Misja: Boże Narodzenie czas start! Jak przygotować dom na święta.

Za 6 tygodni, dokładnie o tej porze będziemy się cieszyć ze spotkania z rodziną i przyjaciółmi przy wigilijnym stole. Aby to spotkanie było pełne radości i spokoju, już dziś należy się zastanowić, jak się na ten czas przygotować. Rozplanowane na konkretne tygodnie działania pomogą zachować spokój, uniknąć przedświątecznej gorączki, nerwów w zatłoczonym centrum handlowym. Ja, z uwagi na charakter tematyki mojego bloga, skupię się na pracach około domowych, omijając szeroką problematykę najlepszego outfitu na kolację u teściowej, czy jak ulepić uszka do barszczu.

Zaproponuję natomiast listę i harmonogram prac domowych. Podzielę się moim planem działania i mam nadzieję, tym samym, że zainspiruję Cię i zmotywuję do tego, aby przygotowaniem świąt zająć się dziś, aby do stołu usiąść zrelaksowana i uśmiechnięta, a nie zaganiana i zmęczona.

Podzieliłam czas jaki został do godziny zero na 6 tygodni.  Najbliższy tydzień od 14 do 20 listopada proponuję spędzić na zakupach. W sklepach znajdziesz już pełny asortyment dekoracji świątecznych. Zanim wybierzesz się na łowy sprawdź stan zgromadzonych przez lata bombek i świeczników. Spisz potrzebne Ci rzeczy. Może lampki się przepaliły, może trzeba pomyśleć o nowym obrusie? Zastanów się również nad kolorystyką i stylem Twoich bożonarodzeniowych aranżacji. Czy pragniesz tradycyjnej i klasycznej czerwieni, czy może skusisz się na coś bardziej ekstrawaganckiego? Poszukując wymarzonych mikołajów i gwiazdek na swoją pachnącą lasem choinkę, pomyśl od razu o prezentach dla najbliższych. Jeśli nie masz zwyczaju, jak większość z nas, kupować podarunków z dużym wyprzedzeniem, to jeden z ostatnich momentów, aby w spokoju i bez pośpiechu znaleźć coś szczególnego dla Twoich najbliższych.

Kolejne dwa tygodnie przeznaczę na tzw świąteczne sprzątanie. Uwielbiam porządek i ład. Jeszcze do niedawna nazwała bym się pedantką. Jednak dzieci i zwierzęta troszkę sprowadziły mnie na ziemię. Nie znaczy to jednak, że godzę się na okruchy pod stołem czy piasek w korytarzu. O nie! Mieszkanie odkurzane jest codziennie! Mówię odkurzane, a nie, że ja odkurzam, bo robi to za mnie najwspanialszy przyjaciel każdej zapracowanej pani domu, Roomba iRobot. Polecam Wam tego robota z najszczerszym sercem. Nie wiem jak sobie radziłam bez jego pomocy. Gdy ja wiozę dzieci do przedszkola i robię codzienne zakupy on w tym czasie odkurza, całkiem dokładnie nasz dom. Radzi sobie doskonale z krótką i długą sierścią, piaskiem, kurzem. Tak samo dokładnie sprząta płytki gresowe, podłogę drewnianą, panele, a nawet dywany. Uczy się rozmieszczenia domu, a dzięki specjalnym bazom możesz dowolnie zablokować mu wjazd do pokoju lub skupić jego „uwagę” na określonym terenie. Jeśli nie napisałaś jeszcze listu do świętego Mikołaja, to już wiesz o co prosić.

kaboompics-4339

kaboompics-4342

Ale wracając do świątecznych porządków, to mnie takie generalne sprzątanie nie czeka z uwagi na to, że po pierwsze nie mam zbyt wielu mebli, na których gromadzi się brud i kurz. Po drugie lubię sprzątać, uspokaja mnie to i robię to niemal każdego dnia. Regał w jadalni odkurzany jest regularnie, kurze ze wszystkich mebli ścieram każdego ranka, w szafkach w kuchni sprzątałam niedługo po wymianie podłogi a także w ostatnich dniach, kiedy to robiłam miejsce fantastycznej porcelanie Maria Paula z Altomu. W salonie stoi tylko kanapa, którą również odkurzam codziennie, z uwagi na wylegujące się na niej koty, które pozostawiają na poduszkach cześć swojego ubranka. Oczywiście czyszczenie łazienki i toalety to podstawa higieny domu zatem stoi na pierwszym miejscu w każdym tygodniu na liście TO DO. A zatem jestem szczęściarą, że nie muszę robić tych wszystkich rzeczy na raz i po długiej przerwie.

25632888974_0585910cef_o

29948827260_05952966d7_h

30136974721_1fa97dad11_h

30136975271_761fee0abe_h

23695419053_cf54bbd30a_b

24322255005_b555b31330_b

Jeśli jednak należysz do osób, które relaksują się w inny sposób niż pucując lustra, (jak ja :)) to pamiętaj proszę o ułożeniu bibelotów na otwartych regałach, odkurzeniu wszystkich mebli, upraniu zasłon, starciu kurzy z futryn, ram obrazów i lamp wiszących. Ogólny ład i porządek podkreślisz pięknymi dekoracjami, które jeszcze bardziej będą cieszyć oko.

Pierwszy tydzień grudnia to doskonały czas, aby zacząć dekorowanie domu. Wtedy już cały świat otulony jest lampkami choinkowymi, przystrojony w bombki i koraliki, ogrzany blaskiem świec. To pora, aby, jeśli jeszcze nie choinka, to chociaż kilka dekoracji, lampionów, kilka gałązek świerku czy jemioła pojawiły się zwiastując nachodzące święta.

30601258200_080b61aed6_h

30866394206_8f8540bf64_h

Na dwa tygodnie przed Wigilią proponuję zająć się zakupami żywności i przygotowaniami potraw. I tu moja droga, to ja Ci już nie pomogę. Jestem za to skłonna odkurzyć Ci mieszkanie w zamian za ulepienie pierogów czy upieczenie makowca. Deal?

Ostatni tydzień to ostatnia prosta. Pozostaje już tylko ostatnie odkurzenie i umycie podłogi, poprawienie poduszek na kanapie, zmian obrusu, świeże kwiaty w wazonach oraz uroczyste zawieszenie gwiazdy na czubku choinki. W tak przygotowanym domu będziesz czuć się spokojna i bezpieczna. Pozostaje Ci tylko z promiennym uśmiechem powitać gości i pięknie dziękować, gdy będą komplementować Twoje świąteczne dekoracje.

30622376620_e4d2b92a14_h Stylist: Ula Michalak, Photos: Karolina Grabowska, Kaboompics

heart

Napisz komentarz