Top 10 polskich projektantów. //Top 10 polish designers.//

Na chwilę przed kolejną edycją Lodz Design Festival, postanowiłam przygotować którą ściągę, 1o najlepszych, najpopularniejszych polskich projektantów. Gdybyście z jednym z nich spotkali się w kolejce po kawę to koniecznie proście o selfie. To nasz skarb narodowy. To nie jest mój ranking. Kolejność jest przypadkowa.

Tomasz Augustyniak; Projektant i architekt wnętrz. Studiował na ASP w Poznaniu na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego, dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1993 r. w Pracowni Interpretacji Produktu.  Na stałe współpracuje z Vox Industrie, Noti, Ade Line, Comforty, Profim, Mikomax, Nowy Styl, Balma, Adriana. Laureat wielu nagród w Polsce i zagranicą.  W 2010 otrzymał nagrodę Designer Roku przyznawaną przez prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

019878_r0_940 augustyniak1 source: tomekaugustyniak.pl

Beza Projekt S.c.; To studio założone przez Annę Łoskiewicz-Zakrzewską i Zofię Strumiłło-Sukiennik, swoim projektem plastrów kątowników i łączników zwojowały cały Lodz Design Festival. Ale dziewczyny na swoim kącie mają wiele więcej nagród i wyróżnień. Oby tak dalej! beza projekt portret 12_7072464 Anna Łoskiewicz-Zakrzewska source: bezaprojekt.pl

Robert Majkut; Designer, ekspert w projektowaniu dla biznesu. Projektuje dla takich marek jak: Tonsil, Multikino, Expander, Open Finance, Noble Bank, Alior Bank, PKO Bank Polski, Bank Pekao, Time Trend, Moliera 2 dla Valentino i Salvatore Ferragamo,  chiński Orange Sky Golden Harvest, słoweński Kolosej i rosyjski Kronverk Cinema i Imax Nescafe. Za projekt wnętrza Multikina w Złotych Tarasach został nagrodzony prestiżową nagrodą European Property Award.

017146_r0_940

P1030266 Wnętrze Multikino, Złote Tarasy, Warszawa

5178359bb3fc4b366900008f_pko-bank-robert-majkut-design_3-1024x682 source: robertmajkut.com

Tomek Rygalik; Projektant, wykładowca, kurator i doktor sztuki; urodził się w Łodzi w 1976. Studiował architekturę na Politechnice Łódzkiej. Studiował również w Nowym Jorku i na Royal College of Art w Londynie.  Od 2012 prowadzi Studio Rygalik razem z partnerką, projektantką Gosią Rygalik. Współpracuje m.in. z Moroso, Noti, Profim, Ideal Standard, Siemens, Heineken czy Ikea. Od 2010 pełni funkcję dyrektora kreatywnego czołowych polskich marek meblowych, jak Comforty i Paged.  W 2011 był architektem polskiej prezydencji w Radzie UE.

019877_r0_940

Siemens FoodLab by Studio Rygalik 2014, projekt dla Concordia w Poznaniu. siemensfoodlab-by-studio-rygalikfot-jan-lutyk960

rygalik source: studiorygalik.com

Nikodem Szpunar; Urodził się w 1987 r. w Rzeszowie. Projektant, członek Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych. Jest absolwentem Wzornictwa na ASP w Warszawie, studiował Design w National College of Art and Design w Dublinie.  Jego projekty można było zobaczyć na międzynarodowych targach i wydażeniach branżowych: Tent w Londynie, DMY w Berlinie, Salone del Mobile w Mediolanie czy IDT Expo w Hongkongu, a także w kraju, np. ArenaDesign w Poznaniu, BWA we Wrocławiu, Łódź Design Festiwal czy Wawa Design w Warszawie. W 2010 roku zdobył nagrodę na Lodz Design Festival w konkursie make me! za lampę Komar.

019882_r0_940 fot-horz source: nikodemszpunar.com

Oskar Zięta; Architekt i projektant procesów, uzyskał tytuł doktora na uniwersytecie ETH w Zurychu. Założone przez niego interdyscyplinarne studio projektowo-badawcze Zieta Prozessdesign, które zajmuje się rozwojem własnych, innowacyjnych technologii stabilizacji blachy, FiDU i 3+ oraz ich aplikacją w nowoczesnej architekturze, inżynierii i designie. Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. w Museum für Gestaltung w Zurychu, Pinakotece w Monachium oraz Centrum Pompidou w Paryżu. Stołki z dmuchanej stali obiegły cały świat i zdobyły uznanie ekspertów i publiczności. 019881_r0_940 zięta source: zieta.pl

MALAFOR  to studio i marka, którą tworzą Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski. Oboje ukończyli Wzornictwo Przemysłowe na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Są laureatami licznych nagród w tym najbardziej prestiżowej RED DOT design Award w 2012 roku za projekt Blow Sofa z kolekcji Recykling.

blow_sofa_writing_jpg blow_sofa13_malafor source: malafor.co

Piotr Kuchciński architekt z dyplomem IAPP Politechniki Poznańskiej. Jego największą pasją jest dizajn. Ma na swoim koncie ponad 35 wdrożeń całych rodzin mebli biurowych, mieszkaniowych, tapicerowanych. Dwukrotny laureat RED DOT design Award za projekt H2 dla marki Balma i Clapp, NOTI.

5434f7cb7a15dkuchcinski3

h2balma kuchciński H2 Kuchciński dla BALMA

clapp kuchciński NOTI Clapp Kuchciński dla NOTI

Anna Wojczyńska, architekt wnętrz, założycielka studia VivAVis. Tak sama mówi o sobie: „Od samego początku robiłam projekty, które były w duchu najlepszego bieżącego światowego wzornictwa. Wprowadzałam do Polski stylistykę, która wcześniej tu nie istniała. Inspirowałam klientów i tworzyłam awangardę polskiego wnętrzarstwa.(…)Byłam więc prekursorem luksusowego designu w Polsce i stworzyłam podstawy rynku designu dla kolejnego pokolenia polskich projektantów.” Oglądając jej projekty trudno się z tym nie zgodzić.

visavis111 source: visavis.com.pl

Magdalena Adamus, założycielka studia Loft. Tak mówi o swojej pracy: „W pracowni LOFT zdajemy sobie sprawę, że każdy człowiek to inne wartości, potrzeby, marzenia. Indywidualne traktowanie i uważne słuchanie każdego klienta sprawiają, że przestrzenie, które tworzymy, są nie tylko oryginalne i funkcjonalne, ale przede wszystkim doskonale zgodne z oczekiwaniami ich użytkowników. Niezależnie od budżetu, wielkości projektu dbamy, by wszystko, czego oczekuje od nas inwestor – projektowane rozwiązania, wykorzystywane materiały, wykonanie -było najwyższej jakości i w pełni realizowało wyobrażenia.” Mnie zachwycają jej realizacje. Na szczególną uwagę zasługuje Hotel Mera, o którym pisałam oraz restauracja w hotelu Hilton w Gdańsku.

MERA1 ADAMUS Hotel Mera

Restauracja Hilton Mercato

Restauracja Hilton Mercato

heart

Comments

 • 24/09/2015

  Matko kochana, jakie cudowne projekty! *_____*

 • 24/09/2015

  Bardzo fajny wpis! Jeszcze byśmy na 11. dołożyły Przemysława „Mac” Stopę :) Ale super pomysł z ich pokazaniem we wspólnym zestawieniu :)

 • 24/09/2015

  Przyznam szczerze, że nikogo z nich nie kojarzę, a projekty może gdzieś widziałam i tyle. Jedyne z tej listy co mnie urzeka, bo spotykam to w swoim życiu codziennym, to projekty dla biznesu Roberta. Wybitne! :)

 • 29/09/2015

  Świetne zestawienie ! :)

Napisz komentarz