Jak dobrze zaprojektować małą łazienkę? 

Łazienka odgrywa w naszych domach coraz bardziej istotną rolę. Zgodnie  z  wschodzącymi  tendencjami to wnętrze ma  służyć  odpoczynkowi  i zapewniać  relaks  i  odprężenie po ciężkim dniu.  Od  statusu  równemu  schowka  na  szczotki  ewoluowała  i awansowała do miana domowego SPA, w którym chcesz zniknąć na co najmniej kilkanaście minut dziennie. Dodatkowo pamiętając przytaczane przeze mnie już statystyki, że remont łazienki każdy z nas wykonuje raz na 15 lat warto go dobrze zaplanować.

Najczęściej  aranżowanie łazienki wymaga od nas wielu kompromisów. Pierwszym napotykanym problemem jest jej wielkość. Niejednokrotnie nasze potrzeby i pomysły wymagałyby powierzchni dwu, lub nawet trzykrotnie większej. Zmuszeni jesteśmy zrezygnować z wanny na korzyść pralki czy większej umywalki.

Są jednak zasady, których należy się trzymać, aby stworzyć wnętrze ergonomiczne i komfortowe w użytkowaniu nie zależnie od jego wielkości.

1. Aby łazienka była wygodna i funkcjonalna należy pamiętać o odpowiednich odległościach pomiędzy urządzeniami, która powinna wynosić nie mniej niż 20-­30cm.

2.  Aby  zachować  komfort  korzystania  z  urządzeń  należy  zaplanować:  co  najmniej  60  cm przed misą wc, co najmniej 70 cm przed umywalką, wanną czy bidetem.

3. Przestrzeń prysznicowa powinna mieć rozmiar co najmniej 80 cm x 80 cm.

collage

4. Łazienka powinna być odpowiednio doświetlona. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie równomiernego oświetlenia górnego oraz jednocześnie doświetlenie strefy znajdującej się przed lustrem.

5. Dla bezpieczeństwa stosuj tylko takie gniazdka, które posiadają oznaczenie techniczne –IP44.

6. Projektując łazienkę pamiętaj o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji.

7.  Warto  pamiętać  o  ochronie  środowiska  jak  i  o  własnym  portfelu.  Wybieraj baterie jednouchwytowe, takie jak Jaskier z oferty Deante. To najprostszy sposób, żeby ograniczyć zużycie wody. Bateria z 2 oddzielnymi pokrętłami do zimnej i ciepłej wody zużywa 42 l na minutę, bateria jednouchwytowa jedynie 12 l! Wynika to z czasu jaki potrzebujesz aby ustawić najlepszą dla Ciebie temperaturę i strumień wody. Ta bateria świetnie koresponduje z umywalką nablatową Gardenia, Deante. Jej smukły kształt nie zabiera niepotrzebnie miejsca. Resztę blatu możemy zagospodarować pojemniczkami i koszyczkami na podręczne kosmetyki.

32814812281_d010bc62a9_o

8. Pamiętaj o odpowiedniej ilości schowków i półek. Szampony i kremy nie zawsze są estetycznie opakowane. Dodatkowo ilość używanych, szczególnie przez kobiety kosmetyków nie zmieści się na żadnej półce pod prysznicem. Dlatego warto zapobiec katastrofie już na etapie projektowania łazienki. Pod prysznicem zamontuj tylko małą półkę na żel i szampon. Nie ma nic bardziej irytującego niż sięganie po kosmetyki z podłogi. Ciekawe rozwiązanie proponuje marka Deante w kolekcji Lobelia, gdzie w panelu z pokrętłami jest mała półeczka. To idealna propozycja dla roztargnionych, którzy nie pomyśleli o półce wcześniej.  Przy umywalce możesz postawić pojemniki czy koszyczki na kosmetyki, których używasz wyjątkowo często. Resztę najlepiej pochować w szafkach. Takie rozwiązanie pomoże w utrzymaniu porządku w łazience.

32814812881_76f96c8ff2_o

32814813461_ccbf646c0f_o

IMG_1081-Edit_m

stylist: Ula Michalak, photos: Karolina Grabowska, Kaboompics

heart

//Dziękuję marce Deante za pomoc w publikacji.//

Comments

  • 01/03/2017

    Świetny post! Mnóstwo praktycznych porad. Jestem po remoncie łazienki, więc doskonale wiem co mówię. Jeśli komuś się wydaje, że zaprojektowanie wnętrza, które spełniałoby nasze wymagania, zajmuje jedynie chwilę, jest w wielkim błędzie. Warto jednak poświecić trochę czasu, bo zaniedbania na etapie remontu, to bolączka przez kolejne lata.

  • 04/03/2017

    Karolina

    Ja mam jedną radę: przez remontem łazienki lub kuchni skontaktuj się z architektem. Nie będziesz potem płakać, że wydałeś 10 tysięcy (albo i więcej) na kompletnie niefunkcjonalne wnętrze. Wysłuchuję naprawdę wielu narzekań ludzi, którzy poskąpili na projekcie i myśleli, że sami dadzą radę. Remont łazienki i kuchni robi się max raz na dekadę, więc warto się nad tym poważnie zastanowić.

Napisz komentarz