Poradnik remontowy. Podłogi.
Przed nami wiosna i lato. Dla jednych czas odpoczynku dla innych czas remontu i odświeżenia mieszkania. Wiem, że to dla wielu trudne, stresujące zadanie. Wybór stylu, dobór kolorów, materiałów, potem mebli i dekoracji. Jak nad tym zapanować i nie oszaleć? Obserwując grupy wsparcia na facebooku oraz fora internetowe nawiązujące do tematyki remontów, postanowiłam ułatwić to zadanie oddając do dyspozycji serię postów wspierających te działania. Będzie o tym jak zaaranżować funkcjonalną łazienkę, jakie wybierać farby i jak dopasować dodatki do różnych wnętrz. Będzie o roboczym trójkącie w kuchni, czyli jak ergonomicznie rozplanować to wnętrze oraz wiele więcej. Na koniec serii wszystkie porady zbiorę w ebook, który będziesz mieć pod ręką, gdy przyjdzie pora na remont Twojego mieszkania.
Zaczniemy jednak od fundamentu mieszkania, prawie dosłownie, czyli od podłogi. Zgodnie z obowiązującymi trendami w Polsce najpopularniejszy jest obecnie styl skandynawski i industrialny. Do wnętrz w obu tych stylach najbardziej pasują podłogi drewniane. Zresztą drewno na podłodze w odpowiednim wykończeniu i wybarwieniu dopasujesz do niemal każdego stylu. Dodatkowo zapewnisz sobie komfort i przytulność. Wyobraź sobie jak przyjemne jest uczucie chodzenia gołą stopą po takiej podłodze. Walory estetyczne podłogi drewnianej nie budzą kontrowersji. Zresztą spójrz na zdjęcia z aranżacjami. Jeśli natomiast martwisz się funkcjonalnością takiej podłogi to spieszę rozwiać najczęstsze wątpliwości:
1. Pod deski warstwowe, takie jak deska barlinecka możesz położyć ogrzewanie podłogowe. Konstrukcja krzyżowa (na zdj.) takiej podłogi niweluje siły powstające na skutek naturalnej pracy drewna (kurczenie i rozszerzanie się pod wpływem zmian temperatury i wilgotności otoczenia). Dzięki temu podłoga nie będzie skrzypieć ani nie powstaną w niej szpary.
2. Wielowarstwowe pokrycie systemem lakiernicznym utwardzanym promieniami UV, zabezpiecza podłogę, tworząc na niej powłokę chroniącą przed ścieraniem, zabrudzeniami i mikrozarysowaniami. Możesz wybrać trzy rodzaje lakieru: matowy, półmatowy lub wysoki połysk. Marka Barlinek posiada dodatkowo w swojej ofercie super odporny lakier nadający się do pomieszczeń o dużym natężeniu, jak np korytarze, hole. Dodatkowo lakier ten jest odporny na tłuste plamy oraz te z czerwonego wina czy porzeczkowego soku.
3. Deski podłogowe olejowane są trwałe, odporne na wilgoć i promienie UV. Są łatwe w pielęgnacji i konserwacji ale posiadają też walory estetyczne. Olejowanie uwydatnia naturalość drewna, nadaje ciepła i powoduje, że drewno jest jeszcze przyjemniejsze w dotyku. Co ważne, podłogę olejowaną można również naprawiać punktowo – bez konieczności cyklinowania całości!
4. Jeśli zależy Ci szczególnie na naturalnym wyglądzie drewnianej podłogi wybierz deski szczotkowane. Ta metoda podkreśla naturalne piękno usłojenia drewna i uwydatniania jego struktury.Najlepiej sprawdzi się we wnętrzach w stylu rustykalnym, klasycznym, industrialnym, francuskim, angielskim, skandynawskim.
5. Jeśli dodatkowo chcesz optycznie powiększyć przestrzeń staraj się użyć tego samego materiału w tym samym kolorze na całą podłogę we wszystkich pomieszczeniach. Oczywiście w łazience lepiej zdecyduj się na terakotę. Jednolita podłoga bez progów, uskoków czy cięć zdecydowanie, optycznie powiększy przestrzeń Twojego mieszkania.
Wybierając deski podłogowe zdecyduj się na te fazowane. Drobne nacięcia podkreślą zarys poszczególnych desek, przez co optycznie zwiększą rozmiary pomieszczenia.
6. Dobrym trikiem, godnym zastosowania jeśli walczysz z małą przestrzenią jest zastosowanie szerokich desek. np z kolekcji Senses z Barlinka. Ponad 20 cm szerokość w ciekawy sposób zmienia perspektywę wnętrza, a duży rozmiar pozwala na lepsze wyeksponowanie detali wykonania. Kolekcja utrzymana jest w delikatnych barwieniach nawiązujących do kolorów ziemi oraz wykończeniach podkreślających naturalną strukturę drewna.
7. Jeśli poszukujesz bardziej wyrafinowanego designu Twoje gusta z pewnością zaspokoi kolekcja Smaki Życia dostępna w 16 wybarwieniach dębu i jesionu. Szczotkowanie dodatkowo wzbogaca wygląd deski nadając jej surowego charakteru. Kolekcja została szczególnie doceniona przez architektów i projektantów wnętrz i nagrodzona w 2012 znakiem Dobry Design.
photos: image bank marki Barlinek
jola_dk
Uwielbiam drewniane podłogi! Wprowadzają ciepłą, domową atmosferę.
Pozdrawiam ;)
Remonty Kraków
Ładne drewniane podłogi wprowadzają niepowtarzalną atmosferę. Gratulacje za dobrze napisany tekst, może nawet kiedyś wyślę linka mniej zorientowanym w temacie Klientom. Ze zdjęciami zawsze łatwiej wyobrazić sobie końcowy efekt.
Ola ■ domyzbetonu.pl
Moj typ – biała podłoga!
АНДРІЙ
дякуємо
Płytki ceramiczne
Zrobiłaś mi właśnie ogromny mętlik teraz w głowie, oglądałem wiele aranżacji z płytkami i byłem pod wrażeniem niektórych pomysłów i tego jak płytka super wygląda w salonie, ale teraz mam poważne wątpliwości, czy jednak panele nie będą lepsze. Tutaj wyglądaja ekstra, szczególnie podobają mi się te, gdzie jest ściana z cegły.
Ula
Ojej, a ja tylko chciałam być pomocna. :)
Pamiętaj jednak że to są deski, albo panele drewniane. Dla mnie lepsze, bo chodzę boso. I pod stopą dużo przyjemniejsze niż terakota czy gres :)
HomeSupport
Jesli szukacie firmy remontowej – zapraszamy na remonty.homesupport.pl
Maryanna
mogę poznać twoją opinię na temat płytek drewnopodobnych? może nie w całym mieszkania, ale do pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka wydaje mi się to praktycznym rozwiązaniem. a jeśli tak, to waham się, czy pojedyncze płytki (jedna płytka=jednak deska) czy coś takiego bardziej http://viverto.pl/plytki_jak_parkiet!_-_alpino_haya_45x45_halcon_drewno,136,13035.html . z góry dzięki za opinię:)
Ula
Odpowiedziałam na maila, Sprawdź proszę pocztę. Pozdrawiam
Pingback: Co definiuje wnętrze luksusowe? //What is a luxurious interior?// – Interiors design. Create a beautiful world