Rola fabryki Fameg w polskim wzornictwie.

Po II wojnie światowej nowa sytuacja polityczna skierowała rozwój designu w Polsce na całkowicie inne tory. Socjalistyczny rząd wprowadził gospodarkę zarządzaną centralnie i problem wzornictwa stał się elementem państwowej polityki kulturalnej. Dopiero w 1947r, po raz pierwszy w Polsce, z ramienia Wandy Telakowskiej, inicjatorki Biura Nadzoru Estetyki Produkcji, zastosowane zostało pojęcie wzornictwa przemysłowego. 

W drugiej połowie lat 50. Słowem kluczem stała się nowoczesność.

Po latach izolacji Polacy, szczególnie młodzi, chcieli być modni w życiu codziennym, w sposobie zachowania i spędzania wolnego czasu. Symbolem „nowoczesności” był skuter Osa (1959), projektu Krzysztofa Bruna, Jerzego Jankowskiego, Tadeusza Mathii i Krzysztofa Meisnera. Oszczędnościowe normy w budownictwie wymusiły produkcję nowych, mniejszych mebli. Najbardziej znane stały się tzw. meblościanki, zaprojektowane w roku 1962 przez Bogusławę i Czesława Kowalskich.

Głęboki kryzys, który ogarnął Polskę na przełomie lat 70. i 80 i nie mógł nie dotknąć wzornictwa. Staliśmy się tanią siłą roboczą dla zagranicznych koncernów. Produkowaliśmy dużo mebli, ale według sprowadzonych z Zachodu wzorów.

W XXI wiek weszliśmy z dużą ilością pomysłów, które realizują rzesze młodych projektantek i projektantów. Świat coraz bardziej docenia oryginalność i świeżość naszych projektów, specyficzny styl, nawiązania do folkloru. Wyzbyliśmy się kompleksów.

Historia polskiego wzornictwa stała się dla twórców źródłem inspiracji i dumą narodową. Rozkwitła moda na meble z odzysku. Do niedawna ikony z okresu PRL można było znaleźć na śmietniku. Dziś osiągają wysokie ceny na internetowych aukcjach. 

Firmy producenckie sięgnęły do archiwów, wskrzeszając zapomniane modele lub tworząc wariacje na temat ikon sprzed lat. Stanowią pochwałę dla polskiego wzornictwa lat 50 i 60.

Przykładem może być krzesło Avola z oferty fabryki Fameg, jako świadectwo uznania dla dla designu z tamtych lat. Projektant tym samym przywrócił pamięć o jednaj z bardziej uznanych twórców XX, Teresie Kruszewskiej, autorce m in krzesła muszelka. Tu trzeba nadmienić, że w 2020 roku firma Fameg planuje wdrożenie 4 modeli krzeseł Teresy Kruszewskiej, w tym w pierwszej kolejności kultowego Tulipana. 

W ofercie firmy Fameg można znaleźć wiele mebli, które stanowią o przywiązaniu marki do polskiej historii i tradycji. W latach 60 krzesło 200-190, zaprojektowane przez R.T. Hałasa,  stało w niemal każdym polskich domu. Obecnie odrestaurowane egzemplarze są prawdziwą perełką nie tylko dla koneserów. Model Finn z fabryki Fameg posiada wiele elementów vintage. Rozstawione pod kątem nogi czy wygięte w łuk, smukłe oparcie to fundamentalne cechy wzornictwa sprzed pół wieku. 

Nie bez znaczenia dla powrotu mody na meble vintage jest trend otarty na ekologii. Recykling, no waste, umiar w konsumpcji to ruchy, które wspierają tradycyjne metody produkcji, naturalne materiały, szlachetne rzemiosło. Fabryka Fameg, od ponad wieku kontynuuje niezwykłe rzemiosło tworzenia ponadczasowych mebli, zapoczątkowaną przez przez Michaela Thoneta – wiedeńskiego wynalazcę unikalnej metody gięcia drewna.

Obok klasycznych modeli, które na stałe zapisały się w historii światowego designu, jak np krzesło no 14, Fameg tworzy nowe wzory, który zyskują uznanie klientów i ekspertów w dziedzinie. W 2019 roku firma otrzymała German Design Award 2019 – Special Mention w kategorii „Excellent Product Design” za kolekcję nod (1620) zaprojektowaną przez Pawlak & Stawarski