Architecture, Interior

10 pomysłów na małe mieszkanie. //Tiny but well design.//

03/02/2015

W większości mieszkamy w małych mieszkankach, gdzie liczy się każdy centymetr kwadratowy. Niestety takie są realia. Nie ma co rozpaczać bo mogło być gorzej. Mogliśmy urodzić się w Holandii, gdzie domy są tak wąskie, że meble do mieszkań na pietrze wciągane są przez okna. Jeszcze gorzej jest w Japonii. Tam średniej wielkości mieszkanie ma mniej niż 20 m2. Tak czy inaczej, jeśli mieszkasz w Polsce, Holandii czy Japonii, przyda Ci się kilka rad jak w maksymalny sposób zagospodarować wnętrze swojego mieszkania.

1. Staraj się nie dzielić wnętrz. Ściany zabierają zbyt wiele miejsca. Jeśli koniecznie musisz odseparować jakieś pomieszczenie zrób to przy pomocy szaf i schowków.

2. Stosuj jasne barwy, na ścianach na meblach czy tkaninach. Optycznie powiększą przestrzeń a Ty będziesz się czuć w takich wnętrzach mniej zmęczony.

3. Nie zasłaniaj okien firanami. Jeśli nie mieszkasz na parterze w kamienicy przy ruchliwej ulicy staraj się nie wieszać firanek w oknach. Zabiorą dużo dziennego światła.

4. Im mniej tym lepiej. Postaraj się zminimalizować ilość dekoracji i innych durnostojek. Staraj się aby wszystkie przedmioty miały swoje miejsce w zamkniętych szafkach i szafach. Otwarte półki mnie się sprawdzają w takich wnętrzach.

5. Zaplanuj maksymalną ilość szaf i szafek. Postaraj się aby zmieściły się tam wszystkie urządzenia i sprzęty, szczególnie te kuchenne.

6. Postaraj się o wiele źródeł światła. Jasne wnętrza wydają się większe.

7. Schowki pod schodami czy w ramie łóżka, łóżka piętrowe, składane stoliki, transparentne meble (czyt fotel Ghost, P. Starcka), multifunkcjonalne przedmioty (stolikolampogazetnik T. Rygalik dla Ikea) to wszystko świetne pomysły i triki aby zachować trochę wolnej przestrzeni i maksymalnie wykorzystać przestrzeń.

8. Stosuj czyste formy, proste linie, unikaj ornamentów.

9. Wykorzystuj całą wysokość mieszkania na szafki, półki, pawlacz, może nawet uda się zrobić antresole.

10. Zastosuj jednolitą podłogę. Postaraj się nie dzielić podłogi wraz z podziałem pomieszczeń. Zapewne będzie to nieuniknione w łazience czy kuchni.

Zainspiruj się rozwiązaniami zastosowanymi w tych mikro domkach:

1.  „Hivehaus” designed by Barry Jackson, source: Barry Jackson

Duże okna, od podłogi do sufitu. Jednolita podłoga, również na tarasie, brak progu oraz uchylna cała ściana z kominkiem, dzięki czemu i w letnie ale i w chłodniejsze dni można korzystać z dodatkowej przestrzeni na tarasie.

hivehaus-designboom02   img_9_1382558729_9aa8ffa7496f549eecba8105514e7e46

barry jackson reveals the compact and modular hivehaus

2. Tengbom architects designed a smart studen flat, photo by Bertil Hertzberg.


Na 25 m2 udało się zaprojektować kuchnię, jadalnię, sypialnię a nawet przestrzeń do nauki z biurkiem i mnóstwem półek na książki dla studęntów.

tengbom-architects-design-a-smart-studen-flat-designboom-01

tengbom-architects-design-a-smart-studen-flat-designboom-02

tengbom-architects-design-a-smart-studen-flat-designboom-04

3. Multi-functional artists studio designed by Raanan Stern, pics Gidon Levin, 181 degrees.

Designerzy przekształcili maleńki, 20m2 apartament w multifunkcjonalną pracownię.

multi-functional-artist-studio-raanan-stern-designboom01

pic gidom levin

4. Tiny, 8m2 apartment in Paris designed by Kitoko, pics: Fabienne Delafraye.

Kto nie marzy o mieszkaniu w Paryżu?! Niemal każdy. Jednak ceny mieszkań w tej pięknej stolicy są zabójcze. 8 m2 mieszkania w Paryżu kosztuje pewnie tyle co 30 w Warszawie. jednak dla chcącego nic trudnego :)

kitoko-studio-8-sqm-tiny-apartment-paris-designboom-02 pic fabienne delafraye

kitoko-studio-8-sqm-tiny-apartment-paris-designboom-03

kitoko-studio-8-sqm-tiny-apartment-paris-designboom-06

kitoko-studio-8-sqm-tiny-apartment-paris-designboom-10

 

 

heart

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply