sypialnia na poddaszu

Sypialnia na poddaszu – inspiracje i ciekawe rozwiązania

Poddasze to przestrzeń będąca dużym wyzwaniem w aranżacji wnętrz a przy tym mająca ogromny potencjał. Skosy, belki, nietypowy układ pomieszczeń, ale też oryginalne okna dachowe i świetliki sprawiają, że sypialnia na poddaszu może być wyjątkowo klimatycznym miejscem. Podpowiadamy, jak ją urządzić, żeby maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie daje ostatnia kondygnacja.

Poddasze domu lub dwupoziomowego mieszkania często jest tą sferą, gdzie umieszcza się część prywatną, sypialnianą, na niższych poziomach aranżując przestrzeń dzienną i dostępną dla gości. Czy to dobra lokalizacja? 

Sypialnia na poddaszu – zalety i wyzwania 

Urządzenie na poddaszu sypialni dla dorosłych lub dla dzieci gwarantuje odsunięcie prywatnych pomieszczeń od, często gwarnej, części dziennej, w której spędza czas cała rodzina. A to pozwala cieszyć się ciszą i spokojnym wypoczynkiem, nawet gdy pozostali domownicy przebywają w kuchni i salonie. Kolejną zaletą sypialni na poddaszu jest możliwość wykorzystania oryginalnych okien umieszczonych w dachu. Czy może być coś lepszego niż patrzenie z łóżka na gwiazdy? Jednocześnie okna dachowe często są stosunkowo niewielkie, dzięki czemu do środka nie wpada wiele światła – w przypadku sypialni zaciemnienie jest dużą zaletą. Wyzwaniem przy urządzaniu sypialni na poddaszu może być natomiast nietypowy układ pomieszczenia – często występują skosy i belki, sam kształt pokoju też może odbiegać od klasycznego prostokąta. Ostatnia kondygnacja może też wymagać szczególnej dbałości o dobrą klimatyzację i ogrzewanie, szczególnie jeśli znajduje się w starym budynku, na przykład w kamienicy. 

sypialnia na poddaszu
sypialnia na poddaszu
sypialnia na poddaszu

Urządzanie sypialni na poddaszu – od czego zacząć

Podstawą aranżacji sypialni na poddaszu jest dokładne wymierzenie całego pomieszczenia i znalezienie optymalnego miejsca na łóżko. W miarę możliwości należy unikać ustawiania go pod skosami, lepszym wyborem jest najwyższa część pokoju. Jeśli sufit nad łóżkiem będzie zbyt nisko, wstawanie z niego może być niewygodne. Najlepszy układ to łóżko znajdujące się przy oknie lub bezpośrednio pod oknem dachowym. Zapewnia to dopływ naturalnego światła, a nocą powala cieszyć się widokiem nieba. Jeśli sypialnia przeznaczona jest dla pary, łóżko powinno być tak usytuowane, by możliwy był do niego swobodny dostęp z obu stron. Komfortowy wypoczynek zagwarantują też dwa niewielkie stoliki lub szafki nocne wyposażone w lampki. 

Często w sypialni trzeba też wygospodarować miejsce do przechowywania. Ze względu na nietypową wysokość ścian, najlepiej sprawdzają się meble na wymiar. Zabudowanie części pod skosami pozwoli maksymalnie wykorzystać każdy metr kwadratowy, nie przytłaczając pomieszczenia masywnymi meblami. Jeśli sypialnia jest przestronna, można w niej zaplanować garderobę. 

sypialnia na poddaszu

Oświetlenie sypialni na poddaszu

W sypialni nie sprawdza się intensywne, górne oświetlenie umieszczone w centralnym punkcie. Jeśli chcesz tworzyć przytulną, sprzyjającą wypoczynkowi przestrzeń, postaw na kilka źródeł światła. Podstawa to dwie lampki nocne pozwalające na przykład na wieczorną lekturę książki. Bardzo ciekawe efekty dają taśmy led poprowadzone wzdłuż krawędzi skosów – są one często stosowane w sypialniach dla dzieci i młodzieży, ale także w aranżacjach dla dorosłych jest to pomysł wart rozważenia. W sypialni sprawdzą się też dodające klimatu dekoracyjne girlandy LED dopasowane do stylu wnętrza. 

Rolety do sypialni na poddaszu

Rolety dachowe, w przypadku nietypowych wymiarów okien – wykonywane na wymiar – to niezbędny element w sypialni. Największe zaciemnienie gwarantują rolety zewnętrzne – zazwyczaj są one obsługiwane pilotem. Dodatkowo pełnią one funkcję wyciszającą, co jest szczególnie istotne, jeśli budynek stoi przy ruchliwej ulicy. W przypadku rolet wewnętrznych dużą zaletą jest natomiast szeroka paleta kolorystyczna. Alternatywa to rolety dzień-noc z naprzemiennie ułożonych jasnych i ciemnych pasów. 

sypialnia na poddaszu

Pomysły na sypialnię na poddaszu w różnych stylach

Czy sypialnia powinna być utrzymana w takim samym stylu, jak całe mieszkanie? Niekoniecznie! To Twoja prywatna przestrzeń, w której musisz czuć się w pełni komfortowo, by naprawdę wypocząć. Masz elegancki, minimalistyczny salon, ale kusi Cię styl boho? A może marzysz o romantycznej sypialni pełnej pastelowych dodatków? Nic nie stoi na przeszkodzie, by zrealizować te marzenia. Oto kilka pomysłów na aranżację sypialni na poddaszu w różnych stylach.

Sypialniana poddaszu  w stylu skandynawskim 

Prostota, naturalność i funkcjonalność – oto słowa klucze definiujące styl skandynawski. Charakterystyczna jest dla niego też jasna kolorystyka – biel, beże, szarości, pastele. Podstawą będą więc białe lub jasne ściany i podłoga w odcieniu naturalnego drewna. Dobierz do tego łóżko z prostą, drewnianą lub metalową ramą, bez zdobień i pasujące do niego stoliki lub szafki nocne. Surowa baza zyska na przytulności, gdy uzupełnisz ją dodatkami: miękkim, wełnianym dywanem, ciepłymi kocami i pledami, kilkoma miękkimi poduszkami. Zadbaj o ciepłe, rozproszone światło. Aranżację możesz ożywić kilkoma starannie wybranymi dodatkami: grafiką lub zdjęciem na ścianie, oryginalnymi kloszami lampek nocnych czy roślinami w wiklinowych osłonkach. 

sypialnia na poddaszu

Sypialnia na poddaszu w stylu boho

Artystyczny nieład, nonszalancja, połączenie etnicznych motywów z naturalnymi dodatkami – aranżacja sypialni w stylu boho daje duże pole do popisu. Jak uniknąć chaosu? Wybierz neutralną bazę kolorystyczną (w stylu boho to głównie paleta barw ziemi, od ciepłych odcieni bieli, przez beże, aż do zgaszonych brązów) i jedną mocniejszą barwę, która połączy dodatki w spójną aranżację. Sypialnia w stylu boho to przede wszystkim drewniane, rattanowe lub wiklinowe meble. Łóżko możesz zdobić wzorzystą kapą i kolorowymi poduszkami, a na ścianach umieścić modne makramy ze sznurka. Artystycznego sznytu dodadzą ciekawe obrazy, grafiki lub plakaty na ścianach. 

Sypialnia na poddaszu w stylu klasycznym

Klasyczna sypialnia jest elegancka i stonowana. Wnętrze musi być harmonijne, przy czym często bazuje na ciemniejszych barwach. Jeśli marzysz o sypialni ze ścianami w kolorze butelkowej zieleni, nasyconego granatu, gorzkiej czekolady czy ciemnego fioletu, styl klasyczny jest dla Ciebie. Główny element to łóżko z wysokim, tapicerowanym zagłówkiem i proste stoliki nocne. Pościel oraz narzuta powinny być jednolite, w kolorze harmonizującym ze ścianami. Elegancji dodadzą elementy dekoracyjne – w klasycznej sypialni sprawdzą się złote lub srebrne dodatki, na przykład w postaci ramy lustra lub obrazów na ścianie. 

sypialnia na poddaszu