Harmonogram prac remontowych, czyli co, gdzie, kiedy.
Jak remontować i nie zwariować, to cykl publikacji dotyczących zawiłości procesu remontowego. Każdy z postów z założenia ma być odpowiedzią na jedno z tysiąca pytań jakie nasuwają się, gdy myślimy o renowacji domu czy mieszkania. Dziś rozprawię się z fundamentalną sprawą jaką jest harmonogram prac remontowych.
Są dwa kluczowe elementy w temacie remontu, to budżet i harmonogram.
Obie warto ustalić i opracować na długo przed rozpoczęciem prac i do obu podobno należy dopisać 30% margines błędu. Czyli, jeśli zakładasz, że remont będzie trwał 3 miesiące, należy z góry dołozyć do planu dodatkowe 30 dni. Jeśli natomiast wygospodarowałaś 30 tyś złotych, lepiej, żebyś miała jeszcze około 10 tysięcy schowane w skarpecie, tak na wszelki wypadek.
Sądzę jednak, że dzięki pomocy ekspertów i specjalistów, oraz przy odpowiednim zaplanowaniu i przygotowaniu, możemy zapobiec wielu przykrym historiom. O tym własnie jest projekt „Jak remontowac i nie zwariować”. Kilka działań wykonanych na długo przez rozpoczęciem remontu pomoże nam ustrzec się kłopotów.
Do takich działań należy np ocena stanu technicznego budynku.
Duży remont związany z przebudową lub nadbudową domu, jak w naszym wypadku, czy powiększeniem otworów na okna w ścianie konstrukcyjnej wymaga wykonania, oprócz projektu budowlanego, ekspertyzy technicznej lub opinii technicznej. Opinia techniczna to ocena stanu budynku wystawiona na podstawie oględzin i dostępnej dokumentacji projektowej. Ekspertyza techniczna to inaczej ocena stanu budynku poparta badaniami i wyliczeniami wytrzymałości jego fundamentów, ścian, stropów i innych elementów konstrukcji, elewacji oraz dachu.
Dobre przygotowanie procesu remontowego to stworzenie dokumentu, swego rodzaju biblii remontu jakim jest harmonogram prac remontowych. Taki plan działania powinien być szczegółowo omówiony z architektem i ekipą budowlaną/remontową. Dla przykładu podam harmonogram prac przy remoncie mojego domu, jaki zaproponowała moja projektantka Magdalena Sobula. Na dniach do każdego z punktów zostanie dopisany czas trwania i termin zakończenia pracy. Wykonawca może preferować inna kolejność lub zaproponować własne rozwiązania, ale dobrze jeśli kolejność zostanie ustalona na początku i będzie potem przestrzegana.
Harmonogram prac remontowych w projekcie „Jak remontować i nie zwariować”:
1.Projekty, budowlany i wnętrz.
2.Demolka :)
3.Nowe ścianki
4.Wod-kan (UWAGA – dla wyznaczenia miejsc wyprowadzenia umywalki, baterii, kanalizacji itp. MUSISZ mieć wymiary sprzętów i rodzaje baterii. Wyznacz sobie dobrze miejsce na umywalki uwzględniając ich wymiar i do tego dostosujesz odpływy i baterie.
Złota rada Magdy no1.: „Wannę wrysuj kredą na podłodze i sprawdź czy się dobrze mieści. Dopiero wtedy wyznacz miejsce wyprowadzenia baterii do wanny i odpływu (Uwaga, nie wszystkie wanny maja odpływ pośrodku)”
5.Sztukateria
Złota rada Magdy no2. Zanim wyznaczysz miejsca wyprowadzenia światła , gniazda i przełączniki, to MUSISZ rozrysować na ścianach i sufitach sztukaterie. Wybierz listwy (grubości), ustal odległości miedzy ramkami, ustal osie (os łóżka, oś ściany itp.) i narysuj to na ścianach. Wtedy sprawdź gdzie wypadają przełączniki i gniazda i ich umiejscowienie dostosuj do kasetonów lub przesuń kaseton. ELEKTRYKA NIE MOŻE WYJŚC NA ŚRODKU LISTWY (chyba , ze jest to celowo tak zaplanowane, np. gniazda przy łóżku). Przy rozrysowaniu sztukaterii pamiętaj też o planowanych zabudowach z karton gipsu oraz stolarskich.
6.Elektryka
Złota rada Magdy no3. „Dobrze jest mieć na tym etapie lampy, a zwłaszcza kinkiety. W zależności od tego jak kinkiet wygląda, jaki ma wymiar i sposób montażu, można od razu wyprowadzić kable w odpowiednim miejscu. Niektóre kinkiety są podłączone do gniazda. Warto to sprawdzić. W razie czego można tez taki kinkiet przerobić , żeby jednak kabel wychodził ze ściany – wg. uznania”
7.Gipsokartony, obniżenia itp.
8.Teraz pomiar biorą stolarze i zaczynają prace
9.Płytki w łazienkach oraz gresy na podłogach
10.Kamieniarz – określasz wielkość i wygląd kominka. Kamieniarz zaczyna pracę
11.Teraz pomiary biorą szklarze (łazienki)
12.Montaż sztukaterii
13.Montaż kominka (tego z kamienia)
14.Pierwsze malowanie
15.Deski/ parkiety
16.Fugowanie
17.Listwy podłogowe
18.Montaż stolarki, stałe zabudowy, kuchnia
19.Drugie malowanie
20.Biały montaż
21.Tapety
22.Lampy
23.Meble
24.Dekoracje
Co daje takie szczegółowy harmonogram?
Przede wszystkim informacje, kiedy jakie prace się zaczynają i kończą oraz na kiedy będą potrzebne jakie materiały. Wydawać by się mogło, że baterie do łazienki a tym bardziej lampy to element dekoracyjny i nie musi być ustalony na tak wczesnym etapie remontu. A tu proszę. Aby dobrze zaprojektować elektrykę, by nie brakło gniazdek, lub nie były potrzebne kilometry przedłużaczy, warto wybrać oświetlenie na etapie projektu wnętrza. Taki harmonogram działania jest o tyle istotny, że należy pamiętać, iż termin realizacji niektórych zamówień na elementy wyposażenia wnętrz to nawet kilka miesięcy.