Podstawowe zasady projektowania kuchni, trójkąt roboczy. To może pomóc w codziennych zadaniach.

Kuchnia to serce każdego domu. Coraz częściej projektowana na planie otwartym z jadalnią i salonem. Obowiązujące trendy wynoszą znaczenie kuchni. To wnętrze ma być spójne z resztą domu. Równie piękne co ergonomiczne. W tym pomaga trójkąt roboczy, naczelna zasada w projektowaniu kuchni.

Podczas planowania warto pamiętać o złotej zasadzie projektowania przestrzeni kuchennej. Trójkąt roboczy obrazuje właściwe ustawienie trzech głównych elementów  wyposażenia kuchni: lodówki, zlewu i płyty gazowej czy indukcyjnej. Każdy z tych elementów traktujemy jak jeden wierzchołek trójkąta. 

Ta teoria powstała w oparciu o badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych już na początku XXw. Wynikało z nich jednoznacznie, że ustawienie mebli kuchennych ma ogromny wpływ na czas pracy w kuchni i pokonywane odcinki. 

Trójkąt roboczy – zasady

Aby zmaksymalizować funkcjonalność i ergonomię w kuchni należy:

  • zoptymalizować odległości pomiędzy poszczególnymi urządzeniami;
  • ustawić urządzenia w sposób logiczny i przemyślany.

Właściwie zaprojektowany trójkąt roboczy narzuca następującą kolejność w rozplanowaniu podstawowego sprzętu kuchennego:   

lodówka, miejsce przechowywania żywności   →         zlew, strefa czystości     →       płyta indukcyjna.

Odległości pomiędzy poszczególnymi wierzchołkami trójkąta roboczego powinny mieścić się w następujących przedziałach:

  • między lodówką a zlewozmywakiem: 120-210 cm;
  • między zlewozmywakiem a płytą indukcyjną 120-210 cm, w małych pomieszczeniach około 90cm;
  • między lodówką a płytą indukcyjną 120-270cm.

Trójkąt roboczy to zasada, która zapewnia funkcjonalność w kuchni bez względu na jej rozmiar, kształt, czy styl w jakim została zaprojektowana. To baza to dalszych udogodnień jakie oferuje marka Peka, szwajcarski producent innowacyjnych rozwiązań wśród akcesoriów meblowych. Dla wygodny i komfortu użytkowania, obok lodówki warto zaprojektować szafki cargo, które stanowią najbardziej ergonomiczne rozwiązanie w przechowywaniu żywności suchej. Strefę częstości dobrze wyposażyć w cargo na detergenty z wieszakiem na ręczniki. Przy płycie indukcyjnej zadbaj o miejsce na przybornik na przypraw i oleje.

„Przemyślana aranżacja jej przestrzeni sprawia, że każdy centymetr jest zagospodarowany zgodnie z potrzebami i preferencjami domowników. Zaplanowanie przestrzeni, która umożliwi wykonywanie codziennych prac mniejszym nakładem sił, to klucz do lepszego, bardziej komfortowego życia. O funkcjonalności i wygodzie kuchni decyduje dobór systemów i akcesoriów do zabudowy. Eksperci z firmy Peka stworzyli platformę wymiany wiedzy, gdzie dzielą się pomysłami i podpowiadają najlepsze rozwiązania do kuchni. Odwiedź Przyjazną kuchnię