4 błędy najczęściej popełniane w aranżowaniu domu. //4 most popular interior design mistakes.//

Projektowanie, nawet własnego domu, czy mieszkania potrafi przysporzyć mnóstwo kłopotów. Jest tyle decyzji do podjęcia i niemal każda decyduje o tym czy efekt końcowy będzie spektakularnym osiągnięciem czy totalną porażką. Nawet jeden błąd może rozłożyć nasz projekt na łopatki. Aby ustrzec się największymi błędami, które mogłabym popełnić podczas trwającej właśnie wiosennej metamorfozy mojego mieszkania, postanowiłam zasięgnąć kilku rad ekspertów, zebrać je w pigułce wiadomości i podzielić się tu z Tobą. Być może też stoisz przed wyborem dywanu, listew przypodłogowych bądź zastanawiasz się w jaki sposób wyeksponować pamiątki z podróży. Poniżej przedstawiam zestawienie najczęściej popełnianych błędów popełnianych przy urządzaniu domu.

1.Za mały dywan! Często występującym kłopotem w naszych domach jest źle dobrany rozmiar dywanu. Nie musi on pokrywać podłogi całego pomieszczenia, ale nie może być również zbyt mały. W salonie dywan powinien mieścić zarówno kanapę jak i boczne stoliki czy lampy oraz stolik kawowy i pozostałe miejsca siedzące. Dywan powinniśmy wsunąć pod kanapę na co najmniej 2/3 głębokości siedziska. Jeśli w pokoju znajdują się również fotele, krzesła czy pufy i znajdują się w obrębie dywanu, również powinny stać na dywanie w co najmniej 2/3 swojego rozmiaru. W jadalni natomiast, dywan powinien być wystarczająco duży aby mieścił stół i wszystkie krzesła nawet lekko odsunięte.

kaboompics-2283_m pic: Kaboompics

Źle dobrane listwy przypodłogowe. Listwy przypodłogowe to zwieńczenie zarówno ściany jak i podłogi. Piękny kolor ścian, elegancka stolarka drzwiowa, wymaga spójnego połączenia. W przypadku listew przypodłogowych masz do wyboru polistyrenowe, z MDFu oraz te z naturalnego drewna. W zależności od charakteru wnętrza możesz wybrać proste, niskie lub wysokie, np 9 cm z ozdobnym frezem. Kolor listew powinien współgrać ze ścianą, podłogą i stolarką drzwiową. Jeśli masz kilka kolorów na ścianach, i białe drzwi, tak jak ja, wybierz listwy białe z drewna, np od Barlinka.  Obok walorów estetycznych, listwy mają też praktyczne zastosowanie. Z praktycznego punktu widzenia, listwy przypodłogowe chronią ścianę przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią podczas mycia podłogi. Skrywają kable i nierówności a przez to też szpary, w których gromadziłby się brud i kurz.

collage-2 pic: Kaboompics

Brak proporcji przy tworzeniu galerii.  Przy zawieszaniu galerii obrazów czy zdjęć rodzinnych również należy kierować się kilkoma zasadami. Zadbaj koniecznie o proporcje. Jeśli masz dużą powierzchnię ściany, np nad kanapą, zawieś tam kilka obrazów. Nie muszą być w takich samych ramach ani w równych wielkościach ale pamiętaj aby całość ze sobą współgrała, tworzyła spójny obraz. Najlepiej w pierwszej kolejności ułóż wszystkie elementy na podłodze i dopasuj tak aby odległości pomiędzy ramami była względnie równa, aby ramy się nie stykały ani nie tworzyły się „puste place” pomiędzy obrazami. Poniżej umieściłam kilka przykładów na poprawną kompozycję galerii.

enhanced-19136-1422569726-15 source: architecturendesign.net

27303345182_c302b3a02e_o-2 pic: Kaboompics

Za krótkie zasłony. Zasłony służą głownie jako dekoracja okna. Właściwie dobrana Długość i szerokość optycznie powiększy okno, podwyższy sufit, powiększy przestrzeń. Wieszaj zasłony tuż pod sufitem. Długość dobierz tak, aby unosiły się minimalnie nad podłogą bądź swobodnie opadały na nią. Aby zasłony pięknie się układały w nonszalanckie fale odmierz dwu krotność szerokości jaką mają osłaniać. Da Ci to możliwość swobodnego marszczenia tkaniny.

1

2

how-to-hang-curtains-visual-ehow source: Homebunch

heart

Napisz komentarz