Outdoor

Świętujemy Dzień Ziemi

22/04/2020

Rys historyczny

Ustanowienie Dnia Ziemi zaproponował senator Partii Demokratycznej Gaylord Nelson, przejęty degradacją środowiska naturalnego, zwłaszcza masowymi wyciekami ropy u wybrzeża Kalifornii w latach 60, XXw. Społeczeństwo Stanów Zjednoczonych w tamtym okresie bardziej trapiła wojna w Wietnamie. Jednak 22.04.1970 r miliony uczniów i studentów wzięły udział w demonstracji, domagając się walki z wyciekami ropy, trującymi fabrykami i elektrowniami, toksycznymi odpadami i zanikiem dzikiego życia. Uznaje się, że tego dnia narodził się ruch ekologiczny, który kontynuując protesty sprawił, że politycy musieli się zająć po raz pierwszy tak codziennymi, z dzisiejszej perspektywy, tematami jak czystość wód i powietrza.

Co ja zrobiłam, by świętować Dzień Ziemi? Posadziłam drzewo razem z moim partnerem marką GROHE. Dlaczego wybrałam właśnie takiego partnera na działania w tym szczególnym dniu?

Firma GROHE jest jednym z najważniejszych producentów kompletnych rozwiązań do łazienki i kuchni na świecie. Od globalnych marek wymaga się dzisiaj więcej w kwestii działań ekologicznych. Dlatego budujący jest fakt, że firmie GROHE udało się właśnie zrealizować cel zerowej emisji dwutlenku węgla w zakresie produkcji. Tym samym marka zrobiła najważniejszy krok w swojej długoterminowej strategii dotyczącej zrównoważonego rozwoju. Wszystko za sprawą inicjatywy o nazwie GROHE goes ZERO, łączącej liczne działania w fabrykach i centrach badawczych, które promują redukcję śladu węglowego oraz ochronę zasobów naturalnych. Aby osiągnąć ten złożony cel firma GROHE już od lipca 2019 roku wykorzystuje zieloną energię elektryczną we wszystkich pięciu zakładach produkcyjnych, funkcjonujących pod szyldem LIXIL EMENA. Co więcej marka inwestuje też w technologie solarne, elektrociepłownie i innowacyjne procesy produkcyjne, takie jak druk metalu w 3D, dzięki któremu oszczędniej wykorzystuje się materiały. W dodatku okazuje się, że firma nie zamierza spoczywać na laurach. Kolejnym celem w jej planie jest sprawienie, by z końcem 2021 wszystkie przestrzenie należące do producenta stały się neutralne dla klimatu.

Ukończyłam remont i rozbudowę domu. Przyszła wiosna i można zacząć pracę w ogrodzie. Gdyby nie kwarantanna i szalejący wirus, była bym teraz w Mediolanie na największej i imprezie branżowej iSaloni. Ale Mediolan kocham nie tylko za tydzień designu, ale również za architekturę, atmosferę i Wisterię. To pięknie kwitnący i wspaniale pachnący krzew, który doskonale radzi sobie również w naszym, odrobinę zimniejszym klimacie. Dlatego też, gdy zastanawiałam się nad wyborem roślin do mojego ogrodu, w pierwszej kolejności przyszła mi na myśl Wisteria, a dzień Ziemi jest najlepszą okazją, żeby to marzenie zrealizować. 

Mój prezent na Dzień Ziemi

Wisterię zakupiłam w zaprzyjaźnionym sklepie ogrodniczym, niedaleko domu. Sprzedawca doradził również wybór właściwej ziemi na początek i zapewnił, że krzew nie ma większych wymagań. 

Roślinę postanowiłam posadzić w otoczeniu domu, blisko tarasu, aby w kolejnych latach cieszyć się jej widokiem i zapachem.

Moja Wisteria już rośnie w ogrodzie. Dołożę wszelkich starań, aby było jej u nas dobrze. To prezent dla mojej rodziny, żeby nas dom wyglądał jeszcze piękniej, i zadośćuczynienie da mnie, że nie mogę pojechać z przyjaciółkami do ukochanego Mediolanu, pierwszy raz od siedmiu lat :(. Ale też to prezent na Dzień Ziemi. To w końcu jej święto. Nie wolno o tym zapomnieć. Ode mnie otrzymała kolejną roślinę. A co Ty jej dasz? Jaki sprawisz prezent Ziemi na Dzień Ziemi? Jeśli brakuje Ci pomysłów, podsuwam rozwiązania jakie daje GROHE:

#1: oszczędzanie energii zaczyna się nad umywalką

Odpowiednio dobrane produkty łazienkowe umożliwiają nie tylko oszczędność energii, ale i pieniędzy. Technologia GROHE SilkMove ES sprawia, że zimna woda zawsze wypływa z wylewki, kiedy ta ustawiona jest w pozycji środkowej. Zapobiega to niepotrzebnemu zużyciu gorącej wody, dzięki czemu czteroosobowa rodzina może przyczynić się do oszczędności ok. 279kg CO2 oraz ok. 31,412 litrów wody w ciągu roku!

#2 ekologiczny prysznic

Wielu ludzi nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez orzeźwiającego prysznica. Niestety bardzo często marnują oni cenne zasoby wody i energii podczas ustawiania właściwej temperatury. Baterie termostatyczne firmy GROHE wyposażono w technologię GROHE TurboStat, niezwykle czuły termoelement, dzięki któremu ustawisz właściwą temperaturę w ułamku sekundy i utrzymasz ją niezmienną przez cały czas trwania kąpieli. 

#3 filtrowana woda prosto z baterii kuchennej

Woda butelkowana, która jest wszechobecna w naszym codziennym, stanowi niewątpliwe zagrożenie dla środowiska naturalnego. W procesie produkcji i transportu jednego litra wody butelkowanej emitowanych jest aż 600g CO2. Dlatego ekologicznym rozwiązaniem są systemy kuchenne, takie jak GROHE Blue Home, które zapewniają filtrowaną i schłodzoną wodę w trzech wariantach: gazowanym, lekko gazowanym i niegazowanym – prosto z baterii kuchennej. Czteroosobowa rodzina może w ten sposób zaoszczędzić na zakupie 800 plastikowych butelek każdego roku i przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2 aż do 61 procent.

Strony: 1 2

You Might Also Like