Jubileusz „Białej Marii” Rosenthala.

W minionym roku świętowaliśmy w tym samym miejscu 100-lecie powstania „Białej Marii” kultowego serwisu i bestsellera marki Rosenthal. Zanim stała się ona ikoną marki , najpopularniejszym serwisem tej manufaktury był zestaw „Sanssouci”. Nazwa pochodzi od letniego pałacu w Poczdamie, który gwarantował królowi Niemiec, Fryderykowi II, czas beztroski (z frac. sans souci). Charakterystyczną ozdobą pałacowych ścian, sufitów i drzwi są reliefy przypominające muszlę lub kształt ucha. Nawet asymetryczna oprawa luster przypomina ten modny wówczas wzór, określany francuskim terminem – rocaille. Pojawia się on również na powierzchni porcelany inspirowanej wnętrzami pałacu.

Wracając do Białej Marii, któż nie zna, lub choćby nie słyszał tego określenia. To jeden z najbardziej popularnych serwisów na świecie. Jego historia jest niezwykła i inspirująca. Sięga końca XIX wieku kiedy to Philip Rosenthal założył swą manufakturę porcelany w niewielkim miasteczku Selb w Bawarii. Białą Marię zaprojektował w 1916 roku, a jej nazwa to hołd złożony ukochanej żonie projektanta, francuskiej księżnej – Marii de Beurges. Inspiracją dla Rosenthala stały się kwiaty śródziemnomorskiego krzewu granatowca. Zapewne nie bez znaczenia pozostaje fakt, że już od wieków średnich – ze względu na swój purpurowy kolor i dużą ilość nasion – kwiat i owoc granatowca uznawane były za symbol płodności i miłości. Zatem nazwanie kolekcji imieniem ukochanej nabiera dodatkowego znaczenia i staje się jeszcze bardziej uzasadnione.

Cechą najbardziej charakterystyczną dla porcelany z kolekcji Biała Maria jest wąski pas biedermeierowskiego ornamentu w płytkim reliefie biegnącym wokół brzegów białych naczyń o ośmiokątnych kształtach. Tak klasyczny design jest gwarancją, że mimo upływu czasu, forma nie traci na aktualności. Cały wiek nie odebrał jej klasy ani świetności. Zatem można mieć pewność, że w czasach renesansu i zwrotu w kierunku rękodzielnictwa, historii, klasyki i tradycji, kolejne 100 lat nie będzie dla porcelany zagrożeniem.

Warto dodać, że „Biała Maria” jest najbardziej rozbudowanym serwisem na świecie, jednak można go dowolnie komponować i powiększać. Istnieje również możliwość dokupienia każdego elementu oddzielnie – co sprawia, że ewentualna „stłuczka” nie dekompletuje pożądanego serwisu. 

Przez lata powstało wiele wariacji na temat Białej Marii. W zależności od zmieniających się mód  Maria przystrajała się m.in. letnimi kwiatami (kolekcja „Sommerstrauss”), elegancką niebieską girlandą („Maria Rosenkante blau”) czy szykownym i subtelnym, cienkim, złotym paskiem. Na przełomie XX i XXI wieku pojawiła się także czarna wersja legendarnego serwisu. Nieco wcześniej zaś zadebiutowała wykonana ze szkła kryształowego seria naczyń uzupełniających („Maria Crystal”) szklanek, salaterek, pater. Na okazję Świąt Bożego Narodzenia możemy wybrać Białą Marię z kolekcji Poinsecja, udekorowaną w tradycyjne czerwone kwiaty gwiazdy betlejemskiej.

zdjęcia: mat prasowe Rosenthal Polska

Comments

  • 30/01/2018

    Ja nie przepadam za ceramiką, bo bardzo szybko mi się tłucze.

Napisz komentarz