Jaki wybrać dywan do pokoju dziecka?

Wybór dywanu to jeden z ostatnich etapów remontu. Brudne prace mamy już dawno za sobą. Czas do aranżowanie meblami i stylizowanie dekoracjami. Dla wielu z nas dywan to obowiązkowy element wyposażenia. Po latach w niełasce znów wrócił do mody. W dziecięcym pokoju pełni dodatkowe funkcje. Jest platformą do  zabawy. Dobrze dobrany ochroni podłogę i będzie stanowił akustyczną barierę.

Jaki wybrać dywan do pokoju dziecka? Na co zwrócić uwagę? Jakie mamy możliwości do rozpatrzenia? Zapraszam po najważniejsze informacje w pigułce.

Odpowiednio dobrany dywan stanowi praktyczną i efektowną dekorację wnętrza. Istotnie wpływa na charakter i styl pomieszczeń. Obok roli estetycznej pełni również szereg innych funkcji. Wybierając dywan do pokoju dzieci należy zwróci szczególną uwagę na jego jakość.

Jak wybrać dywan do pokoju dziecka? 

Wzornictwo

Wybierając dywan do pokoju dziecka nie musisz się decydować na typowo dziecięce wzory. Postacie z bajek to ulotna moda. Fascynacja kolejnym bohaterem szybko mija. Warto zainwestować w dywan, który będzie „rósł” razem z dzieckiem. Postaw na jakość, szlachetne materiały i naturalną kolorystykę. Wnętrze, którym przebywa dziecko ma ogromny wpływ na jego rozwój. Warto zadbać zarówno o bezpieczeństwo dziecka, ale także o kształtowanie jego estetyki, gustu i smaku.

Materiał

Mnie szalenie podobają się dywany płasko tkane, lub takie, gdzie struktura i surowiec stanowią istotę dekoracji. Bo oprócz designu bardzo istotny jest materiał, z jakiego wykonano dywan. Do wyboru mamy włókna syntetyczne oraz naturalne.

Syntetyczne mogą być bardzo różne. Do produkcji dywanów stosuje się najczęściej poliamid (nylon), poliester i polipropylen. Poliamid jest odporny na zabrudzenia i ścieranie. Taki dywan warto polecić do pomieszczeń mocno eksploatowanych, np. gdy w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Poliester to sprężyste włókno, wytrzymałe na rozciąganie i zagniecenia. Dywany z poliestru mają delikatny połysk i nie elektryzują się. Polipropylen dorównuje trwałością poliamidowi. Te dywany, które mają na metce nazwę: heat set lub heat set frize, bardzo przypominają wełniane.

Naturalne, to wełniane, bawełniane, jedwabne czy z juty lub trawy morskiej. Te ostatnie są twarde i dość szorstkie w dotyku. Nie spełnią oczekiwań tych, którzy szukają dywanu przytulnego i miękkiego. Mają jednak swoje zalety. Są łatwe w utrzymaniu czystości, ekologiczne i świetnie sprawdzają się dla alergików.

Dywany wełniane to mój wybór. Są eleganckie i szlachetne. Grube i mięsiste nadają wnętrzu przytulności i ciepła. , a także przyczynią się do wyrównania poziomu wilgotności w pomieszczeniu.

dywan Rope
dywan Traube marble

Świetnie sprawdzają się w pokojach dziecięcych podczas zabaw na podłodze. Do pokoju Alka wybrałam dywan Rope z najnowszego katalogu marki Komfort. Dywan, o charakterystycznej strukturze grubego swetra, ocieplił dość męski  pokój syna. Ręcznie tkany, wełniany dywan Rope  w szarym kolorze, świetnie koresponduje z barwą ścian i nie kolidują z niebieskimi dodatkami. Dodatkowo stanowi izolacje cieplną i akustyczną. Uwaga, jest gruby i ciężki, ale to stanowi o jego wysokiej jakości. 

Pokój Mai jest utrzymany w bardzo subtelnej kolorystyce, ale z dość wyrafinowanymi dekoracjami. Istotą aranżacji jest sztukateria. Wybór dywanu oparłam na tych samych elementach. Ozdobna faktura i delikatny, naturalny kolor. Idealny okazał się ręcznie wiązany, wełniany dywan Traube marble z Komfortu. Gęsty splot grubego i mięsistego dywanu skutecznie ochroni drewnianą podłogę w pokoju Mai. Dodatkowo jest idealnym uzupełnieniem dziewczęcej, ale nie infantylnej stylizacji wnętrza. Maja twierdzi, że wpływa pozytywnie w jeszcze jednym aspekcie. Świadomość, że po nocy, schodząc z łózka, gołe stopy wylądują na ciepłym i mięciutkim dywanie pomaga w trudnych porankach.