Styl loftowy w salonie – aranżacja salonu w stylu loftowym
Surowość, industrialność, a do tego nowoczesny design – w stylu loftowym albo zakochasz się od pierwszego wejrzenia i zapragniesz mieszkać w otoczeniu cegieł i betonu, albo absolutnie nie będziesz sobie wyobrażać życia w tak urządzonym wnętrzu. Zaliczasz się do pierwszej grupy? Podpowiadamy, jak krok po kroku urządzić salon typu loft, tworząc wyjątkową przestrzeń zgodną z najnowszymi trendami.
Choć styl loftowy uważany jest za nowoczesny i wciąż utrzymuje się na czele trendów wnętrzarskich, właściwie moglibyśmy już mówić o nim w kategoriach retro. Jego początki sięgają lat 60. XX wieku – wówczas popularnością zaczęło cieszyć się adaptowanie przestrzeni poprzemysłowych, początkowo na pracownie artystyczne i kluby, a z czasem także na mieszkania. Nie masz akurat do dyspozycji żadnej starej fabryki? Nie szkodzi. Styl loftowy pozwala wykreować postindustrialną atmosferę także w klasycznych lokalach. To trend „soft lof” czyli stylizowania przestrzeni na pofabryczne.
Salon w stylu loft – od czego zacząć
Idealną przestrzenią do aranżacji w stylu loftowym jest przestronny salon. Najlepiej sprawdzają się wnętrza wysokie, szczególnie dwupoziomowe, z antresolą, o dużych, gwarantujących dobre doświetlenie oknach. Nie oznacza to oczywiście, że nie można urządzić małego wnętrza tak, by miało industrialny charakter, będzie to jednak większym wyzwaniem.
Na początek zadbaj o bazę, to znaczy o podłogi i ściany, bo to one są kluczowe dla uzyskania surowego, poprzemysłowego charakteru. W wariancie „soft” stosuje się zwykle naturalne, drewniane deski na podłodze, lub – jeśli zależy Ci na wariancie budżetowym – panele imitujące drewno. Nie boisz się odważnych rozwiązań? Postaw na podłogę z mikrocementu. Charakterystyczny element stylu loftowego to ściany z elementami widocznych czerwonych cegieł (mogą one pojawić się też na suficie) oraz beton – w postaci tynku betonowego lub płyt. Urządzając salon w stylu postindustrialnym, nie musisz chować kabli i rur – wręcz przeciwnie, ich wyeksponowanie podkreśli fabryczny klimat. Wybierz też paletę barw do swojej aranżacji – podstawa to czerń, szarości, czerwień cegieł, połysk metalowych elementów. Możesz wzbogacić ją o dodatkowy akcent kolorystyczny. Pamiętaj jednak, że powinna być to mocna, czysta barwa – do loftów nie pasują delikatne pastele i zgaszone odcienie.
Jakie meble do salonu w stylu loft?
Salon zaaranżowany w stylu loftowym powinien być minimalistyczny, nie ma tu miejsca na natłok mebli i bibelotów. Liczy się prostota i funkcjonalność. Jeśli stół, to łączący blat z naturalnego drewna z elementami ze stali proszkowanej. A może zastąpić go barowym blatem i wysokimi, metalowymi hokerami, żeby podkreślić nowoczesny charakter wnętrza? Pozostałe meble także powinny mieć surowy i nieco ascetyczny charakter. Proste regały z metalu z przeszkleniami mogą przypominać nieco te wykorzystywane w szpitalach. W trend loftowy świetnie wpisują się meble z palet – to nawiązanie do pierwszych loftów, urządzanych często prowizorycznymi meblami DIY.
Jeśli wolisz salon w bardziej eleganckim wydaniu, sięgnij po kanapy i fotele o nowoczesnych liniach, zaokrąglone, pokryte ciemną skórą. To wariant bardziej klubowy, ale wciąż pasujący do postindustrialnych wnętrz.
Oświetlenie do salonu w stylu loftowym
Styl loftowy jest bardzo wymagający, bo liczą się tutaj najdrobniejsze detale – łatwo zepsuć spójność aranżacji, wprowadzając niepasujące dodatki. Dlatego zapomnij o klasycznych żyrandolach i kloszach. Postaw na odsłonięte żarówki z widocznymi kablami. Jeśli wolisz nieco złagodzić charakter całości, wybierz proste, metalowe klosze. Ciekawym pomysłem jest wprowadzenie oryginalnych, przemysłowych lamp – można je wyszukać na targach staroci lub giełdach internetowych. Często nie są droższe od produktów prosto ze sklepu, a oryginalna lampa kolejowa czy fabryczny reflektor na pewno będą przyciągać wzrok.
Dodatki do salonu w stylu loft
Choć styl loftowy jest minimalistyczny i prosty, umiejętnie dobrane dodatki sprawią, że wnętrze nabierze wyrazu i nie będzie wyglądało jak odwzorowanie aranżacji z magazynu wnętrzarskiego. Jakie dodatki pasują do stylu loftowego? Jeden z wariantów to pójście w kierunku „hard loft” i wybranie przedmiotów pochodzących z zakładów przemysłowych lub silnie do nich nawiązujących. To wspomniane już lampy pofabryczne, oryginalne półki magazynowe, metalowe pojemniki do przechowywania, czy stare lustro w metalowej ramie, wprost z fabrycznej szatni.
Druga możliwość to sięgnięcie do korzeni tej stylistyki, czyli lat 60.ubiegłego stulecia i wykorzystanie akcesoriów nawiązujących do tamtej epoki: plakaty i grafiki vintage, stary gramofon czy kolekcja winyli na ścianie będą interesującym uzupełnieniem surowej aranżacji. Modnym dodatkiem, który świetnie pasuje do salonu w stylu loftowym, są neony – zarówno te oryginalne, jak i stylizowane, produkowane współcześnie. Bardzo dobrze prezentują się na tle ceglanych i betonowych ścian. Dodatków do salonu w stylu loft możesz też szukać w galeriach sztuki i na targach promujących młodych artystów i designerów.
Rośliny w salonie w stylu loft
Choć zakłady przemysłowe i hale fabryczne to ostatnie miejsca, jakie kojarzą się z roślinami doniczkowymi, są one dobrym sposobem na ożywienie stonowanego, postindustrialnego wnętrza. Będą pasowały do aranżacji, jeśli postawisz na duże, zielone rośliny o ozdobnych liściach i umieścisz je w sporych donicach, na przykład wykonanych z betonu lub na kwietnikach z drewna i metalu. Bluszcz zwieszający się z metalowego koszyka zawieszonego pod sufitem czy pnące się po metalowej kratce na ścianie zielone liście trzykrotki dodadzą koloru i bardziej domowej atmosfery.
Mały salon w stylu loftowym
Uwielbiasz postindustrialny klimat, ale dysponujesz tylko niewielką powierzchnią w bloku? W małym salonie styl loftowy możesz przemycić, wykorzystując umiejętnie jego elementy. Betonowa podłoga czy fragment ceglanej ściany będą dobrze komponowały się z prostymi meblami łączącymi metal i drewno. Przy małym metrażu zrezygnuj z przeskalowanych, typowo fabrycznych rozwiązań. Wybierz raczej meble i dodatki stylizowane. Loftowy klimat wykreujesz też, trzymając się charakterystycznej dla niego kolorystyki. Taki salon z pewnością nie będzie wyglądał jak przestrzeń po dawnym zakładzie przemysłowym, ale będzie oryginalnie i nowocześnie urządzonym wnętrzem.