Top 10 polskich projektantów. //Top 10 polish designers.//
Na chwilę przed kolejną edycją Lodz Design Festival, postanowiłam przygotować którą ściągę, 1o najlepszych, najpopularniejszych polskich projektantów. Gdybyście z jednym z nich spotkali się w kolejce po kawę to koniecznie proście o selfie. To nasz skarb narodowy. To nie jest mój ranking. Kolejność jest przypadkowa.
Tomasz Augustyniak; Projektant i architekt wnętrz. Studiował na ASP w Poznaniu na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego, dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1993 r. w Pracowni Interpretacji Produktu. Na stałe współpracuje z Vox Industrie, Noti, Ade Line, Comforty, Profim, Mikomax, Nowy Styl, Balma, Adriana. Laureat wielu nagród w Polsce i zagranicą. W 2010 otrzymał nagrodę Designer Roku przyznawaną przez prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.
Beza Projekt S.c.; To studio założone przez Annę Łoskiewicz-Zakrzewską i Zofię Strumiłło-Sukiennik, swoim projektem plastrów kątowników i łączników zwojowały cały Lodz Design Festival. Ale dziewczyny na swoim kącie mają wiele więcej nagród i wyróżnień. Oby tak dalej! source: bezaprojekt.pl
Robert Majkut; Designer, ekspert w projektowaniu dla biznesu. Projektuje dla takich marek jak: Tonsil, Multikino, Expander, Open Finance, Noble Bank, Alior Bank, PKO Bank Polski, Bank Pekao, Time Trend, Moliera 2 dla Valentino i Salvatore Ferragamo, chiński Orange Sky Golden Harvest, słoweński Kolosej i rosyjski Kronverk Cinema i Imax Nescafe. Za projekt wnętrza Multikina w Złotych Tarasach został nagrodzony prestiżową nagrodą European Property Award.
Wnętrze Multikino, Złote Tarasy, Warszawa
Tomek Rygalik; Projektant, wykładowca, kurator i doktor sztuki; urodził się w Łodzi w 1976. Studiował architekturę na Politechnice Łódzkiej. Studiował również w Nowym Jorku i na Royal College of Art w Londynie. Od 2012 prowadzi Studio Rygalik razem z partnerką, projektantką Gosią Rygalik. Współpracuje m.in. z Moroso, Noti, Profim, Ideal Standard, Siemens, Heineken czy Ikea. Od 2010 pełni funkcję dyrektora kreatywnego czołowych polskich marek meblowych, jak Comforty i Paged. W 2011 był architektem polskiej prezydencji w Radzie UE.
Siemens FoodLab by Studio Rygalik 2014, projekt dla Concordia w Poznaniu.
Nikodem Szpunar; Urodził się w 1987 r. w Rzeszowie. Projektant, członek Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych. Jest absolwentem Wzornictwa na ASP w Warszawie, studiował Design w National College of Art and Design w Dublinie. Jego projekty można było zobaczyć na międzynarodowych targach i wydażeniach branżowych: Tent w Londynie, DMY w Berlinie, Salone del Mobile w Mediolanie czy IDT Expo w Hongkongu, a także w kraju, np. ArenaDesign w Poznaniu, BWA we Wrocławiu, Łódź Design Festiwal czy Wawa Design w Warszawie. W 2010 roku zdobył nagrodę na Lodz Design Festival w konkursie make me! za lampę Komar.
Oskar Zięta; Architekt i projektant procesów, uzyskał tytuł doktora na uniwersytecie ETH w Zurychu. Założone przez niego interdyscyplinarne studio projektowo-badawcze Zieta Prozessdesign, które zajmuje się rozwojem własnych, innowacyjnych technologii stabilizacji blachy, FiDU i 3+ oraz ich aplikacją w nowoczesnej architekturze, inżynierii i designie. Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. w Museum für Gestaltung w Zurychu, Pinakotece w Monachium oraz Centrum Pompidou w Paryżu. Stołki z dmuchanej stali obiegły cały świat i zdobyły uznanie ekspertów i publiczności. source: zieta.pl
MALAFOR to studio i marka, którą tworzą Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski. Oboje ukończyli Wzornictwo Przemysłowe na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Są laureatami licznych nagród w tym najbardziej prestiżowej RED DOT design Award w 2012 roku za projekt Blow Sofa z kolekcji Recykling.
Piotr Kuchciński architekt z dyplomem IAPP Politechniki Poznańskiej. Jego największą pasją jest dizajn. Ma na swoim koncie ponad 35 wdrożeń całych rodzin mebli biurowych, mieszkaniowych, tapicerowanych. Dwukrotny laureat RED DOT design Award za projekt H2 dla marki Balma i Clapp, NOTI.
Anna Wojczyńska, architekt wnętrz, założycielka studia VivAVis. Tak sama mówi o sobie: „Od samego początku robiłam projekty, które były w duchu najlepszego bieżącego światowego wzornictwa. Wprowadzałam do Polski stylistykę, która wcześniej tu nie istniała. Inspirowałam klientów i tworzyłam awangardę polskiego wnętrzarstwa.(…)Byłam więc prekursorem luksusowego designu w Polsce i stworzyłam podstawy rynku designu dla kolejnego pokolenia polskich projektantów.” Oglądając jej projekty trudno się z tym nie zgodzić.
Magdalena Adamus, założycielka studia Loft. Tak mówi o swojej pracy: „W pracowni LOFT zdajemy sobie sprawę, że każdy człowiek to inne wartości, potrzeby, marzenia. Indywidualne traktowanie i uważne słuchanie każdego klienta sprawiają, że przestrzenie, które tworzymy, są nie tylko oryginalne i funkcjonalne, ale przede wszystkim doskonale zgodne z oczekiwaniami ich użytkowników. Niezależnie od budżetu, wielkości projektu dbamy, by wszystko, czego oczekuje od nas inwestor – projektowane rozwiązania, wykorzystywane materiały, wykonanie -było najwyższej jakości i w pełni realizowało wyobrażenia.” Mnie zachwycają jej realizacje. Na szczególną uwagę zasługuje Hotel Mera, o którym pisałam oraz restauracja w hotelu Hilton w Gdańsku.
Mona Te
Matko kochana, jakie cudowne projekty! *_____*
Majsterki
Bardzo fajny wpis! Jeszcze byśmy na 11. dołożyły Przemysława „Mac” Stopę :) Ale super pomysł z ich pokazaniem we wspólnym zestawieniu :)
Patrycja
Przyznam szczerze, że nikogo z nich nie kojarzę, a projekty może gdzieś widziałam i tyle. Jedyne z tej listy co mnie urzeka, bo spotykam to w swoim życiu codziennym, to projekty dla biznesu Roberta. Wybitne! :)
KM we wnetrzu
Świetne zestawienie ! :)