14 pomysłów na stylizacje stołu wigilijnego.

Wigilia Bożego Narodzenia to zwykle ten szczególny wieczór, który skupia wokół stołu rodzinę i przyjaciół. To noc, gdy nikt nie powinien być sam. Gdzie zgodnie z kulturą i tradycją należy zawsze postawić jedno nakrycie więcej, dla zbłąkanego wędrowca.

Co zrobić, aby ten wspólny posiłek był tym bardziej szczególny. Jak podziękować swoim gościom za przybycie, za to, że te święta postanowili spędzić z nami właśnie? Jak wprowadzić podniosłą atmosferę, wyjątkowy nastrój, Bożonarodzeniowy klimat przy stole? Tuż przed tym szczególnym wieczorem podsuwam 14 pomysłów na eleganckie, stylowe i strojne pomysły na dekoracje stołu wigilijnego. 

Do moich aranżacji użyłam polskiej porcelany MariaPaula, dostępnej w zestawach obiadowych, jako serwis kawowy lub w pojedynczych elementach do kolekcjonowania. Porcelana ta jest ręcznie dekorowana złotem lub platyną. To białe złoto, jak traktowano porcelanę w XIX w, zaprojektował dla marki Altom Design Studio Marek Tomaszewski. Jej wysoką jakość, delikatność formy ale i wytrzymałość szkliwa uzyskano w zakładach Chodzież, Ćmielów oraz ww Zakładach Porcelany Stołowej Karolina, gdzie wytwarza się porcelanę w kolorze ecru.

Kompozycji dopełniają kieliszki do wina Royal Leerdam. To holenderski, niezwykle uznawany na świecie producent szklanych produktów do domu. Od ponad 130 lat wytwarza cenione szklanki, kieliszki i inne wyroby szklane, dekorujące dziś miliony domów na całym świecie. Tak szlachetne nakrycia wymagają równie eleganckich sztućców. Fabryka Nakryć Stołowych Gerpol nawiązuje do tradycji sięgających ponad 250-letniej historii Kuźnic Drzewickich, produkujących w Drzewicy wyroby tnące o wysokiej jakości, znanych nie tylko w Europie, ale także na całym świecie. W 2014 roku produkty marki FNS Gerpol zostały uhonorowane Laurem Konsumenta w kategorii Odkrycie Roku. W roku 2016 natomiast, Laurem Klienta w kategorii Jakość Produktów – Sztućce i Noże.

Jeśli lubisz zaskakiwać, nie boisz się ekstrawaganckich rozwiązań, tworzysz własną tradycję, proponuję otulić stół ciemnym, grafitowym, nawet czarnym obrusem z bawełny bądź lnu, wysokiej jakości. Ustaw białą porcelanę. Na talerzach starannie ułóż serwetkę a na niej sztućce. Całość obwiąż dekoracyjną taśmą. Wybierz taką, która jest wzmacniana cienkim drucikiem. Tak, dużo łatwiej będzie uformować wytworną kokardę.  Złote dekoracje, czerwone róże dopełnią ten luksusowy obraz.

2

Wstążką możesz również obwiązać samą serwetkę. To dobre rozwiązania, szczególnie, gdy przy Twoi stole usiądzie więcej gości niż masz pierścieni do serwetek. Do tego zielona gałązka jodły, kilka złotych bombek lub innych świątecznych akcentów.
6

11   30795483621_b37171b0fd_o

Wstążeczką możesz obwiązać np łyżeczkę czy widelec deserowy.

3

Bombki możesz również układać w dowolne kompozycje. Pojedynczo na serwetce, w towarzystwie liścia monstery czy srebrnego liścia palmowego.
4

5

W przypadku dużej liczby gości doskonale sprawdzą się bileciki. ten detal również może być świątecznie i elegancko zaaranżowany na talerzu.

22831409348_db5c83a866_b

Samą serwetkę można złożyć na tysiąc sposobów. Zdolniejsi układają wymyślne dekoracje. Jeśli nie masz w sobie manualnych zdolności, możesz pokusić się o bardziej nonszalanckie rozwiązania. Zwykły supeł z gałązką świerku czy jodły jest bardzo czarujący.

8

Klasyczny pierścień możesz założyć na samą serwetkę w tradycyjny sposób, bądź nałożyć na serwetkę i komplet sztućców.
12

altom6

7

Zamiast bilecika Twoi goście mogą znaleźć na talerzu piękną kartę z życzeniami świątecznymi.

30601256360_5af5b05ab6_h

Zwykły liść klonu czy dębu może stanowić elegancką dekorację. Wystarczy odrobina farby w spreju i otrzymujesz oryginalną wizytówkę.

9

Mój faworyt wśród proponowanych dekoracji to subtelne, delikatne piórko, do połowy pomalowane farbką z brokatem. Możesz też użyć brokatu w kleju. Taka stylizacja sprawdzi się również podczas przyjęcia sylwestrowego czy karnawałowego.
13

Dla tradycjonalistów i minimalistów proponuję koronkowy obrus, subtelne serwetki, odrobinę blasku i jeden świąteczny akcent na talerzu.

1

Niezależnie czy zdecydujesz się na ekstrawagancką stylizację, czy subtelną, klasyczną aranżację stołu, życzę Ci wspaniałych świąt Bożego Narodzenia, w rodzinnej i ciepłej atmosferze, pełnej uśmiechów i serdeczności. 

Stylist: Ula Michalak, Photos: Karolina Grabowska, Kaboompics

//Dziękuję marce Altom za pomoc w publikacji.//

Napisz komentarz