Łódź Design Festival 2017 OD.NOWA

Już jutro startuje największe w Polsce i jedno z ważniejszych w Europie wydarzeń dla miłośników designu, Łódź Design Festiwal. 11. edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem OD.NOWA. Designerzy, architekci, mecenasi designu wraz z publicznością festiwalową zmierzą się z postawionymi im pytaniami, jak będziemy mieszkać, pracować, spędzać czas wolny? W jakich miastach będziemy żyć i jak się po nich przemieszczać? W jakim świecie będziemy się rodzić, dorastać i starzeć?.

„Po raz pierwszy w historii, w wysoko rozwiniętych społeczeństwach, najmłodsze pokolenia żyją w świecie diametralnie innym od tego, w którym dorastali ich rodzice. Niespotykane wcześniej zmiany technologiczne, społeczne i środowiskowe motywują do ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań.” W tej gonitwie za nowościami nie widać mety, ani nawet chwili oddechu. Dokąd nas to prowadzi? Czy nowe technologie nie wkraczają zbyt głęboko w ludzkość. Nie odbierają jej nam? To z kolei moje pytania, na które będę szukała odpowiedzi w ramach spotkań festiwalowych.

Innym tematem, który będzie poruszany w ramach tej edycji jest starzejące się społeczeństwo. Długość życia człowieka bardzo się zwiększyła. Jednocześnie alarmująco niski przyrost naturalny przyprawia rządzących o siwe włosy. Jak jesteśmy do tego przygotowani? Jak to nasze życie będzie wyglądać? Czy wcześniej wspominana, nie kończąca się rewolucja technologiczna rozwiąże problemy ludzi starszych? Czy nie są oni zapomniani i zepchnięci na margines? Premierowo pokazywana w Polsce, prosto z prestiżowego London Design Museum, wystawa New Old – projektowanie dla nas w przyszłości inspiruje do przemyślenia na nowo podejścia do wzornictwa dedykowanego ludziom starszym. Kuratorzy Helen Hamlyn i Jeremy Myerson zaprezntują projekty uznanych na całym świecie twórców, tj.: Konstantin Grcic, IDEO, Yves Béhar/fuseproject, Future Facility, Special Projects oraz Priestman Goode.
Drugim ważnym punktem tegorocznego Łódź Design Festival jest polska premiera wystawy Miejskie marzenia, której organizatorem jest Vitra Design Museum. Kuratorzy Ronan i Erwan Bouroullec przygotowali inspirujące studium możliwych scenariuszy rozwoju miast, podkreślając potrzebę wprowadzania na nowo do naszego codziennego otoczenia natury: roślin, zwierząt, wody i ognia. Spektakularna inscenizacja wystawy, zachęca zwiedzających do refleksji nad relacjami, które zachodzą pomiędzy naturą i miastem, sugerując nowe kierunki rozwoju przestrzeni miejskich.

Na program festiwalu składa się blisko 30 wystaw, które od 3 października będą dostępne
w centrum festiwalowym na ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi. Jednak Lodz Design Festiwal to impreza dedykowana nie tylko  z myślą o specjalistach z branży szeroko pojętego projektowania, ale dla każdego kto lubi twórczo spędzić czas, niezależnie od wieku czy profesji. Jednym z ważniejszych punktów festiwalu jest Edukreacja, czyli strefa dla rodzin z dziećmi. Na najmłodszych odbiorców czekają warsztaty z zakresu druku 3D, budowania robotów czy nawet programowania oraz kodowania. Dzieciom też dedykowane są lekcje designu w formie spacerów z przewodnikiem po wybranych ekspozycjach, wystawa Miasto i Las oraz interaktywny kalendarz przybliżający świat przyrody.

Szczegóły dotyczące wszystkich propozycji programowych znajdziesz na stornie: http://www.lodzdesign.com

Do zobaczenia w Łodzi :)

photos: Karolina Grabowska, Kaboompics

Napisz komentarz