Travel for Design. Kopenhaga. Copenhagen.

source:hu.wikipedia.org

Kopenhaga to dla miłośników designu obowiązkowy punkt na mapie Europy.

Centrum miasta to labirynt wąskich uliczek z krzywymi domkami. Tu znajdziesz wiele atrakcji turystycznych, przytulnych kawiarenek, dobrych restauracji, zielonych oaz. Przez miasto płynie uroczy kanał z nowoczesnymi nabrzeżami, który jest turystycznym szlakiem dla zwiedzających.

goingtocopenhagen source: gointocopenhagen

Główną arterią miasta jest Stoget. To najdłuższy deptak w Europie, pełen sklepików rodzimych przedsiębiorców ale i  showroomów największych kreatorów mody. W pobliżu znajdziesz się słynny hotel Roast + Conch Hotel Chocolat, oferujący swoim gościom czekoladowe delicje w różnych odmianach. Do dyspozycji gości jest cacco bar and cafe i otwarta kuchnia, w której poznasz tajniki produkcji czekolady najwyżej jakości.

images-1

images source: Roast + Conch Hotel Chocolat

W samym sercu Kopenhagi mieści się również Royal Smushi Cafe. Tu skosztujesz tradycyjnych duńskich dań w otoczeniu klasyki duńskiego designu. Wnętrze tej restauracji to wspólne dzieło takich znakomitości jak Holmegaard, Bang and Olufsen, and Fritz Hansen.

Jeśli interesuje Cię duński design to Kopenhaga jest najlepszym miejscem na jego poznanie. Mekką jest tutaj CasaShop. Na 400m2 znajdziesz meble i dodatki najlepszych designerów na świecie. Nie zabraknie tu z całą pewnością słynnego „Jajka” projektu Arne Jacobsena.

casa shop 2014 source: shapingyourday

Miłośnicy duńskiego designu koniecznie muszą zajrzeć do showroomu marki HAY. Hay House to największy ze sklepów tej marki, której meble i dodatki są sprzedawane w 20 krajach na całym świecie. Sama firma stawia Kopenhagę w czołówce miast słynących z designu.

hay-house-3

hay_house_06 source: HAY

Na liście największych duńskich sklepów w artykułami do aranżacji wnętrz jest Normann Copenhagen. Marka została założona w 1999r przez Jana Andersena i Poula Madsena. Kolekcję tworzą meble i dodatki sprzedawane obecnie w 77 krajach świata.

Ikoną architektury i designu w Kopenhadze jest z całą pewnością Radison BLU hotel zaprojektowany przez Arne Jacobsena. Goście mają do dyspozycji 260 pokoi i apartamentów w tym słynny pokój 606, który zachował swój oryginalny wygląd projektu Jacobsena.

Standard-Room-of-the-Radisson-Blu-Scandinavia-Hotel-Tablet-1 radisonblu.com

RadissonBlu_Copenhagen_2 twisper.com

Arne Jacobsen Suite:

55366c55dc7f3a857c5100e2_radisson-blu-royal-hotel-denmark-5

55366c52149ea1a47b8d4e68_radisson-blu-royal-hotel-denmark-3 source: cntraveler

Najbardziej wyrafinowane gusta kulinarne z pewnością zaspokoi szef kuchni restauracji Noma, prowadzona przez René Redzepiego Noma ma tylko dwie gwiazdki w przewodniku Michelina, ale za to  w rankingach St. Pellegrino Top 50 Best Restaurants In the World wielokrotnie została uznana za najlepszą restaurację na świecie. Zlokalizowana w Kopenhaskiej portowej dzielnicy Christianshavn, serwuje kuchnie skandynawską, używając regionalnych, sezonowych składników. W całej swojej doskonałości Noma ma jedną wadę, na stolik trzeba czekać dwa lata.

noma Restaurant in Copenhagen - Main Entrance dailyscandinavian

noma2-0145-940x684 spacecph

Restaurant-Noma-Photographer--Mads-Damgaad_54_990x660_201406020118

Świetnym miejscem na odpoczynek po długim dniu są okolice portu Nyhavn. To klimatyczne miejsce pełne pubów i restauracji zamieszkiwał Hans Christian Andersen.

Architektura portowego miasta Kopenhagi przeżywa lata świetności. Pod czujnym okiem mistrzów takich jak Henning Larsen czy Bjarke Ingels Group powstają niesamowite budowle ale także adoptowane są stare portowe budynki. Do najbardziej niezwykłych projektów należy kompleks apartamentów o nazwie 8 TALLET, nagrodzony w 2011 roku na Międzynarodowym Festiwalu Architektury.

8_Tallet_BIG_Image_by_Ty_Stange_03 source: buildipedia

W budynku znajdują się 476 mieszkania i apartamenty, których design ma wspierać rodzinne spędzanie czasu. Tej idei służy również patio w środkowej części. To miejsce spotkań mieszkańców, strefa relaksu i zabaw dla dzieci.

Inną budowlą godną uwagi jest Blu Planet. Fantastyczny, ultra nowoczesny budynek przypomina scenografię z filmu science fiction. Kryje w sobie jednak największe akwarium w północnej Europie, zapewniając moc atrakcji zwiedzającym.

Blue_Planet_Acquar_2409981a-1 telegraph.co.uk

the_blue_planet_outside_daylight_h_adam_mork visitcopenhagen.com

Czarnym diamentem w duńskiej koronie jest budynek biblioteki w Kopenhadze, Royal Library. W ciemnej, lśniącej, lustrzanej fasadzie odbija się morze i kopenhaskie niebo. W budynku biblioteki znajduje się również narodowe muzeum fotografii, księgarnie, kafejki i restauracje. Na dachu zbudowano salę koncertową dla 600 amatorów muzycznych doznań.

Den_Sorte_Diamant_1 en.wikipedia.org

royal_danish_library_shl170909_2 e-architect.co.uk

Kopenhaga mieści wiele architektonicznych perełek. Jest miejscem narodzin wielu ikon designu i domem największych sław światowego designu.

Gdzie warto jeść:

Cafe Norden,    Østergade 61  1100 København K  www.cafenorden.dk

Cafe Europa,   Amagertorv 1   1160 København K     www.europa1989.dk

Największy wybór wyśmienitych ciastek z najlepszej jakości składników oferowany od 1870r: znajdziecie w patisserii La Glace, Skoubogade 3-5     1158 København K www.laglace.dk

Shopping:

Birger Christensen to najbardziej ekskluzywny sklep w Kopenhadze, jedyny w którym możesz kupić odzież i dodatki marki Chanel. Adres: Østergade 38  1100 København K www.birger-christensen.com

Hay HouseØstergade 61, 2.   1100 København K     www.hay.dk

CasaShop, Store Regnegade 2   1110 København K     www.casashop.dk

Illums bolighus, Amagertorv 10     1160 København K      www.illumsbolighus.dk

Hotels:

Radison BLU

Wakeup Copenhagen

Tivoli Hotel

heart

 

Comments

  • 04/11/2015

    przepiękna Kopenhaga! Skandynawia to moje największe marzenie :)

Napisz komentarz