Kuchnia w stylu retro – jak zaaranżować kuchnię w stylu retro
Masz dość lśniących, ascetycznych i minimalistycznych białych wnętrz? Marzysz o kuchni, która swoim klimatem będzie przypominała przytulne wnętrza, jakie pamiętasz z dzieciństwa? Styl retro pozwoli Ci stworzyć wnętrze z duszą. Zainspiruj się naszymi poradami, by stworzyć kuchnię idealną – pełną pięknych detali, praktycznych rozwiązań i ciepłej atmosfery.
Powrót do przeszłości to dziś jeden z najsilniejszych trendów w urządzaniu wnętrz. Szukając wytchnienia od hałaśliwego i pełnego wyzwań świata zewnętrznego, w domach coraz częściej sięgamy po sprawdzone niegdyś rozwiązania. Modny jest zarówno styl vintage, bazujący na oryginalnych meblach i przedmiotach z minionych dekad, jak i wnętrza w stylu retro, stylizowane i inspirowane trendami z dawnych lat. Stylistyka retro szczególnie dobrze sprawdza się w kuchni, tworząc przytulną i ciepłą atmosferę miejsca, które staje się sercem całego domu.
Kuchnia w stylu retro – czym się charakteryzuje?
Stylistyka retro jest bardzo różnorodna i mieści w sobie wiele trendów. Decydująca jest epoka, do której ma być nawiązaniem. W przypadku kuchni często jest to pierwsza połowa XX wieku, niekiedy w wydaniu rustykalnym. Bardzo ciekawy efekt można osiągnąć, urządzając kuchnię retro w stylu lat 50., 60. lub 70. ubiegłego stulecia – dekady te były złotymi latami światowego designu, a zaprojektowane wówczas meble i dodatki są do dziś uważane za ikoniczne. Nie musimy zresztą szukać daleko – polskie wzornictwo tamtych lat było wybitne i bez trudu znajdziemy kuchenne inspiracje retro wśród propozycji rodzimych projektantów. Najciekawszy efekt osiągniesz, mieszając stylizowane meble z dodatkami vintage.
Materiały i kolory: Jakie elementy podkreślą styl retro w kuchni?
Urządzając kuchnię w stylu retro, postaw na naturalne materiały. Ponadczasowa klasyka to oczywiście drewno – solidny dębowy stół, który z czasem tylko zyskuje na szlachetności, drewniane fronty, błyszczący, olejowany blat – to wszystko tworzy klimat ciepłej, domowej kuchni jak z dawnych lat. Do stylistyki retro pasują też przeszklenia zamiast pełnych frontów charakterystycznych dla współczesnych aranżacji. Na ścianach natomiast dobrze sprawdzi się cegła lub klasyczne kafelki. Te w stylu retro często są malowane we wzory, na przykład kwiatowe.
Kolorystyka w kuchni w stylu retro
Tworzysz kuchnię, która ma przypominać sielskie wnętrza sprzed 100 lat? Postaw na biel, jasny błękit, gołębią szarość, rozbieloną miętę – pastelowe, delikatne kolory będą pasowały idealnie. Zupełnie inna jest paleta barw w aranżacjach nawiązujących do połowy XX wieku. To czas barw żywych, nasyconych, intensywnych – głęboka czerwień, zieleń, turkus, fiolety i kontrastowe połączenia, na przykład biało-czarna lub biało-czerwona krata na przykład w postaci kafelków na podłodze lub na ścianach, a także w dodatkach – zasłonach czy obrusie na stole.
Trzy pomysły na aranżację kuchni w stylu retro
Styl retro niejedno ma imię! Oto trzy pomysły na urządzenie kuchni, jak za dawnych lat
Kuchnia jak u babci
To retro w wydaniu nieco rustykalnym. Postaw na solidne, drewniane meble w naturalnym, ciepłym kolorze, na przykład orzecha lub dębu. Zamiast nowoczesnej pełnej zabudowy, wybierz klasyczne meble kuchenne – niekwestionowaną gwiazdą takiej kuchni będzie kredens z przeszkleniami i ozdobnymi uchwytami. Dopasuj do niego drewnianą, przeszkloną witrynę – to miejsce na wyeksponowanie zastawy stołowej z porcelany lub fajansu, wzorzystych kubków czy malowanych ręcznie talerzy, a przy tym praktyczne miejsce do przechowywania. A może uda Ci się upolować stare meble kuchenne do renowacji? Miks odnowionych mebli i współczesnych projektów to sposób na nieszablonowe wnętrze. Teraz czas na dodatki: lniany obrus, proste zasłony w kwiatowy wzór, emaliowany czajnik, pęczki ziół i warkocze czosnku. Na otwartych półkach możesz wyeksponować gliniane naczynia, powiesić starą, wypolerowaną na błysk chochlę. To wszystko tworzy atmoferę ciepłej, domowej kuchni.
Kuchnia jak z amerykańskiego filmu
Ciekawy pomysł na kuchnię to urządzenie jej w stylu lat 60. ubiegłego wieku, ale w wydaniu amerykańskim. Dla tej dekady charakterystyczna jest intensywna paleta barw: od słodkich, nieco cukierkowych pasteli (miętowa zieleń, róż, błękit) po intensywną czerwień, turkus czy żółć. Wybierz jeden z tych kolorów jako motyw przewodni swojej kuchni i nie bój się go używać z rozmachem. Kolorowe szafki kuchenne wyglądają bardzo ciekawie. Klasycznym wyborem w tej aranżacji jest również podłoga w czarno-białą szachownicę. Meble w stylu lat 60. charakteryzują się zaokrąglonymi kształtami i chromowanymi detalami. Blaty kuchenne mogą być wykończone laminatem w intensywnych barwach lub wzorach imitujących marmur. Dopełnieniem wystroju będą błyszczące powierzchnie oraz metaliczne akcenty, jak chromowane nogi krzeseł, uchwyty czy ramy stołów. Ciekawym pomysłem jest zastąpienie stołu wysokim blatem z barowymi hokerami. Postaw też na sprzęt AGD w duchu tamtej dekady – duża, wolno stojąca, kolorowa lodówka, toster i czajnik o zaokrąglonych kształtach. Klimat podkreślą dekoracje, takie jak plakaty reklamowe z tamtej epoki, grafiki z motywami pin-up girls lub stare reklamy produktów spożywczych.
Kuchnia w stylu lat 70.
Choć PRL rzadko kojarzy się z wyrafinowaną estetyką, dekada lat 70. to złote lata polskiego designu, czas oryginalnych wzorów, wyrazistych kolorów i charakterystycznych form. Dominowały wówczas ciepłe odcienie, takie jak pomarańcz, brąz, żółć oraz zieleń, często łączone w kontrastowe zestawienia na przykład w postaci frontów szafek w dwóch kolorach. Typowe były wzorzyste płytki ścienne z motywami kwiatowymi, geometrycznymi lub abstrakcyjnymi, które można było znaleźć nad blatem roboczym, a także wielobarwne mozaiki. Kontrastowe wzory pojawiały się też na podłodze w formie pływek lub linoleum. Jeśli chcesz wykreować klimat retro w duchu lat 70., połącz drewniane meble w nasyconych kolorach z dodatkami z tworzyw sztucznych, na przykład w postaci plastikowych krzeseł w soczystych kolorach czy wielobarwnych pojemników na produkty ustawionych na półkach. W duchu lat 70. są też formy nieco futurystyczne, zaokrąglone, na przykład vintage lampa z kulistymi kloszami.