Design, Furnitures, Product/Shop

Klasyki designu. //Design icon.//

16/01/2015

Postanowiłam wprowadzić na blogu cykl Ikony, klasyki designu. Sama chcę się rozwijać, pogłębiać swoją wiedzę. Zbieranie materiałów do każdego postu z tej serii będzie podróżą do świata wiedzy o designie. Liczę, że będziesz mi w tej wyprawie towarzyszyć.

Zaczniemy o „krzesła wszystkich krzeseł”. W roku 1859 powstało słynne Krzesło numer 14 znane jako Konsumstuhl Nr. 14. Jego twórcą jest Michael Thonet, niemiecko-austriacki stolarz i pionier w produkcji mebli.

To on opracował technologię mebli giętych. Początkowo eksperymentował z materiałem klejonym z kilku warstw forniru. Stopniowo Thonet przestał używać do produkcji mebli drewna klejonego warstwowo, zastępując je prętami bukowymi. Drewno początkowo było rozmiękczane poprzez gotowanie w wodzie lub parze wodnej, a następnie było suszone w specjalnych metalowych formach, które przejmowały napięcia związane z suszeniem i zapobiegały pękaniu materiału. Taką technikę nadal stosuje się w radomszczańskiej fabryce mebli giętych FAMEG, schedzie po firmie Thonet. Inne fabryki, które produkują thonetowskie krzesła na licencji to m in Paged i Ton. Dzisiejsze wersie tego modelu noszą nazwę 214.

Do tej pory wyprodukowano ponad 60 milionów egzemplarzy krzesła model 14.  Za jego projekt Thonet otrzymał złoty medal na Wystawie Światowej w Paryżu w 1867 roku.

Michael_Thonet-horz source: wikipedia

 

front-images-5000-Thonet_Stuhl__214__Taubenblau_FS0_5-horz
Współczesna wersja krzesła Thonet 214 (source: Thonet.de) oraz oryginalne krzesło Thonet no. 14.

Zobacz jak pięknie prezentują się krzesła Thoneta w kawiarni Hally’s w Londynie.

heart

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply gb 16/03/2015 at 10:55

    Jedna mała poprawka. Fameg znajude się w Radomsku, więc fabryka jest radomszczańska.

  • Leave a Reply