Jak stworzyć łazienkę w stylu ZEN.

Zabiegani, pełni trosk i kłopotów, po ciężkim, męczącym dniu szukamy ukojenia w domu. Gdzie kierujemy swoje pierwsze kroki? Do łazienki ! A gdyby tam zostać na dłużej, długo dłużej….. ?
Łazienka przez ostatnie lata stała się ważnym pomieszczeniem w domu, nie ze względów praktycznych, ale przede wszystkim aranżacyjnych i funkcjonalnych.  Dziś staje się dla nas enklawą wyciszenia, oazą spokoju i coraz częściej pretenduje do miana prywatnego SPA. W kąpieli szukamy ukojenia nerwów i odpoczynku od codziennych stresów. Chcemy, aby wpływała relaksująco nie tylko na nasze ciało, ale i duszę. Dlatego też dbamy zarówno o funkcjonalność wnętrza łazienki, jak i jej estetykę. Aby stworzyć w pełni klimatyczny nastrój, warto dopełnić tą przestrzeń odpowiednimi dodatkami, takimi jak świece, kadzidełka czy spójne stylistycznie akcesoria łazienkowe. Nasze zmysły pobudzi także relaksująca muzyka, która złagodzi stres i poprawi nasze samopoczucie.

Filozofia zen wiąże się z medytacją, równowagą i kontemplacją. Przez zen rozumie się także „spokojny umysł”, „kontrolowanie procesu myślenia”, „przyswajanie koncepcji”. Dzięki praktyce zen umysł odzyskuje świeżość, a myślenie staje się przejrzyste niczym woda. Innymi słowy, zen to wyzwolona świadomość, narzędzie i ostateczne schronienie. Aby osiągnąć dziś namiastkę takiego stanu w naszej zabieganej codzienności, potrzebujemy odpowiednio zaprojektowanej i urządzonej przestrzeni. Wnętrza na miarę buddyjskiej świątyni, charakteryzującej się minimalizmem w aranżacji, subtelnością w kolorystyce, naturalnością materiałów i wzorów, ascetyzmem w doborze dekoracji.

Kreując łazienkę w stylu zen zadbaj o to, aby wnętrze było jak najbardziej naturalne, najlepiej jasne, w kolorach ziemi. Bardzo ważna jest baza – kolor ścian i podłóg, dlatego możesz skorzystać z bogatej palety płytek ceramicznych, które wykonane są z naturalnych surowców: takich jak glina, piasek, kaolin oraz z dodatków uszlachetniających. Prostotę kształtów, „kamienną” powierzchnię, stonowaną kolorystykę ziemi w 5 wariantach – czyli definicję stylu zen – zawiera w sobie nowa kolekcja gresu Optimal Ceramiki Paradyż.

Dodatkowo, wyjątkowy wymiar płytek 75×75 cm zmniejsza liczbę podziałów fugowych, tworząc jednolitą powierzchnię i równowagę we wnętrzu. Świetna propozycja na ścianę i podłogę do łazienki, choć sprawdzi się również w przedpokoju i salonie – ta sama płytka w różnych pomieszczeniach,  szczególnie na podłodze jako jedna powierzchnia, optycznie je powiększy i sprawi, że całe mieszkanie będzie wyglądało spójnie i elegancko. Bardzo praktyczne będą tu cokoły ceramiczne w kolorystyce i długości płytki (są elementem kolekcji) – ochronią ściany w newralgicznych miejscach, stanowiąc jednocześnie eleganckie wykończenie.

Nawet jeśli masz małą łazienkę, nie bój się dużego formatu – sprawdzi się on doskonale także w niewielkich przestrzeniach. Zawsze możesz sięgnąć także po alternatywę w postaci prostokątnej, wydłużonej płytki uzupełniającej  (24,7×75 m) albo geometryczny dekor (24,7×24,7). Układają się jak klocki – w różnych konfiguracjach i zestawieniach, są tak zaprojektowane, że będą idealnie do siebie pasowały. Pamiętaj tylko, żeby robić to z wyczuciem i umiarem, w myśl zasady „less is more”. Eksperymentuj nie tylko z układem płytek, ale i kolorystykami. Zamiast jednej zastosuj dwie uzupełniające się nawzajem np. grys i grafit. Osiągniesz subtelny, równoważący się   efekt, wpisujący się w stylistykę ZEN.

Decydując się na białą ceramikę wybierz najbardziej komfortową, najwygodniejszą wannę, która umożliwi Ci pełne chwile relaksu i odpoczynku. Pamiętaj, że każdy dodatkowy element może rozpraszać Twoją uwagę, uniemożliwiając osiągniecie pełnego wyciszenia. Zadbaj również o dobre oświetlenie, relaksującą muzykę oraz zapach i aromat olejków do kąpieli lub perfum do wnętrz. Węch to jeden z pierwotnych naszych zmysłów, pierwszy jaki w nas się rodzi. Przypomnij sobie ciasto pieczone przez mamę czy babcię. Pamiętasz jak pachnie? A jak pachniał Twój ukochany na pierwszej randce? Nawet, jeśli wyda Ci się, że nie pamiętasz zapachu, gdy go poczujesz od razu wrócisz pamięcią do tych chwil. Dlatego też, aby stworzyć wnętrze pełne harmonii postaraj się zadbać o każdy z pięciu zmysłów.

Optimal_antracite_lazienka_detal kolekcja Optimal, Ceramika Paradyż

Łazienka_adilio bianco_aranz.jpg

Adilio beż kolekcja Adilio, Ceramika Paradyż

collage kolekcja Explorer, Ceramika Paradyż

doblo_nero_polaranz1

doblo_nero_aranz kolekcja Doblo, Ceramika Paradyż

Binita kolekcja Binita, Ceramika Paradyż, all images: materiały prasowe

heart

//Dziękuję marce Ceramika Paradyż za pomoc w realizacji publikacji.//

Comments

  • 05/08/2016

    Oszalałam :) po prostu oszalałam, wgłębianie się w jakiekolwiek względy techniczne zniknęło kiedy popatrzyłam na zdjęcia. Wiem doskonale, że nie powinno się ulegać tak pierwszemu wrażeniu ale tutaj na prawdę robi to wrażenie. Można wypocząć w ZEN :)

  • 08/08/2016

    Rewelacyjna jest taka łazienka. Dzięki za cenne wskazówki! Myślę, że je wykorzystam – akurat robię remont w mieszkaniu :)

  • 27/09/2016

    Łazienki ze zdjęć wyglądają niesamowicie. Genialna prosta i elegancja za razem. Super !!

Napisz komentarz