Co warto wiedzieć zanim zaczniesz remont łazienki. Podstawowe zasady projektowania.

Remont łazienki to trudny i kosztowny proces. Według statystyk podejmujemy się tego wyzwania raz na 15 lat. Wszystkie te argumenty wskazują, że do remontu łazienki warto się dobrze przygotować. 

Niezależnie od tego, czy przekonałam Cię już do współpracy z projektantem czy też uznasz, że podołasz temu sama, warto znać podstawowe zasady projektowania łazienki.

Łazienka, podobnie jak kuchnia od kilku lat zyskuje na znaczeniu w kwestiach estetycznych. Pisałam już o tym recenzując ubiegłoroczną wystawę International Bath Exposition w ramach iSaloni w Mediolanie. I podobnie jak kuchnia musi być równie piękna jak funkcjonalna. Tu nie ma miejsca na kompromis. Dlatego ważne jest, aby znać te podstawowe zasady projektowania, zanim zaczniesz remont łazienki. Od siebie dodam kilka pułapek, które czyhają na inwestorów (lubię jak mnie tak nazywają na budowie ;)) przy remoncie łazienki. To wszystko pomoże w przygotowaniu się do tego wymagającego projektu. Szczególnie, gdy estetyka, styl i klasa wnętrza nie jest Ci obojętna.

Podstawowe wymiary montażu urządzeń sanitarnych

1. Aby  zachować  komfort  korzystania  z  urządzeń  należy  zaplanować:  co  najmniej  60  cm przed misą wc, co najmniej 70 cm przed umywalką, wanną czy bidetem;

2. Dla komfortu korzystania z toalety, przeznacz 60cm szeroką przestrzeń na miskę wc. Ja wybrałam rekomendowany stelaż podtynkowy Koło TECHNIC GT wraz z misą bezkołnierzową Rimfree® , systemem Smart Fresh, czyli pojemnikiem na kostki higieniczne oraz z powłoką ułatwiającą zachowanie czystości Reflex.

3. Przestrzeń prysznicowa powinna mieć rozmiar co najmniej 80 cm x 80 cm.

Prysznic bez brodzika

Pułapka no. 1, kabina bez brodzika wymaga grubego stropu, aby zamontować w nim wymaganą instalację.

Pułapka no. 2, podłoga w takiej kabinie musi być odpowiednio wyprofilowana, aby woda spływała do odpływu bez przeszkód.

Odpływ

Dla komfortu użytkowania, aby zapewnić sobie łatwość czyszczenia, a co za tym idzie higienę, zdecydowałam się na rozwiązanie bezbrodzikowe z szerokim odpływem liniowym CleanLine od Geberit. 90cm odpływ zbierze bez trudu wodę z całej kabiny. Sam odpływ jest  minimalistyczny i estetyczny. 

Drzwi prysznicowe

Ostatnim etapem montażu prysznica bez brodzika jest wybór drzwi. Do wyboru masz drzwi klasyczne otwierające się na jedną stronę lub wahadłowe. Możesz wybrać także drzwi przesuwne bądź całkowicie z nich zrezygnować, decydując się na popularne rozwiązanie walk-in. W mojej przestrzeni łazienkowej najlepszym rozwiązaniem okazały się drzwi wnękowe, skrzydłowe, które możesz zamówić u przedstawiciela marki Koło, pod konkretny wymiar.