Ekspert radzi, jak rozplanować grzejniki we wnętrzach.

Odpowiednio dobrane ogrzewanie w domu to podstawa w funkcjonalnym wnętrzu. Jest gwarancją komfortu mieszkania. Zbyt niska temperatura we wnętrzach nie będzie pomagać wyjść z ciepłego łóżka w zimowe poranki. Przegrzewanie, szczególnie sypialni zaburza jakość snu. Jak zatem rozplanować grzejniki, aby uzyskać optymalny efekt? Poradź się eksperta.

Jestem ciepłolubna. Optymalna temperatura we wnętrzach w okresie grzewczym dla mnie to 22-23st. Jakie zatem powinnam zamówić grzejniki, aby zapewniły mi komfort cieplny w całym domu? Czy przy ogrzewaniu podłogowym, jakie planuję zainstalować w kuchni i w łazienkach, powinnam dodatkowo zainstalować tam grzejniki? Jaki grzejnik wybrać do salonu z dużymi przeszkleniami? Na te pytania odpowiedział mi przedstawiciel firmy Purmo, światowego leadera w produkcji grzejników dekoracyjnych.

Grzejniki łazienkowe

Najważniejszą cechą łazienki jest funkcjonalność, a jej użytkownik powinien odczuwać komfort cieplny podczas wykonywania codziennych czynności.

Jak dobrać moc grzejnika do łazienki?
Odpowiednia moc cieplna grzejnika jest określona w projekcie instalacji centralnego ogrzewania. Najczęściej potrzeba od 130 do 150 W na metr kwadratowy powierzchni. Do łazienki 5-6-cio metrowej odpowiedni będzie model o mocy od 650 do 900 W. Obliczenia należy jednak skonsultować z instalatorem lub projektantem, bowiem na wymaganą wielkość grzejnika wpływają też inne czynniki”

W doborze grzejników pomocna będzie aplikacja: Kalkulator Doboru Grzejników.

Dlaczego w łazience z ogrzewaniem podłogowym potrzebny jest grzejnik?

W łazience powinna być temperatura 24C. Ogrzewanie podłogowe rzadko zapewnia takie warunki, ponieważ pod wanną, kabiną i innymi urządzeniami stojącymi na podłodze, nie układa się rur grzejnych. Zmniejszona powierzchnia grzejna nie pokryje więc całkowitego zapotrzebowania na ciepło. Dlatego zaleca się instalowanie również grzejnika.”

Grzejnik w łazience pełni również rolę suszarki do ręczników czy ubrań. W ofercie grzejników łazienkowych Purmo, na szczególną uwagę zasługuje model  Evia. Sekcje płaskich kolektorów są oddzielone od siebie wygiętymi w łuk, ruchomymi profilami, które można odchylać. Umożliwiają one wygodne i szybkie suszenie ręczników oraz ubrań.

Inny model, Mauritius, dzięki możliwości montażu prostopadle do ściany, może spełniać rolę ażurowej ścianki działowej.

Grzejniki w pomieszczeniach z dużym przeszkleniem

Aranżując pokój dzienny czy sypialnię poszukujemy nie tylko funkcjonalnych rozwiązań, ale też sposobów na wyrażenie własnego stylu. W Purmo doskonale wiemy, że nowoczesne grzejniki dekoracyjne powinny charakteryzować się nie tylko wysoką wydajnością cieplną, ale nie mniej ważna jest efektowna forma” 

W zależności, czy chcemy wyeksponować czy ukryć ogrzewanie, mamy do wyboru kilka interesujących rozwiązań. Zacznę od mojego faworyta, modelu Delta Laserline, który swoim wyglądem nawiązuje do klasycznego kaloryfera. Grzejnik ten zdążyłam już poznać. Testuję jego wydajność od 2 lat w dotychczasowym mieszkaniu. Jestem absolutnie zachwycona designem. Wewnętrzne łączenie między elementami ma minimalną szerokość co praktycznie eliminuje miejsca powstawania korozji. Jeśli chodzi o zastosowanie w praktyce, okazało się, że są bardzo efektywne. Rury profilowane w kształt litery D mają większą powierzchnię wymiany ciepła, a co za tym idzie, są wydajniejsze od rur okrągłych.

Jeśli natomiast chcesz ukryć ogrzewanie, żeby nic nie zaburzało idealnej kompozycji we wnętrzu najlepszym rozwiązaniem są estetyczne grzejniki kanałowe Aquilo. Montuje się je w podłodze, dzięki czemu nie zasłaniają widoku za oknem. Co istotne, grzejniki kanałowe można instalować w różnego rodzaju posadzce np. drewnianej, płytkach czy panelach.

Rozwiązaniem pośrednim będzie wybór grzejnika wyróżniającego się niewielką głębokością zabudowy,  np model Arran. Grzejnik ten jest połączeniem minimalistycznej formy z wysoką praktycznością. Jego proste kształty możemy wzbogacić  poprzez dodanie akcesoryjnego wieszaka relingowego oraz  dobierając ciekawy kolor z palety RAL. Grzejnik Arran został doceniony przez grono projektantów wnętrz i wyróżniony nagrodą Dobry Design 2019.