Kolory we wnętrzu. Jak ważne są w naszym życiu?

Jak silnie, barwy, oddziałują na naszą psychikę, zdrowie czy nastrój? Jaki mają wpływ na decyzje zakupowe oraz odbiór produktu? Po raz kolejny utwierdziłam się w roli i znaczeniu kolorów we wnętrzu ale i nie tylko. A wszystko dzięki fantastycznym warsztatom „Be colour for one day” z obserwatorką trendów Martą Aymerich, podczas konferencji w siedzibie firmy Roca w Gliwicach.

Czy wiesz, ze kolor niebieski nie ma w sobie żadnych złych emocji?

To stwierdzenie trochę mnie zaskoczyło, bo skoro tak, to czemu amerykanie najbardziej depresyjny dzień w roku nazwali Blue Monday? Ale jakby spojrzeć na statystyki, to ulubionym kolorem większości mężczyzn jest właśnie niebieski. W Wikipedii można przeczytać, że „(…) niebieski jest najzimniejszą z barw. Kojarzy się z otwartą przestrzenią, wodą, morzem, niebem. W starożytnej Grecji i Rzymie był symbolem najwyższych Bóstw – Zeusa i Jupitera. W starożytnym Egipcie lapis lazuli (kamień o głębokim niebieskim kolorze) symbolizował niebo, symboliczne miejsce przebywania Boga.” W średniowieczu niebieski barwnik uzyskiwano z kamienia lapis lazuli, który był wówczas równie drogi jak złoto. Niebieski jest kolorem pełnym symboliki, posiada niemal tyle cech, co czerwień. Niektóre z nich to: uduchowienie, pokój, higiena, spokój, woda, świeżość, czystość i chłód, lecz również dynamizm, kreatywność i inspiracja. Niebieski to także kolor przyjaźni: podarowanie niebieskiego kwiatu symbolizuje duże znaczenie przyjaźni dla obdarowującego. Niebieski bywa też postrzegany jako symbol przywiązania do tradycji.

W designie jak i w modzie trendy kolorystyczne są zmienne, choć niektóre barwy należą do tak zwanych macrotrendów, tzn, że pozostają „w modzie” przez dekadę bądź dłużej. Takie barwy to z całą pewnością biel i czerń. Jednak większość barw jest trendy przez kilka miesięcy do roku. I nie jest tu bez znaczenia prognoza przygotowywana przez trendwatcherów m in z instytutu Pantone, który to co roku ogłasza kolor roku. I tak na 2018 kolorem roku ogłoszono Ultra Violet. Ta decyzja ma swoje widoczne konsekwencje w projektach promowanych przez trendsetterów, influencerów oraz media a także nie pozostaje bez znaczenia dla producentów, którzy starają się dostarczyć swoim klientom odpowiedzi na obowiązującą modę.

Marka Roca, która była gospodarzem tego spotkania w temacie trendów kolorystycznych i jeśli chodzi o kolory we wnęrzu, jest zachowawcza. Pozostaje wierna macrotrendom, tak w rozumieniu kolorów jak i w kontekście innego macrotrendu jakim jest ekologia. Cała filozofia, misja i wizja firmy opiera się wspieraniu konsumentów w zrównoważonej gospodarce wodą. Oszczędność wody, odnawialne źródła energii,  gospodarowanie odpadami w fabryce to podstawowe założenia marki Roca. Wraz z założoną przez firmę fundacją We Are Water uświadamia i edukuje społeczeństwo w temacie światowych zasobów wody oraz ekologicznego gospodarowania tym zasobem. Roca zdaje sobie sprawę, że woda jest wyjątkowym i ograniczonym zasobem. iOd ponad 50 lat dział rozwoju Roca opracowuje  najbardziej zaawansowane urządzenia do oszczędzania wody i energii w swoich produktach.

Wraz z utworzeniem Fundacji We Are Water, zaangażowanie Roca osiąga nowy poziom: solidarność z osobami dotkniętymi brakiem wody i urządzeń sanitarnych oraz pomoc w złagodzeniu negatywnych konsekwencji tej sytuacji.

photos: mat prasowe Roca

 

 

Napisz komentarz