Łazienka dla dziecka. //Bathroom for kids.//

source: materiały promocyjne Koło, Grupa Geberit

Dzieci wprowadzają nową jakość w życiu. Często się mówi, że odwracają wszystko do góry nogami, również dom. Jeśli nawet sytuacja nie jest aż tak dynamiczna to zapewniam, że rodzice spodziewający się potomstwa są zmuszeni wprowadzić wiele zmian w domu, aby najmłodsi mogli w sposób bezpieczny i komfortowy mieszkać, rozwijać się i dorastać.

Łazienka jest jednym z tych pomieszczeń w naszych domach, która wymaga szczególnej uwagi. Co zrobić, aby pozostała strefą relaksu dla rodziców, a jednocześnie bezpieczną przestrzenią dla dzieci, która dodatkowo będzie zachęcać najmłodszych do codziennych kąpieli.

kolor1 Kolor w łazience zachęci dzieci do częstego korzystania. photography by WELDON OWEN INC.

Projektując łazienkę, bądź dostosowując ją dla dzieci zwróćmy uwagę rozwiązania dostępne na rynku, które ułatwią dzieciom korzystanie z tej przestrzeni, będą zachęcać najmłodszych do codziennych kąpieli a także zapewnią im bezpieczeństwo. Mam na myśli zarówno stołek, aby dzieci wygodnie korzystały z umywalki, zatyczki do kontaktów, baterie z termostatem, wolnoopadające deski klozetowe, jak i, a może przede wszystkim szafki niedostępne dla dzieci, gdzie schowamy wszelkie detergenty czy chemikalia. Tak, uważam za konieczne używanie takich środków dla zapewnienia higieny w łazience czy toalecie. Staram się dbać o środowisko ale nie jestem utopistką. Dlatego nie zapewniam, że piorę jedynie w orzechach, choć zdarza mi się. Często fugi myję octem z sodą oczyszczoną, ale na osad z kamienia nie znalazłam eco-środka, równie skutecznego jak detergenty dostępne na rynku.

dzieci-horz photos: Poul Costello

Ekologii i tym samym ekonomii w łazience uczę też dzieci. Gdy myją zęby czy mydlą rączki, proszę, aby pamiętały, że wtedy woda nie musi się lać z baterii. To proste czynności, które przede wszystkim budują świadomość i uczą dzieci dobrych nawyków.

Na szczęście najnowsze technologie, nowoczesne rozwiązania bardzo ułatwiają stworzenie łazienki dostosowanej zarówno do potrzeb dzieci jak i dorosłych, ekologicznej i nowoczesnej.

kolora  photography by DOMINO DIGITAL STUDIO,

Rozwiązania, typu bezkołnierzowa miska – np. Rimfree marki Koło, czy baterie z rożnymi systemami ograniczającymi zużycia wody są na wyciągnięcie ręki i teraz wystarczy już tylko chcieć.

123 source: materiały promocyjne Koło, Grupa Geberit

O wypowiedź w tym temacie poprosiłam jeszcze dwie inne osoby, Karolinę Ślusarczyk, mamę 6 letniej Ali, redaktorkę portalu dziecisawazne.pl oraz Piotra Agata, tatę 4-letniego Krzysia i 5-miesięcznego Aleksandra, managera w firmie KOŁO, Grupa Geberit.

2

To co potrzebne i bezpieczne dla dziecka ustaw na otwartych regałach czy półkach. Detergenty schowaj w miejsca niedostępne dla dzieci. Source: farmhouse38.com, iheartorganizing.blogspot.com

Karolina: „Urządzając domową łazienkę kierowaliśmy się trzema kwestiami: funkcjonalnością, bezpieczeństwem i rozwiązaniami, które sprawią, że łazienka będzie przyjazna dziecku. To trudne zadanie, bo jak sprytnie zaaranżować niewielką przestrzeń, w dodatku mając ograniczone pole działania? Przecież wanna, prysznic i WC mają swoje stałe miejsce. W łazience jest też pralka… I miejsca na gadżety, które ułatwiają i umilają rodzinny czas w łazience pozostało niewiele. Dlatego do tematu podeszliśmy w wielkim zaangażowaniem mając na uwadze także fakt, że nasze dziecko rośnie, jego potrzeby i zainteresowania się zmieniają. Na jakie rozwiązania postawiliśmy? Zastosowaliśmy zasadę, by wszystko mieć na wyciągnięcie ręki. Ale uwaga – ręki dziecka, a tylko w jednym przypadku rodzica. Zacznę od tego wyjątku – to detergenty, których w łazience właściwie nie ma, ponieważ szkodliwą chemię całkowicie zastąpiły domowe środki czystości (na bazie octu, sody, wody, cytryny). A teraz to „wszystko”. Podnóżek dla dziecka ma swoje stałe miejsce, lustra są dwa – zamocowane na wysokości oczu rodzica i niżej, by mogło korzystać z niego dziecko. Kontakty są zaślepione, w brodziku zamontowaliśmy antypoślizgowe nakładki. Zabawki do kąpieli są na najniższej półce regału (dziecko czasem bawi się nimi na podłodze), a tuż nad nimi są ręczniki i środki higieniczne. Na podłodze miękki dywan z naturalnych materiałów, zrezygnowaliśmy z firanki w oknie na rzecz funkcjonalnej rolety. Wchodząc do naszej łazienki widać, że korzysta z niej dziecko – jest w niej kilka małych i kolorowych ręczników oraz naklejki na ścianach w miejscach zupełnie nieoczywistych (o ich rozmieszczenie zadbała córka). W naszej łazience panuje uporządkowany minimalizm, nad którym czuwa cała rodzina.”

organizacja-horz

Dobra organizacja przestrzeni w łazience to klucz do zachowania porządku. Source: Paul Costello, expensivelife.

Piotr: „Jako tata dwóch chłopców mam niewiele czasu na sprzątanie. Dlatego stawiam na funkcjonalne rozwiązania które dbają o nasze bezpieczeństwo i ułatwiają utrzymanie czystości w łazience.

Kabiny prysznicowe KOŁO wykonane są z mocnego, hartowanego szkła. Niestety „hartowane” nie oznacza „kuloodporne”, o czym najlepiej potrafią przypomnieć właśnie dzieci. Typowe szkło hartowane w przypadku zbicia rozpada się na drobne kawałki. Dlatego z myślą o bezpieczeństwie dużych i małych użytkowników stworzyliśmy kabinę ULTRA, pokrytą specjalną folią ScreenGuard podobną do powłoki, stosowanej w szybach samochodowych. Dzięki ScreenGuard w przypadku uszkodzenia ścianki szkło nie pokruszy się, chroniąc dzieci przed skaleczeniem.

124 source: materiały promocyjne Koło, Grupa Geberit

Ograniczyliśmy do minimum miejsca, w których zwykle gromadzi się brud i osad, wyposażając kabinę w zamknięte profile, które wystarczy dosłownie przetrzeć ściereczką. W utrzymaniu czystości pomaga również powłoka Reflex, dzięki której zanieczyszczenia i łatwiej spływają ze ścian kabiny, pozostawiając ją czystą znacznie dłużej.

szyba1-horz

photography by TESSA NEUSTADT,  KAPITO MULLER

Mimo że w obecnych trendach aranżacji łazienek dominują płaskie brodziki lub zabudowa strefy prysznica płytkami, świadomie wybieram do domu funkcjonalny, głęboki brodzik Koło. Jest bardzo pojemny, dlatego z powodzeniem zastępuje wannę dla mojego syna. Dla mnie prysznic to oszczędność wody i cennego miejsca w łazience.”

Jesteś rodzicem? A może niebawem zostaniesz? Jakie jest Twoje zdanie na to zagadnienie?

heart

//Dziękuję marce Koło za pomoc w przygotowaniu publikacji//

 

Comments

 • 22/09/2015

  Bardzo fajny i przydatny post. Ja rodzicem wkrotce zostane i jeszcze łazienka tak drastycznie sie nie musi zminic, oprocz detergentow ktore trzymamy w komorce dosc nisko – trzeba je bedzie przeniesc na wyzsza polke.
  Chce miec zorganizowane wszystko elegancko i dopiete na ostatni guzik… i brak mi pomyslu gdzie trzymac np wanienke dla bejbiczka. Nie chce zeby stala na widoku, a miejsca w wynajetym flacie nie ma zbyt wiele. Powiekszenie szafy nie wiem czy dojdzie do skutku :D
  Pozdrawiam

 • 23/09/2015

  Łazienki ze zdjęć są śliczne, myślę, że nadają się one śmiało dla osób bezdzietnych. Sama jeszcze nie mam maleństwa, ale chętnie bym sobie w podobny sposób zaaranżowała własną łazienkę.
  Jeśli o mnie chodzi, to uważam, że najważniejsze byłoby bezpieczeństwo. Do dziś pamiętam jak kilkuletni synek przyjaciółki prawie napił się wybielacza, którego zapomniała schować. Niestety nasze niedopatrzenia mogą mieć tragiczne konsekwencje i zawsze trzeba mieć to na uwadze.

Napisz komentarz