Listwy dekoracyjne w projektach DIY.

Listwy dekoracyjne to niezwykle wdzięczny materiał. Wymaga precyzji i planu, ale efekt jaki można osiągnąć jest zachwycający. Ja swoją przygodę ze sztukaterią rozpoczęłam lata temu. Teraz dzięki projektowi Jak remontować i nie zwariować i dzięki wiedzy i doświadczeniu ekspertów z firmy Aniro, poznałam szereg możliwości jakie daje sztukateria w aranżacji wnętrz.

Listwy dekoracyjne na ścianach to wciąż niewykorzystywany potencjał w aranżacji wnętrz nowoczesnych. To, że świetnie korespondują we wnętrzach pałacowych wiemy z historii. Jednak warto zwrócić uwagę, że ówczesne propozycje firm, takich jak choćby Aniro, to sztukateria, która doskonale odnajduje się w przestrzeniach nowoczesnych.

Sztukateria obecnie to nie tylko bogato zdobione pilastry czy oblane ornamentem gzymsy czy rozety. To również subtelne, bardzo proste listwy z nieograniczonym potencjałem. Delikatne i smukłe świetnie nadają się do tworzenia kompozycji, które optycznie podwyższą przestrzeń. Dyskretne i minimalistyczne w formie wypełnią pustą przestrzeń ściany, zbytnio nie absorbując miejsce ani uwagę. Jednak sztukateria ma również szereg innych zastosowań. Mnie udało się wykorzystać listwy dekoracyjne w mniej oczywisty sposób.

Drzwi francuskie w kilka godzin

Zwykłe, gładkie drzwi to wydatek około 100zł. Takie z dekoracyjnym frezem mogą kosztować nawet około 2 tysiące złotych. Dlatego w ramach Jak remontować i nie zwariować wykorzystałam „stare”, gładkie drzwi, na które nakleiłam odcinki z listwy dekoracyjnej z  pianki poliuretanowej o wysokiej gęstości. Jest kilka możliwości kompozycji. Ja zdecydowałam się na subtelną listwę SP3 z oferty Aniro. Dekorację tworzą dwa prostokąty, jeden zajmuje około 1/3 wysokości drzwi drugi 2/3. Całość pokryliśmy farbą do drewna.

Ramki i obramowania

Listwy dekoracyjne wykorzystałam również, aby podkreślić regał do prezentacji dekoracji w części jadalnianej. Do tego projektu posłużyłam mi minimalistyczna listwa WD2 Listwy marki nmc, których przedstawicielem w Polsce jest marka Aniro, są twarde, odporne na uszkodzenia i gotowe do malowania bez konieczności stosowania podkładów czy innych prac przygotowawczych. To również świetny materiał, aby stworzyć ramkę na obraz czy lustro. Zakup kryształowych luster, w dekoracyjnych ramach to koszt kilku tysięcy złotych. Usługa szklarska plus efektowna rama z listew SP3 od Aniro to znacząco mniejszy wydatek, a efekt doskonały.

Poręcz i co jeszcze…?

Jeden z elementów, tak często, pozytywnie komentowanych przez czytelników to moje schody, a właściwie balustrada. Wcześniej drewniane tralki miały swój urok, ale nie korespondowały z nowoczesnym charakterem wnętrza. Zabudowa z karton gipsu okazała się strzałem w dziesiątkę. Uzupełnieniem tej konstrukcji jest listwa do sztukaterii elewacyjnej MA21, pomalowana w kontrastującej czerni. Profil ten, jako, że jego głównym zastosowaniem jest zewnętrzna część budynku, wykonany jest z pianki poliuretanowa o wysokiej gęstości i wytrzymuje w temperaturach od -20 do +70 stopni C.