Jak osiągnąć spektakularny efekt w łazience? Kilka trików projektantów wnętrz.

Zeszłoroczna wystawa International Bathroom Exhibition, która miała miejsce podczas największych targów wnętrzarskich w Europie, wskazywała na wzrost znaczenia łazienki wśród domowych wnętrz. Ma być spójna z resztą domu. Równie elegancka i reprezentacyjna jak salon czy jadalnia. Jak osiągnąć ten spektakularny efekt w łazience? Najlepsze rady dostałam od Magdy Sobuli, gdy projektowałyśmy moje łazienki w ramach Jak remontować i nie zwariować.

Przy remoncie łazienki, kluczowe są trzy elementy: płytki, biała ceramika i baterie. Wszystkie mają równe znaczenie dla efektu końcowego. Dziś skupię się na płytkach, gdyż w tym wypadku, nie tylko wybór odpowiedniej kolekcji ma znaczenie. Równie ważny jest układ płytek na ścianie i podłodze. 

Jak zaplanować ułożenie płytek?

Jeśli masz już za sobą trudny proces wyboru odpowiedniej kolekcji do łazienki należy zastanowić się nad układem płytek we wnętrzu. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Najczęściej przykładamy wagę do miejsca umieszczenia dekorów. Równie ważny jest plan rozmieszczenia wszystkich płytek zarówno na ścianach jak i na podłodze.

Dorota Koziara dla Tubądzin, kolekcja Cielo e Terra

Ściany

Lepiej wygląda ściana lub podłoga o symetrycznie dociętych płytkach, dlatego okładzinę powinno się układać symetrycznie względem środka ściany lub podłogi. Innym sposobem jest wyznaczenie symetrii względem kontuaru z umywalkami i bateriami, jeśli stanowią znaczący element dekoracyjny w łazience. Analogicznie, miska toaletowa powinna stanowić punkt odniesienia dla projektu ułożenia płytek. Pamiętaj, aby płytki docinane układać przy końcach ścian. „Docinki” nie powinny być mniejsze niż połowa płytki. 

Jeśli wysokość glazury w pomieszczeniu jest ściśle określona i nie jest wielokrotnością całej płytki, układanie zaczynamy od góry, a przycięte płytki kładziemy tuż przy podłodze.

Układając płytki na załamaniach ścian i słupach, należy je tak rozmieścić, aby całe płytki wypadały na narożnikach zewnętrznych, zaś docięte – w narożnikach wewnętrznych.

Jeśli płytki ścienne i podłogowe mają ten sam wymiar, to ich spoiny powinny się spotykać.

Dobrą praktyką jest narysowanie naszego planu ułożenia płytek na każdej ścianie łazienki. Pomoże to nam wizualizować efekt, a także dokładnie policzyć ilość materiału jaki musimy zamówić. Pamiętaj, aby zamawiając płytki doliczyć 10-15% zapasu. Jest to niezbędny margines dla docinek i ewentualnych strat. Płytki mogą różnić się między sobą w różnych partiach produkcyjnych. Dlatego domawiając materiał musisz się liczyć, ze mogą występować różnice w kolorze.

kolekcja Brave, Tubądzin

Podłoga

Układając płytki na podłodze należy trzymać się jednej naczelnej zasady. Jeśli ceramika na ścianie ma tą samą wielkość co na podłodze, w miejscu łączenia się tych dwóch powierzchni, spoiny muszę się schodzić. W pokojach o nieregularnych kształtach lepiej układać płytki w karo. 

Aby uniknąć ewentualnych błędów, dobrze jest przed przystąpieniem do właściwego klejenia rozłożyć płytki na powierzchni podłogi, co pozwoli na korektę błędów (na sucho) bez strat w materiale.

kolekcja Colour, Tubądzin

Dekory, listwy ozdobne

W projekcie ułożenia płytek warto uwzględnić płytki i listwy dekoracyjne. Niemal każda kolekcja płytek posiada dedykowane dekory. Wśród zdjęć inspiracyjnych znajdziesz wiele evergreenów, czyli takich klasycznych zestawień, które nie tracą na aktualności. Marmur i złoto, biel i czerń. Takie połączenia zawsze wyglądają dobrze. 

kolekcja Royal Place, Tubądzin

kolekcja Serenity, Tubądzin