Dywany w domu, zalety i wady tego rozwiązania.

Na atrakcyjność wnętrza składa się kilka elementów. Podłoga zajmuje jedno z czołowych miejsc, choćby ze względu na swą znaczącą powierzchnię. Jak ją lepiej wyeksponować – pozostawić „nagą” czy ozdobić dywanem? To dylemat, który i ja musiałam rozstrzygnąć. W grę wchodziły kwestie estetyczne, ale i alergia mojego męża. Czy dywan nie dołoży zmartwień?

Z uwagi na złożoność problemu postanowiłam przyjrzeć się sprawie dogłębnie. Zasięgnęłam wiedzy i informacji z różnych, niezależnych źródeł. W efekcie mam komplet wiadomości, którymi chętnie się z Tobą podzielę. 

Jak dywan wpływa na estetykę wnętrza? Czy zastosowanie dywanu może mieć negatywny skutek dla zdrowia domowników? Jakie są wady i zalety wykorzystania dywanu w aranżacji wnętrz.

Dobrze dobrany dywan ma niewątpliwie spory udział w ostatecznym wyglądzie wnętrza. Dostępność oferty, choćby w salonach Komfort gwarantuje, że każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie.  W wyborze może pomóc projektant, lub ekspert w salonie sprzedaży. Niezależnie od kolekcji dywany we wnętrzach mają szereg zalet:

chronią przed poślizgnięciem

to szczególnie istotne, gdy w domu są dzieci. Najbardziej skuteczny będzie dywan podszyty materiałem z kauczuku, dzięki któremu tkanina nie będzie się przesuwać. Możesz również zastosować specjalne maty antypoślizgowe, również do kupienia w salonach Komfort. 

dywan Rope, Komfort
dywan Traube Marble, Komfort

chronią podłogę przed zniszczeniem

oczywiście o samą jakość podłoga również należy zadbać. Nawet najbardziej dekoracyjny dywan nie będzie prezentował się w całej okazałości, jeśli podłoga będzie brzydka czy zniszczona. Niemniej w newralgicznych miejscach, przy kanapie czy w pokoju dziecięcym dywan ochroni podłogę przed zarysowaniem butami czy zabawkami.

dywan Tobiano Silver, Komfort

nadają wnętrzom przytulny charakter

jeśli po zaaranżowaniu mieszkania wciąż czujemy, że wnętrza są zbyt zimne i surowe, dywany pomogą sprawić, że pokoje będą bardziej przytulne.

zmniejszają optycznie duże przestrzenie, dzielą wnętrze pod względem funkcjonalnym

choć nieczęsto narzekamy na zbyt duży metraż, w przypadku wyjątkowo przestronnych salonów dywany mogą oszukać nasze oko i wizualnie zapełnić zbyt dużą, pustą przestrzeń. Dodatkowo za pomocą dywanów oddzielimy poszczególne strefy – jadalnianą, telewizyjną czy wypoczynkową.

mogą stanowić istotny akcent kolorystyczny

białe ściany, biały sufit, jasna podłoga, meble w jednym kolorze – jeśli nie udało nam się wcześniej zadbać o zróżnicowanie elementów wyposażenia wnętrza i mamy wrażenie, że jest zbyt monotonnie i nudno, spróbujmy przełamać to akcentami kolorystycznymi w postaci dywanu, poduszek czy zasłon. Wyjątkowe walory estetyczne mają unikatowe dywany tkane ręcznie. Już sama faktura splotów różnicuje wnętrze i nadaje mu ciekawego wyglądu. Tak właśnie zadziałał dywan Traube marble z Komfortu w pokoju Mai. Subtelna i delikatna aranżacja nie została zakłócona po wprowadzeniu dywanu, a dopełnił on stylizacji.

tłumią dźwięki kroków

ma to szczególne znaczenie w pokojach dziecięcych. Gruby, wełniany dywan Rope z  najnowszego katalogu marki Komfort sprawdza się w tej funkcji doskonale. Już nie skaczę ze strachu podczas zabaw Alka w pokoju, gdzie w chwili ekspresji, co chwila wypadają mu z rąk kolejne resoraki czy drewniane tory do kolejki. 

Uwaga!

     Obalamy stereotyp:

Na zlecenie Niemieckiego Związku Alergii i Astmy przeprowadzono pomiary zanieczyszczenia powietrza w mieszkaniach. Co się okazało? W pomieszczeniach bez dywanu średni poziom kurzu przekraczał górną granicę 50 μm/m³ i wynosił 63 μm/m³. Tam natomiast, gdzie leżał dywan lub wykładzina, zanieczyszczenie powietrza było znacznie mniejsze (30 μm/m³). – żródło: polki.pl

dywan Ravine Dusk, Komfort

Czy zatem dywany mają jakieś wady?

Odpowiednio dobrany rozmiar, deseń czy materiał w zasadzie eliminuje wady zastosowania dywanów w domu. Wybierając dywany łatwoczyszczące pozbywamy się problemu plam. Niektóre dywany mogą stanowić problem dla alergików. Gromadzące się w tkaninie roztocza mogą wywołać reakcje alergiczne. Szczególnie niekorzystne dla alergików są dywany wełniane, dlatego warto wybierać bardziej bezpieczne dywany, syntetyczne lub jedwabne.

stylizacja: Ula Michalak, zdjęcia Karolina Grabowska, Kaboompics