Ergonomia i estetyka, słowa kluczowe w projektowaniu kuchni.

Kuchnia marzeń, jak jest? Zastanawiałaś się kiedyś nad tym? Biała, klasyczna, czy nowoczesna z zaakcentowanym kolorem na frontach? Otwarta na salon, czy oddzielona, kameralna, dająca schronienie? Cała zabudowana, pozwalająca pochować bałagan, czy dająca komfort wszystkiego pod ręką, z relingami i półeczkami? Kuchnia musi być ergonomiczna, ale w ostatnich latach zyskuje na znaczeniu i staje się równie reprezentacyjnym wnętrzem jak salon czy jadalnia.

Pokaż mi swoją kuchnię a powiem Ci kim jesteś. Zorganizowana pani domu, czy nonszalancka gospodyni. Kochasz gotować, czy ograniczasz się do koniecznego minimum? Te wszystkie elementy powinny znaleźć się w wywiadzie jaki udzielisz architektowi, który ma zaprojektować Twoją kuchnię marzeń.

Dlatego warto się zastanowić, spisać najważniejsze aspekty, ważne dla Ciebie elementy, które koniecznie powinny się znaleźć w Twojej kuchni, a z jakich spokojnie jesteś w stanie zrezygnować. Ważne jest też poznanie możliwości jakie oferuje rynek. Jakie są rozwiązania, systemy, które ułatwiają pracę w kuchni oraz takie są tendencje, którą sprawią, że Twoja kuchnia będzie tak samo ergonomiczna jak i estetyczna.

Dominujące w kuchennych trendach style to wszelkie rozwiązania wpisujące się w ogólne trendy wnętrzarskie, prostu z Ambiente. Kuchnia, jak cała reszta domu ma być elegancka, spokojna, dająca poczucie bezpieczeństwa i spokoju, przywołująca pozytywne skojarzenia i dobrą energię. Ten charakter nadadzą wnętrzu drewno, naturalny kamień, kolorowe szkło.

Z drugiej strony, malejąca powierzchnia mieszkań, a więc i kuchni, pociąga za sobą konkretne zmiany aranżacyjne. Bardzo istotne są sprytne systemy przechowywania, dzięki którym wykorzystana jest każda wolna przestrzeń. Potrzebne są ruchome półki, ułatwiające przechowywanie nawet w najdalszych lub najwyższych zakątkach zabudowy kuchennej. Takie rozwiązanie oferuje szwajcarska marka Peka proponując system Convoy Premio. To nowoczesny i elegancki wyciąg, który podczas otwierania szafki samoczynnie wyjeżdża do przodu, zapewniając błyskawiczny przegląd i wygodny dostęp do całej zawartości.

Z uwagi na ilość sprzętu i niezbędnych akcesoriów kuchennych warto zaopatrzyć szuflady w separatory takie jak np Separado, dzięki którym możesz samodzielnie zorganizować wnętrze tak, jak lubisz i potrzebujesz. Nurkowanie w dolnych szafkach to już nie jest konieczna gimnastyka. Podblatowe systemy, szafki z ruchomymi i wysuwanymi półkami, wyciągniki i inne przyborniki, które udostępniają swoje zawartości w sposób komfortowy to nie sience fiction.

To szalenie ergonomiczne, ale też bardzo eleganckie rozwiązania od marki Peka. Snello, pozwala sprytnie zagospodarować wąskie przestrzenie. Kitchen Tower, to pomocnik, który pomieści i doskonale uporządkuje wszystkie niezbędne przedmioty, najczęściej wykorzystywane w procesie gotowania. Podobnie jak Cooking AGENT, który gromadzi w jednym miejscu wszystkie niezbędne do gotowania przybory, akcesoria, przyprawy i butelki z octem czy oliwą, a praktyczne pojemniki, wysokie relingi koszyków sprawiają, że utrzymanie ładu w akcesoriach do gotowania jest prostsze niż kiedykolwiek!

Z takimi pomocnikami jestem pewna, że codzienna praca w kuchni nie musi być przykrym obowiązkiem, a może stać się kolejną pasją. Liczę na to. A o efektach moich kuchennych wyzwań będę Cię informować na bieżąco. Może nawet pokuszę się o sprawdzenie jakichś ciekawych przepisów. Może masz jakieś sprawdzone, które delikatnie i bez uszczerbku na zdrowiu i ego wprowadziłyby mnie w zawiły świat kulinariów?