Księga trendów 2016. //Trendbook 2016.//

Zbliża się koniec roku. To czas podsumowań ale również planowania, ustalania założeń, wyznaczania trendów na przyszły rok. I to właśnie tym zagadnieniem zajmę się dziś.

Przez kilka ostatnich tygodni skrupulatnie zbierałam informacje, obserwowałam i spisywałam wypowiedzi trendsetterów i trendwatcherów. W designie, podobnie jak w modzie kierunków lansowanych na następny sezon jest wiele. Gdy jeden z królów świata mody promuje czarno białe geometryczne wzory, inny, równie opiniotwórczy, zafascynowany naturą, pokazuje jedwabne suknie z motywami florystycznymi i zwierzęcymi. Jedno żyje obok drugiego i nikt się temu nie dziwi. Tak samo dzieje się w obszarze designu.

1 source: Pantone, Benjamin Moore

Pantone uznał, że 2016 rok będzie należał do pasteli. Bliska temu trendowi jest marka Benjamin Moore, która za kolor roku wybrała jeden z odcieni bieli. Jakby w opozycji do tych subtelności jest Li Edelkoort, światowej sławy forecasterka, która uważa, że w 2016 roku czerń zostanie zdetronizowana przez czekoladowy brąz i będzie królować na salonach wraz z innymi mocnymi barwami.

2 source: edelkoort.com, redhousecanada.tumblr.com

Podobną linię trzyma Christina Wiklund, która na co dzień śledzi trendy i inspirując się nimi tworzy kolekcie tkanin dla marki Kinnarps. Christina była gościem specjalnym III Forum Dobrego Designu, wspaniałego wydarzenia, skupiającego wszystkich, którzy choćby ocierają się o design w swojej pracy zawodowej. Pani Wiklund podzieliła się z uczestnikami Forum swoimi obserwacjami. Te spostrzeżenia stały się fundamentem  trendów, które w jej opinii będą obowiązywać w nadchodzącym roku. Największą inspiracją dla Christiny jest świat mody. Obserwując wybiegi podczas ostatnich pokazów Chanel czy LV uznała, że aby być modnym w 2016 roku należy postawić na luksus, nostalgię czy świat bajek. Luksus we wnętrzach to szlachetne metale, złoto, srebro i miedź występujące jednocześnie i obok siebie, kryształy, mix drewna i batonu oraz kolor żółty, szczególnie na metalowych meblach.

sky tower 7 skytowerapartments

kaboompics-9814_m vola art of deco

Staffagepl-2501 my home, last easter, mix of gold, copper and silver.

10 atab, home&you

sky tower 2 skytower apartments

3 hally’s, my home

5 source: pic1: Ioanna Roufopoulou; pic2: : Ioanna Roufopoulou; domainehome.com,  6 pic1: The And Pendant Light by Bentu Design; trendhunter; pic2: Floor in a restaurant Chef’s Table, designed  by Buensalido Architects; archidaily

Nostalgię w domu możemy zdefiniować poprzez pochwałę tradycji i kultury i zaznaczyć dekoracjami z motywami folklorystycznymi.

7 Estonian pattern (from the Patterns of the Soviet Republics postcard set, 1970);  bathroom designed by Tomas Szen, Molnar.

12 source: inspirationsdeco.blogspot.fr

Natomiast jeśli bliższy jest Ci trend opierający się na bajkach, Twoje wnętrza powinna dominować zieleń, motywy leśne oraz bujna roślinność umieszczona wertykalnie.

cover wertykalne ogrody na Lodz Design Festival, pic: Kaboompics.com

8 pic1: Viona-Art.com;  pic2: fairytalesbynature.tumblr.com

13 pic1: inspirationsdeco.blogspot.fr, pic2: cotemaison.fr

Na którą drogę skierujesz się w 2016 roku? A może wyznaczysz sobie swoją własną? Pamiętaj, że modne i ładne jest to co podoba się Tobie!

Z tego miejsca chcę złożyć Tobie serdeczne życzenia rodzinnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Pięknych aranżacji, ciekawych spotkań i odpoczynku przez te kilka najbliższych dni.

Wracam tuż po Świętach z propozycją na karnawałową dekorację stołu w niespotykanych barwach :)

heart

Napisz komentarz