Prysznic czy wanna, wady i zalety obu rozwiązań.

Prysznic czy wanna? Umiesz odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie? Jeśli stanęłabyś  przed takim dylematem, na co byś się zdecydowała? Ja musiałam się z tym wyborem zmierzyć. Swoje rozważania postanowiłam spisać. Jeśli przyjdzie Ci kiedyś zetknąć się z takim problemem, zajrzyj do tej publikacji ponownie.

Przy okazji projektu Jak remontować i nie zwariować jednym z etapów jest dobudowa sypialni, garderoby i łazienki gospodarzy. Ponieważ zależało mi na uzyskaniu możliwie największej przestrzeni na szafy, stanęłam przed wyborem, prysznic czy wanna. Ta decyzja nie była może tak dramatyczna, bo w drugiej łazience, również w części prywatnej domu będzie wanna. Jednak dylemat stał się tematem rozważań i dyskusji. Po głębszym zastanowieniu uznała sprawę na tyle istotną, żeby przedstawić wady i zalety obu rozwiązań:

Długie, gorące kąpiele

Wanna zapewnia kąpiel w komfortowych warunkach, w pozycji leżącej, z ręcznikiem pod głową i książką w ręku, w tle smooth jazz. Prawda jest taka że z uwagi na obowiązki z tej przyjemności korzystam max 1 w tyg, głównie w okresie zimowym. Kąpiel trwa około 20 min, po tym czasie woda staje się chłodniejsza i zmniejsza się poczucie komfortu. 

Kąpiel pod prysznicem trwa zazwyczaj dużo krócej, jednak ma swoje duże plusy. Przede wszystkim temperatura wody może być stała przez cały czas kąpieli. Kabina szybko się nagrzewa i daje duże poczucie komfortu. Z tego rozwiązania korzystam każdego dnia. W zasadzie już teraz wiem, że z tej formy kąpieli nie umiała bym zrezygnować. Szczególnie upodobałam sobie funkcję PowderRain, występującą w główkach prysznicowych Raindance Select S marki hansgrohe. PowderRain bazuje na technologii strumienia skonstruowanego z mikro-kropel. Nie bombarduje mnie silny strumień, a rozpylana jest prawdziwa mgiełka. Wrażenia są bardzo odprężające. W dowolnej chwili mogę przełączyć strumień na mocniejszy, za dotknięciem przycisku Select, umieszczonego bezpośrednio na główce prysznicowej.

Dylemat moralny: oszczędność wody

Zużycie wody jest jednym z argumentów, który może przemówić za montażem w łazience kabiny prysznicowej. Jednak, aby kąpiel pod prysznicem była rzeczywiście bardziej ekologiczna i ekonomiczna należy zastosować kilka naczelnych zasad. Przede wszystkim tą kąpiel nie może trwać w nieskończoność. Warto też zainwestować w główki prysznicowe z nowymi technologiami. Napowietrzone strumienie w najnowszych kompletach prysznicowych hansgrohe Raindance Select E 300 potrafią zaoszczędzić do 20% wody. 

Higiena

Jeszcze inną zaletą kąpieli pod prysznicem są względy higieniczne. Warto o tym pamiętać. Pod prysznicem woda na bieżąco spływa razem z brudem i potem; w wannie osadzają się one ponownie na ciele.