Fronty kuchenne, ten element nadaje styl kuchni.

Pokaż mi swoje ulubione fronty kuchenne, a powiem Ci jaką kuchnię chciałabyś mieć. To trochę infantylne, ale bardzo trafne spojrzenie na istotność tego elementu a całej aranżacji kuchni.

To fronty kuchenne definiują styl wnętrza. I odwrotnie. Decydując się na dany kierunek w kreowaniu kuchni, masz do wybory konkretne kolekcje, które podkreślą oczekiwany efekt. 

Frontami kuchnia stoi.

Oglądając zdjęcia wnętrz kuchennych nie trudno stwierdzić, ze fronty szafek mają decydujący wpływ na styl wnętrza. To one definiują kierunek, jaki obrał projektant tworząc kuchnię. Dlatego też remontując kuchnię w projekcie Jak remontować i nie zwariować, postanowiłam zwrócić szczególną uwagę, nie tylko na właściwy dobór sprzętu AGD, czy wyposażenia szafek, ale również ,a może przede wszystkim na wybór odpowiednich frontów kuchennych, aby współgrały z pomysłem kuchni.

Jakie fronty kuchenne zastosować w wybranych stylach kuchni?

Przy okazji przeglądania oferty marki Wiech-Fronty, uznałam, że warto będzie stworzyć zestawienie najpopularniejszych obecnie stylów w kuchni z korespondującymi frontami kuchennymi tej marki. Sama bardzo cenię sobie design i jakość produktów Wiech-Fronty, dlatego do projektu mojej kuchni wybrałam fronty kuchenne właśnie z tej fabryki.

Styl nowoczesny,

narodził się jako przejaw buntu przeciwko zdobieniom, bogatej ornamentyce i przepychowi typowym dla końca XIX wieku. Podstawowym założeniem tego kierunku jest zamiłowanie do prostoty. W tych fundamentach możemy się doszukać konotacji ze szkołą Bauhausu, która w tym roku obchodzi 100-lecie powstania. Jako że styl nowoczesny odrzuca nachalne zdobnictwo, aranżacja kuchnie będzie opierać się na zamkniętych bryłach z płaskimi powierzchniami frontów, często lakierowanych na wysoki połysk. Doskonałym wyborem była by kolekcja Enna z frezowanym uchwytem wypełnionym malowanym szkłem.

kolekcja Savona, Wiech-Fronty

Styl klasyczny,

jest bardzo pojemny, jednak najczęściej odnosi się do tradycji wnętrzarskiej, a więc minionych już stylów historycznych. W klasycznych wnętrzach łatwo znaleźć odniesienia do dworków czy pałaców. Obecnie jednak kluczowe jest postawienie na harmonię kolorystyczną, ład oraz elegancję. W kuchnia, dla podkreślenia uwielbienia tradycji warto zastosować fronty kuchenne z dekoracyjnym frezem, jak w kolekcji: Alcamo, Barsa czy Toledo.

kolekcja Toledo, Wiech-Fronty

Styl angielski,

jest kochany przez polskie kobiety za romantyzm. Zawdzięcza swoją ponadczasowość prostocie i pięknych detalach. Charakterystyczne dla angielskich wnętrz są kwiatowe ornamenty na tkaninach i tapetach oraz jasna, subtelna kolorystyka. W kuchni na wyspach nie zabrakłoby wiszących witrynek oraz glinianych naczyń. Pragnąc stworzyć romantyczną, angielską kuchnię wybierz dekoracyjne fronty z kolekcji Arco, Bergamo, czy Savona w odcieniach kości słoniowej.

kolekcja Barsa, Wiech-Fronty

Styl art deco,

nazywany bywa „stylem lat 30.”, choć kształtować się zaczął jeszcze przed wybuchem I wojny światowej, a rozkwitał w latach 20. Obecnie jest to kierunek najbardziej zyskujący na popularności tak w Polsce jak i całej Europie. Zgeometryzowane i redukcjonistyczne formy charakterystyczne dla stylu art deco stanowiły odpowiedź na brak dyscypliny przestrzennej i nie zawsze gustowną ornamentację w okresie secesji. Ta demonstracja przeciw przerysowanej dekoracji wybrzmiewała w uwielbieniu dla geometrii i symetrii. W kuchni w projekcie Jak remontowac i nie zwariować, aby podkreślić swoje uwielbienie dla art deco, wybrałam i polecam fronty kuchenne z kolekcji Ring w zestawieniu ze złotymi uchwytami.