Fameg, dziedzictwo Michaela Thoneta, historia firmy do II wojny światowej.

Historia fabryki Fameg wiąże się ze znaną osobą Michaela Thoneta, utalentowanego wiedeńskiego wynalazcy, prekursora metody gięcia drewna bukowego. 

Innowacja na światową skalę.

Początkowo eksperymentował on z materiałem klejonym z kilku warstw forniru. Stopniowo Thonet przestał używać do produkcji mebli drewna klejonego warstwowo, zastępując je prętami bukowymi. Drewno było rozmiękczane poprzez gotowanie w wodzie lub parze wodnej, a następnie  suszone w specjalnych metalowych formach, które przejmowały napięcia związane z suszeniem i zapobiegały pękaniu materiału. Taką technikę nadal stosuje się w radomszczańskiej fabryce mebli giętych Fameg, która kontynuuje dzieło Michaela Thoneta, wskrzeszając od dziesiątek lat coraz to kolejne projekty dizajnera.

Nr 14, projekt ponadczasowy.

Najbardziej znanym modelem krzesła, którego twórcą jest wspomniany mistrz, Michael Thonet, jest słynne Krzesło numer 14 znane jako Konsumstuhl Nr. 14  (w Famegu produkowane pod symbolem A-14). Powstało w 1859 roku, a w 1865 roku zaczęła się seryjna produkcja tego krzesła. Mebel był tani w produkcji, a jego konstrukcja dobrze przemyślana. Projekt był do tego stopnia genialny, że jego twórca otrzymał złoty medal na Wystawie Światowej w Paryżu w 1867 roku.

Kontynuatorami dzieła Michaela Thoneta byli jego synowie – August i Karol. Kolejne inwestycje i rozwój firmy spowodowały, że thonetowska wytwórnia przyczyniła się do stworzenia dużego ośrodka meblarstwa w Radomsku, którego sercem po dziś dzień jest fabryka Fameg.

Projekt ponadczasowy.

Najsłynniejsze krzesło świata składa się z sześciu elementów wykonanych z drewna bukowego i siedziska wyplatanego z rattanu. To ulubiony i wielokrotnie doceniony przedmiot przez Le Corbusiera, Konstantina Grcica oraz właścicieli milionów restauracji i kafejek na całym świecie.

Ekologia i zrównoważony rozwój.

Obecnie krzesła wytwarzane są z drewna bukowego z pobliskich lasów. Na początku XX wieku, gdy popyt wzrósł i dodatkowe dostawy drewna musiały zostać wysłane z dalszych miejsc, Thonet ograniczył swój ślad węglowy, tworząc własne narzędzia i maszyny.

zdjęcia: materiały promocyjne marki Fameg

Inspiracja dla pokoleń.

Kolejne wariacje na temat 14 są dowodem na ikoniczność modelu. Znani artyści składają hołd Thonetowi, prezentując kolejne dzieła nawiązujące do słynnego krzesła. Kazuyo Seijima i Ryue Nishizawa z SANAA, japońscy architekci z New Museum w Nowym Jorku, stworzyli metalowe krzesło w podobnym kształcie, który wygląda tak, jakby dziecko narysowało szorstki zarys numeru 14. Młody hiszpański projektant Tomás Alonso wyprodukował krzesło nr 7 przy użyciu tradycyjnych technik gięcia na parze. IKEA wdrożyła najnowszą technologię kompozytów z wtryskiem gazu w celu opracowania super taniej wydrążonej wersji modelu Ögla, podobnego do nr 14, który jest jednym z najlepiej sprzedających się produktów od 1961 roku.

Do tej pory wyprodukowano ponad 100 milionów egzemplarzy krzesła model 14. Firma Fameg wciąż rozwija produkcję A-14 i przyczynia się tym samym do popularyzacji projektu wśród młodych użytkowników. A-14 nadal jest jednym z najczęściej wybieranych modeli przy aranżacji kawiarni czy restauracji.