Co definiuje wnętrze luksusowe? //What is a luxurious interior?//

Luksus! Słowo, które ma tyle definicji ile ludzi na świecie. Dla jednych do markowa torebka dla innych czas wolny i święty spokój. Dla jednych apartament na 40 piętrze w centrum metropolii dla innych drewniana chata w środku lasu. Kto decyduje czy dana rzecz jest już luksusowa czy tylko droga? Czy jest w dobrym guście czy to uosobienie kiczu? Luksus można interpretować na wiele sposobów.

Na warsztatach aranżacji wnętrz w studiu projektowym Decoroom, poruszaliśmy zagadnienie luksusowych wnętrz. Do tematu wprowadzała nas, jak zawsze niezastąpiona Dagmara Jakubczak, historyk sztuki, projektant wnętrz, mecenas designu, autorka bloga forelements.pl. W swoim wystąpieniu odniosła się do historycznych aspektów. Jak luksus był postrzegany kiedyś a co definiuje luksusowe wnętrze dziś.

23380128856_9ba3cb712d_b

Synonimem luksusu dla wielu są wnętrza Wersalu, dla innych apartament w Burdż al-Arab w Dubaju. Jednak zawsze wspólnym mianownikiem dla luksusu jest jakość. I jeśli chcemy uzyskać efekt luksusu we własnym domu, właśnie na wysoką jakość powinniśmy zwrócić największą uwagę.

Przedmioty mogą się podobać lub nie. Wspólnie z uczestnikami warsztatów doszliśmy do wniosku, że luksus odczytuje się podświadomie. Nie musisz by koneserem sztuki czy znawcą designu aby wiedzieć, lub co najmniej podejrzewać, że dany przedmiot jest luksusowy a wnętrze do luksusowych należy.

I tak o luksusie decydują detale. To one pozycjonują przedmiot czy wnętrze na wysokim poziomie. To detale świadczą o jakości a jakość o luksusie.

Tym detalem, który będzie nadawał luksusowy sznyt Twojemu mieszkaniu, może być drewniana podłoga, ręcznie postarzana z fabryki Barlinka. O tych podłogach pisałam TU. Moje ulubione to te o rustykalnym charakterze. Pamiętaj też o listwach przypodłogowych. To kolejny detal często pomijany a jakże istotny, zarówno z praktycznego jak i estetycznego punktu widzenia.

23380113836_bf05d83a10_b

Od listew możemy płynnie przejść do ościeżnic, drzwi i klamek. Pięknie ubrane drzwi w klasyczną, dekoracyjną ościeżnicę i elegancką klamkę np marki Tupai, to klasa sama w sobie. Pierwsze wrażenie na Twoich gości, gdy otworzysz takie drzwi by podjąć ich kolacją możesz zrobić tylko raz.  Jeśli Twój dom jest ultra nowoczesny i minimalistyczny możesz zrezygnować z ościeżnic na rzecz jednolitej powierzchni, jaką w takim przypadku, tworzą drzwi ze ścianą. Takie rozwiązania oferuje marka Interdoor.

interdoor

tupai

Luksus nie mieszka jedynie na salonach. Mimo, iż przez wiele lat w Wersalu nie było łazienek a mimo to uchodził i uchodzi za luksusowe miejsce, Twoja łazienka również może świadczyć o  Twoim zamiłowaniu do luksusu. Wybierając szklane płytki np Gold Inglot Opoczno z kolekcji Art Mosaic czy płytki przypominające sztukaterię z kolekcji Barcelona Palazzo Zień dla Tubądzina i łącząc je za pomocą odpowiednio dobraną fugą od Sopro oraz z wysokiej jakości ceramiką marki Koło uzyskasz spektakularny efekt.

tubądzin

23380120066_3c35344fb3_b

22777909094_ab52ca5382_b

22777899424_d066a2c582_b

Dowodem na to niech będą moodboardy, jakie wykonały uczestniczki warsztatów w Decoroom pod okiem blogerek wnętrzarskich: Marty z lostintimepl.blogspot.com, Kasi z homeglamournow.blogspot.com i Kasi z klikinterior.pl, właśnie wykorzystując materiały wcześniej wymienionych marek.

marta

Spotkania te cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dlatego też, niebawem przygotujemy kolejną, trzecią już edycję warsztatów aranżacji wnętrz z Decoroom. Informacji szukajcie na moim fanpage’u na facebooku.

heart

Comments

  • 26/07/2018

    Z przyjemnością uczestniczyłabym w takich warsztatach. Luksusowe materiały do wnętrz i wiele punktów widzenia uczestników, na tą trudną do zdefiniowania tematykę, to ciekawa część tego typu spotkań. Wymiana spostrzeżeń podczas takich warsztatów z pewnością jest cennym doświadczeniem.

Napisz komentarz