misję? Okazuje się, że zarówno Elle Decoration, Homebook, jak również blogerzy czy youtuberzy, wszyscy gramy do jednej bramki. Każda redakcja czy autor pragnie swoimi działaniami, swoją pracą inspirować, namawiać do tworzenia pięknych miejsc wokół siebie, ale także podpowiadać rozwiązania. Czasami edukować, a raczej dzielić się wiedzą, doświadczeniem, pomysłami. Liczę, na otwartość społeczeństwa, że będą odważnie czerpać z tych źródeł.

Z ogromnym zainteresowaniem spotkał się wykład pana Konrada Jęcka, przedstawiciel AtakDesign i Rodan Skandynawski Design, który podjął  temat zachowań Skandynawskich marek w procesach projektowania i produkcji. Dla przykładu wspomniana została marka Menu, która uruchomiła Projekt Nepal, opracowany we współpracy z organizacją pomocy Danida, zapewniając bardzo potrzebną pracę i przyszłe możliwości w jednym z najbiedniejszych krajów świata, czego efektem są tkaniny z oferty Menu tworzone w tradycyjny sposób przez nepalskie kobiety.

Zmiana to najdonośniejszy trend naszych czasów. Jej wagi nie sposób przecenić. Dlatego właśnie ona – globalna transformacja i trendy jakie rodzi, była głównym tematem ekspozycji  Interprint, ale i wykładu Maurizio Burrato w ramach Meetblogin. Dematerializacja, ewolucja internetu, a także obraz starzejącego się społeczeństwa to elementy transformacji, które wpływają na nową rzeczywistość.

O nowych projektach, o inspiracjach, a także o ambicji projektanta i oczekiwaniach klientów blogerzy-projektanci dyskutowali z Michałem Łójem Product Design Manager w firmie Deante.

Sobota zakończyła się Domówką w jednym z loftów LoftAparts z zaproszenia Akademii Sztukaterii. O istocie i ważności detalu mogliśmy przekonać się tak w aranżacji apartamentu, jak i w sztuce kulinarnej, której spektakularnymi efektami częstowano gości przyjęcia.

Z wielkim zaciekawieniem wysłuchano również historii współpracy Marcusa Keichela, a także wcześniej jego ojca z marką Küppersbusch, marki, która proponuje bardzo ekskluzywne rozwiązania do przestrzeni kuchennych. Produkty tej marki, cechuje wysoka dbałość o jakość, ale i o design. Projektanci dają możliwość klientom personalizacji produktów, dzięki możliwością wyboru dekoracji, wpływie na końcowy wygląd poprzez zmianę detali dekoracyjnych.

Do ciągłych zmian, które kreują naszą rzeczywistość nawiązywały również warsztaty z IKEA. Prelegenci zmusili blogerów do zajrzenia w głąb siebie. Do zdefiniowania naszych stylów, ale także do tego, aby wyrzec się oczywistego, odważyć się i za pomocą alter ego wykreować wnętrze marzeń. Często obie prace różniły się spektakularnie, choć autorzy z przekonaniem twierdzili, że obie są zgodne z ich estetyką i przekonaniami.

Na koniec Meetblogin, na późne niedzielne popołudnie musiałam przygotować coś mocnego, co utrzymałoby zmęczonych uczestników Meetblogin nadal na miejscu spotkania. Stąd też wybór padł na Dagmarę Jakubczak, doświadczoną w wystąpieniach, szalenie komunikatywną, pełną wiedzy i kompetencji, autorką nieszablonowych pomysłów na przybliżanie nam tematów związanych z designem i historią architektury i sztuki. Z inicjatywy marki Purmo, przyjaciela Meetblogin, Dagmara przedstawiła Dekalog Dobrego Designu Dittera Ramsa. Prosta forma, minimalistyczne wykonanie i jakość użytych materiałów to charakterystyczne cechy stylu Dietera Ramsa. To właśnie jakość projektant uznawał za najważniejszą cechę produktu i to też wspólna cecha produktów Purmo która zainspirowałam Dagmarę do tego wykładu.

Podsumowując. W Meetblogin2017 wzięło udział 36 blogerów z całej Polski oraz około 50 gości, przedstawicieli firm partnerskich i mediów. Na dzień dzisiejszy odnotowałam ponad 530 wzmianek dotyczących spotkania, a przed nami większość relacji zarówno na blogach uczestników jak i na łamach prasy, u patronów medialnych. 17 partnerów biznesowych, z którymi stworzyliśmy 12 punktów programu w trakcie dwudniowej imprezy. Karolina Grabowska, KABOOMPICS relacjonując Meetblogin2017 wykonała ponad 340 zdjęć, które przekazujemy uczestnikom i mediom, aby mogli zobrazować i przedstawić szerszej publiczności relację z tego wydarzenia.

Z tego miejsca dziękuję po raz kolejnym wszystkim za udział i zaangażowanie oraz zapraszam na rok!

Szczegóły dotyczące spotkań oraz program Meetblogin2017 znajdują się na stronie https://interiorsdesignblog.com/meetblogin/. Zapraszamy również do śledzenia aktualności na oficjalnym profilu Meetblogin na Facebooku (https://www.facebook.com/Meetblogin-388505341253216/). Oficjalny hashtag spotkania: #meetblogin2017.

all photos: Karolina Grabowska, kaboompics.com

Comments

Napisz komentarz