6 prostych sposobów na zmiejszenie zużycia wody w domu.

Nadszedł czas refleksji. To pewne. Eksperci zgodnie twierdzą, że nasza rzeczywistość przechodzi nieodwracalną transformację. Że, sytuacja, która nas dotknęła spowoduje przemiany zarówno globalne jak i w każdym z nas. Jeśli można szukać jakiejś dobrej strony, to może właśnie jest nią myśl, że ludzkość się opamięta i wprowadzi nowe zwyczaje.

Łabędzie i ryby w weneckich kanałach, czyste powietrze nad Chinami. Czy świat nam chce coś przekazać?

Wykorzystajmy tą daną nam chwilę i zastanówmy się co każdy z nas może zrobić, byśmy nie popełnili znów tych samych błędów. Bo aby zmienić świat, musimy zacząć od własnego podwórka.

Okazuje się, że najnowsza technologia już dawno wyszła na przeciw tym problemom z racjonalnym gospodarowaniem wodą. Duże firmy, produkujące baterie łazienkowe czy ceramikę sanitarną mają na uwadze, że w naszych, polskich kranach wody nie brakuje. Ale są miejsca na świecie, gdzie każda kropla jest na wagę złota. Czas zacząć korzystać z tych dobrodziejstw techniki i zmienić zwyczaje.

Od czego zacząć chcąc oszczędzać wodę?

Od najprostszych czynności, które towarzyszom każdego dnia. Przeanalizuj swoją codzienność i poszukaj co możesz zmienić, aby żyć bardziej ekologicznie.

Poniżej podaję Ci 6 prostych sposobów na zmiejszenie zużycia wody przy codziennych czynnościach w domu.

1.Już po przebudzeniu biegniesz do łazienki. Najczęściej rano nie ma czasu na wylegiwanie się w wannie. Szybki prysznic wystarczy. To już pierwszy dobry wybór. Podczas kąpieli pod prysznicem zużywasz o wiele mniej wody, niż napełniając wannę. Dodatkowo baterie termostatyczne GROHE posiadają funkcję „pauza” na uchwycie baterii umożliwiającą zatrzymanie strumienia w celu umycia włosów szamponem, a następnie włączenie go ponownie, zachowując tę samą temperaturę dla oszczędności wody. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć zużycie wody i koszty energii, niektóre baterie termostatyczne GROHE posiadają przycisk Eco (np. baterie Grohtherm 1000), który zmniejsza  przepływ wody o 50%.

2. Myjesz zęby, golisz się, zakręć wodę. Na czas szczotkowania zębów czy przy nakładaniu pianki do golenia, pilnuj, aby nie leciała woda z baterii.
3. Optymalizuj strumień wody. Nie zawsze potrzebne jest, aby woda leciała pełnym strumieniem. Najczęściej wystarczy delikatna stróżka. Firmy, takie jak GROHE, zadbały o komfort przy ustawianiu intensywności strumienia wody. GROHE proponuje produkty wyposażone w perlatory, regulatory i ograniczniki przepływu EcoJoy, zmniejszające zużycie wody do 5,8-7,5 l/min (baterie umywalkowe) i 9,4-12 l/min (prysznice), niezależnie od ciśnienia w instalacji zasilającej.

4. Wybieraj baterie jednouchwytowe. Technologia GROHE SilkMove ES zastosowana w armaturze GROHE gwarantuje, ona nie tylko wyjątkową płynność obsługi baterii, ale także zachęca do odpowiedzialnego zarządzania energią i wodą. Technologia ES zaczyna działać, kiedy dźwignia baterii jest w położeniu centralnym, w trybie uruchomienia zimnej wody. Funkcja ta eliminuje opcję otwierania wody zmieszanej, a tym samym przyczynia się do oszczędzania energii, która nie jest zużywana na niepotrzebne podgrzanie wody. Do tej pory, przy ustawieniu dźwigni w standardowej pozycji środkowej przy otwarciu armatury, każdorazowo uruchamialiśmy automatycznie zmieszaną wodę zimną z ciepłą, nawet jeśli woda potrzebna była jedynie do umycia szczoteczki do zębów lub opłukania rąk.

5. Magiczny perlator. To zamocowana na końcu wylewki siatka o drobnych oczkach, które napowietrzają wypływającą wodę. Efekt ten sprawia, że mamy wrażenie silniejszego strumienia wypływającej wody, podczas gdy w rzeczywistości ograniczamy jej zużycie nawet o kilkadziesiąt procent.
6. Naprawa cieknących baterii pozwala na zaoszczędzenie nawet 15 litrów wody dziennie. Zajmij się tym jak najszybciej.