Decorations, DIY, Furnitures, Interior

Sztukateria, efektowna dekoracja nie tylko na ścianie. //Molding on wall and furnitures also looks amazing.//

02/03/2016

Sztukateria to dekoracyjne listwy montowane najczęściej w ścianach i sufitach w formie paneli dekoracyjnych a także stanowią efektowne połączenie ściany z podłogą czy sufitem. Mogę jednak równie spektakularnie ozdabiać meble w niemal każdym wnętrzu.

W zależności od stylu jaki pragniesz utrzymać w swoim domu możesz wybrać bardziej lub mniej wymyślną sztukaterię. Najprostsze to półwałki lub zupełnie gładkie listwy. Takie rozwiązanie, mimo, że może wydawać się mało efektowne, w połączeniu z kolorem i odpowiednimi uchwytami potrafi zmienić prostą komodę czy biblioteczkę w spektakularny mebel, główną dekorację wnętrza.

Do bardziej klasycznych pomieszczeń możesz wybrać listwy bogatsze w ornamenty. Posiadają wzory florystyczne czy inspirowane architekturą starożytnej Grecji. Wszystko zależy od Twojej inwencji.

Zobacz jak zmieniłam zwykłe, banalne drzwi we francuskie, klasyczne cacka oraz zainspiruj się projektami mebli kuchennych czy zabudową w salonie udekorowaną mniej lub bardziej zdobną sztukaterią.

1.Mój projekt i wykonanie. Więcej szczegółów znajdziesz TU.

bfaf1 stylist: Ula Michalak; photos: Karolina Grabowska, Kaboompics

2.Dekoracyjne panele w formie lamperii w eleganckiej i klasycznej jadalni.

  DesertRidge-3596_597_598_599_600_fused-Edit source: John Woodcock

3. Wymyślny sufit w połączeniu z bardziej subtelnym żyrandolem wieńczy piękną jadalnie. Na zdjęciu z lewej labirynt ze sztukaterii zmienia prostą szafę w spektakularny mebel.

1 source: John Woodcock; Homebunch

4. Sztukateryjne rany wokół kinkietów wypełniają ścianę w bardzo eleganckim stylu.

DesertRidge4Chairs source: John Woodcock

5. Piękna zabudowa odciąga uwagę od telewizora, mimo iż jest ona punktem centralnym.

JandJ_-2 source: John Woodcock

6. Na kuchennych szafkach to rozwiązanie również wygląda doskonale.

JandJ_-3 source: John Woodcock

7. Rama ze sztukaterii zwieńcza zagłówek. Dodatkowo, wypełniona została płótnem, które wzmacnia efekt przytulności tej eleganckiej sypialni.

JandJ_12-1-14-028_29_30_fused-Edit-Edit source: John Woodcock

heart

You Might Also Like

4 komentarze

 • Reply Elwira 03/03/2016 at 10:15

  Drzwi wyszły Ci przepiękne! Gdzie można znaleźć taką sztukaterię? Czy zamawia się ją według własnego projektu, czy można znaleźć jakieś gotowe? I jaki rodzaj najlepiej wybrać (bo pewnie są wykonywane z różnych materiałów)?

  • Reply Ula 03/03/2016 at 21:23

   To listwy, które kupisz w każdym markecie budowlanym, 14zł za 2mb :)

 • Reply Szef Rolet 04/03/2016 at 11:32

  Bardzo stylowe inspiracje: ) Sztukateria z automatu kojarzy mi się z amerykańskimi wnętrzami obfitującymi w takie dekoracje. Z tym, że dotychczas myślałam, że za pomocą takich listew można ozdobić głównie kąty pomiędzy ścianą a podłogą/sufitem lub wykorzystać je do zrobienia efektownej lamperii. Natomiast przedstawione przez Ciebie rozwiązania są dla mnie pewnym zaskoczeniem. Jestem pod wrażeniem, jak elementy sztukaterii potrafią odmienić zabudowę meblową i nadać jej wyrafinowanego designu. A metamorfoza drzwi przechodzi wszelkie pojęcie, trudno uwierzyć, że to te same!

 • Reply Karol 06/04/2018 at 16:47

  No i mamy kolejne zastosowanie listwy dekoracyjnej na ścianę :D Obecnie tego typu wykończenie stało się MEGA popularne. Wystarczy nawet zobaczyć HGTV i Dorotę ;) gdzie ze zwykłej listwy wyczarowała boazerię angielską w sypialni. Opcji na dekorację jest multum.

 • Leave a Reply