Kuchnia szyta na miarę, na czym można zaoszczędzić, a gdzie nie warto.

Kuchnia w większości polskich domów to miejsce, gdzie toczy się większość życia rodzinnego. Szczególnie jeśli mamy do dyspozycji przestrzeń trochę większą niż przeciętna powierzchnia kuchni w bloku z lat 70tych. Dlatego planując remont kuchni warto się głębiej zastanowić jakiego efektu oczekujemy. Tworząc harmonogram prac i zakupów rozważmy, najlepiej w porozumieniu z projektantem na czym można zaoszczędzić, a gdzie nie warto.

Obecnie coraz częściej kuchnia stanowi wspólną, otwartą przestrzeń z jadalnią, a nawet salonem. Takie rozwiązanie pozwala tworzyć bliższe relacje międzyludzkie. Nie odłącza osoby przygotowującej posiłek od reszty towarzystwa. Takie rozwiązanie wymaga jednak, by kuchnia była równie reprezentacyjnem wnętrzem co dzienna część domu. Zatem musimy się zastanowić jakie są nasz założenia i priorytety, a potem możemy rozważyć czy możemy na czymś zaoszczędzić remontując kuchnię, a gdzie nie warto.

Projektując kuchnię musimy równie mocno pilnować jej estetyki co ergonomii. Tu nie ma kompromisu. Zarówno źle zaplanowana co mało stylowa kuchnia, w znacznym stopniu potrafi utrudnić codzienne prace. Komfort jaki gwarantuje atrakcyjna kuchnia rzutuje na nasze samopoczucie, gdyż kuchnia to miejsce, gdzie każdego dnia spędzamy bardzo dużo czasu.

Gdzie nie warto oszczędzać remontując kuchnię?

Na wyglądzie szafek kuchennych.

To podstawa każdej kuchni. Fundamentalny element. Definiuje styl wnętrza, określa jego charakter. Eleganckie fronty kuchenne to pierwszy element o którym myśli każda pani domu gdy planuje choćby odświeżenie kuchni. Dlatego uważam, że mają kluczowe znaczenie dla wyglądu wnętrza. 

Moje fronty zostały wykonane na zamówienie w polskiej fabryce frontów meblowych Wiech, z czego jestem naprawdę dumna. Jakość wykonania i nowoczesny design są tak charakterystyczne, że nie pozwalają przejść obok nich obojętnie. Każdy mój gość zwrócił na nie uwagę mimo, iż ich design nie jest nachalny a kolor stonowany. Po raz kolejny przekonałam się, że klasyka to klasa sama w sobie.

Do kuchni wybrałam fronty z kolekcji RING lakierowane w specjalnej technologii lakierem Regen-Lack, który zabezpiecza przez pozostawianiem odcisków palców na powierzchni frontu. Testuję to rozwiązanie od niemalże pół roku i ręczę głową, nie ma paluchów na szafkach, przy normalnym użytkowaniu.

 Oświetlenie.

Nawet najpiękniejsze wnętrze, jeśli jest źle oświetlone traci całą moc. Rozmieszczenie światłą w kuchni ma szczególne znaczenie zarówno dla podkreślenia walorów wnętrza jak i dla komfortu pracy. Pamiętaj szczególnie o dobrym oświetleniu blatu roboczego. Najlepiej zastosować listwę led pod szafkami kuchennymi. Jeśli masz w kuchni kącik śniadaniowy nie zapomnij zaplanować lampy wiszącej nad stołem.

Gdzie można poszukać oszczędności planując remont kuchni?

Blat kuchenny

Najdroższe i faktycznie bardzo piękne są blaty wykonane z kamienia.  Paradoksalnie są jednocześnie najbardziej nietrwałe. Szczególnie marmur jest kamieniem bardzo miękkim i podatnym na uszkodzenia. Dodatkowo bardzo chłonie płyny, które pozostawiają na powierzchnie nieestetyczne plamy. Ja znalazłam dużo tańsze rozwiązanie przy zachowaniu wysokiego poziomu estetyki. Blat kuchenny z płytek ceramicznych wielkoformatowych. Jeśli interesuje Cię ten pomysł odsyłam do lektury postu sprzed kilku tygodni.

stylizacja Ula Michalak, zdjęcia Karolina Grabowska, Kaboompics

Sprzęt AGD

Wybierając sprzęt AGD mamy bardzo szeroki wachlarz możliwości. Czasami zastanawiam się, czemu płacąc krocie za ekspres do kawy czy lodówkę, ja muszę cokolwiek jeszcze robić. Przy takich kwotach ten ekspres powinien mi tą kawę do łóżka podać. 

Wybierając sprzęt AGD warto przejrzeć blogi czy fora internetowe w poszukiwaniu recenzji i opinii. Warto też odwiedzić outlety czy ponegocjować cenę sprzętu z ekspozycji.